MEMBER SIGN IN
Don't have an account? Click Here

All-Time Academic All-Americans From Stanford

Year Sport Athlete Team Postion
1958 Football Joel Freis 3 E
1968 Men's Basketball Gary Petersmeyer 2  
1970 Football Jackie R. Brown 2 RB
1970 Football Terry Ewin 1 DB
1970 Football John Sande 1 C
1970 Football Randy Vataha 2 E
1972 Baseball Tom Williams 1 OF
1973 Football Bruce Blackstone 2 OG
1974 Football Gordon Riegel 2 LB
1974 Football Keith Rowen 2 OT
1975 Football Ted Pappas 2 E
1975 Football Don Stevenson 1 RB
1976 Football Don Stevenson 1 RB
1976 Men's Basketball Ed Schweitzer 2 F
1977 Football Guy Benjamin 1 QB
1977 Football James Lofton 2 OE
1977 Men's Basketball Mike Bratz 2 G
1978 Baseball Tom Guardino 2 1B
1978 Football Vince Mulroy 1 WT
1978 Football Jim Stephens 1 OG
1978 Men's Basketball Wolfe Perry 4  
1979 Football Pat Bowe 1 TE
1979 Football Milton McColl 1 LB
1979 Football Joe St. Geme 1 DB
1980 Baseball Paul Zuvella 3 2B
1980 Football Sam Dapper 2 DL
1980 Football Ken Margerum 2 WR
1980 Football Milton McColl 2 LB
1980 Ment's Baseketball Kimberly Belton 2 F
1981 Football John Bergren 1 DL
1981 Football Darrin Nelson 1 RB
1981 Men's Basketball Brian Welch 3 F
1981 Women's Basketball Louise Smith 3 C
1982 Baseball Mike Dotterer 3 OF
1982 Football John Bergen 1 DL
1982 Football Mike Dotterer 2 RB
1982 Men's Basketball Brian Welch HM  
1982 Women's Basketball Jeanne Ruark Hoff 4 F
1983 Baseball Mike Dotterer 2

OF

1983 Football John Bergren   DL
1983 Football Rob Moore 2 RB
1983 Football Eric Mullins 2 WR
1983 Men's At-Large Charlie Johnson 1 Swimming
1983 Women's At-Large Kim Schnurpfell 2 Track & Field
1984 Baseball Pete Stanicek 2 2B
1984 Baseball John Verducci 3 SS
1984 Football Scott Carpenter 2 G
1984 Football Emile Karry 2 WR
1984 Football Kevin Scott 2 B
1984 Football matter Soderlund 2 LB
1984 Men's At-Large Nik Blevins 1 Fencing
1984 Men's At-Large Charlie Johnson 1 Swimming
1984 Women's At-Large Pattisue Plumer 2 Track & Field
1984 Women's Volleyball Kim Oden 2 Blocker
1985 Baseball Pete Stanicek 2 IF
1985 Football Matt Soderland 1 LB
1985 Men's At-Large Pablo Morales 2 Swimming
1986 Men's At-Large Pablo Moreles HM Swimming
1986 Men's Basketball Novian Whitsitt HM G
1987

Football

Brad Muster 1 RB
1987 Men's At-large Pablo Morales 1 Swimming
1987 Women's At-large Susan Rapp 2 Swimming
1989 Baseball Paul Carey 2 OF
1989 Women's At-Large Sandra Birch 1 Tennis
1990 Football Ed McCaffrey 1 WR
1990 Football John Volpe 2 RB
1990 Men's Basketball Kenny Ammann 3 G
1990 Women's At-Large Sandra Birch 1 Tennis
1990 Women's At-Large Karen Kraemer 2 Swiming
1990 Women's Basketball Julie Zielstra 3 FC
1991 Football Tom Vardell 1 RB
1991 Women's At-Large Sandra Birch 1 Tennis
1991 Women's At-Large Karen Kraemer 2 Swimming
1992 Men's At-Large Alex Kostich 3 Swimming
1992 Men's At-Large Tim Ryan 1 Gymnastics
1992 Women's At-Large Karen Kraemer 1 Swimming
1992

