MEMBER SIGN IN
Don't have an account? Click Here
Seven Stanford athletes qualify for NCAA Regionals at Stanford Spring Opener
Courtesy: Stanford Athletics  
Release: 03/09/2003
Stanford Spring Opener
March 9, 2003
Cobb Track & Angell Field

Stanford, Ca - Seven Stanford athletes surpassed the NCAA Regional qualifying standards during Sunday's action at the Stanford Spring Opener, the first outdoor meet for the 2003 Cardinal men's and women's track & field teams.

The Stanford Spring Opener was held at Cobb Track & Angell Field.

Kathleen Donoghue, Leila Ben-Youseff and Samantha Shepard each met the regional standards in the pole vault. Donoghue and Ben-Youseff each leaped over the pole vault bar at 12-11 3/4 (3.96m). Shepard leaped 12-6 (3.81m). The regional qualifying mark was 12-0 (3.66m).

In the javelin, Erin Merriman threw a season-opening 137-8 (41.97m) in the javelin to pass the regional standard of 136-1 (41.48m).

In the discus, Molly Meyer had a throw of 163-11 (49.96m) to