Women's At-Large

Chris MacMurdo 3 FC
1993 Football Justin Armour 2 WR
1993 Women's At-Large Julie Foudy 3 Soccer
1993 Women's At-Large Heather Willens 1 Tennis
1993 Women's Basketball Chris MacMurdo 3 Forward
1994 Football Justin Armour 1 WR
1995 Men's At-Large Kurt Grote 3 Swimming
1995 Women's At-Large Jennifer Poehler 2 Soccer
1996 Men's At-Large Ray Carey 1 Swimming
1996 Women's At-Large Claudia Franco 2 Swimming
1996 Women's Basketball Kate Starbird 2 G
1996 Women's Volleyball Kristin Folkl 2 OH
1997 Women's Volleyball Kristin Folkl 1 OH
1998 Women's At-Large Julie Scott 1 Tennis
1998 Women's Basketball Kristin Folkl 2 F
1999 Football Troy Walters 1 WR
1999 Men's At-Large Adam Connolly 1 Track & Field
1999 Men's At-Large Justin Ewers 2 Swimming
1999 Women's At-Large Sarna Renfro 2 Track & Field
1999 Women's At-Large Carissa Zenorini 3 Swimming
2000 Men's Basketball Mark Madsen 1 Forward
2001 Men's At-Large K.J. Hippensteel 1 Tennis
2001 Men's Soccer Andrew Terris 3 GK
2001 Women's At-Large Hilary Homeyer 2 Golf
2001 Women's Soccer Carrie Walsh 3 GK
2002 Baseball Jason Cooper 2 DP
2002 Baseball Chris O'Riordan 2 IF
2002 Men's At-Large Nick Ellis 3 Water Polo
2002 Men's At-Large K.J. Hippensteel 1 Tennis
2002 Men's Soccer Taylor Graham 1 D
2002 Men's Track/Cross Country Donald Sage 3  
2002 Softball Sarah Beeson 1 IF
2002 Women's Track/Cross Country Caroline Annis 3  
2002 Women's Volleyball Ogonna Nnamani 3 OH
2003 Men's At-Large Nick Ellis 3 Water Polo
2003 Men's At-Large David Martin 2 Tennis
2003 Women's Volleyball Ogonna Nnamani 3 Outside Hitter
2004 Men's Track/Cross Country Adam Tenforde 1  
2004 Women's Volleyball Ogonna Nnamani 1 Outside Hitter
2005 Men's Basketball Dan Grunfeld 2  
2006 Men's At-Large Ben Wildman-Tobriner 1 Swimming
2006 Men's Basketball Dan Grunfeld 1  
2006 Women's At-Large Alice Barnes 1  
2006 Women's Soccer Rachel Buehler 1 Defender
2007 Men's At-Large Dylan Carney 1 Gymnastics
2007 Men's At-Large Ranner Gardner 1 Wrestling
2007 Men's At-Large Ben Wildman-Tobriner 1 Swimming
2007 Men's Track/Cross Country Russel Brown 3  
2007 Women's Soccer Rachel Buehler 1 Defender
2007 Women's Track/Cross Country Adrianna Lambie 1  
2007 Women's Volleyball Cynthia Barboza 2  
2008 Men's At-Large Dylan Carney 1 Gymnastics
2008 Men's At-Large Tanner Gardner 1 Wrestling
2008 Men's At-Large Sandy Hohener 1 Water Polo
2008 Women's Soccer Allison Falk 2 D
2008 Women's Soccer Kira Maker 3 GK
2008 Women's Volleyball Cynthia Barboza 1  
2009 Men's At-Large Jason Dunford 3 Swimming
2009 Men's Track/Cross Country Garrett Heath 1  
2009 Softball Missy Penna 2 Pitcher
2009 Women's At-Large Elaine Breeden 1
2009 Men's Soccer Bobby Warshaw 1
2009 Football Ryan Whalen 2 WR
2010 Men's At-Large Nick Amuchastegui 2 Wrestling
2010 Softball Alisa Haber 3
2009 Women's Volleyball Alix Klineman 2
2009 Women's Soccer Kelley O'Hara 1
2010 Women's At-Large Julia Smit 1 Swimming
2010 Women's At-Large Elaine Breeden 1 Swimming
2010 Football Chase Beeler 1 C
2010 Football Owen Marecic 2 FB/LB
2010 Women's Soccer Christen Press 1
2010 Men's Soccer Bobby Warshaw 2
2010 Men's Soccer Dominique Yahyavi 2
2010 Women's Soccer Kira Maker 3
2010 Women's Volleyball Alix Klineman 1
2010 Women's Volleyball Cassidy Lichtman 1
2010 Women's Volleyball Stephanie Browne 3
2011 Men's At-Large Sage Wright 1 Water Polo
2011 Men's At-Large Bobby Bollier 1 Swimming
2011 Men's At-Large Nick Amuchastegui 1 Wrestling
2011 Women's At-Large Sarah Flynn 2 Lacrosse
2011 Women's Track/Cross Country Kate Niehaus 1
2011 Men's Track/Cross Country Chris Derrick 1
2011 Men's Track/Cross Country Elliott Heath 1
2011 Men's Track/Cross Country Miles Unterreiner 1



#gostanford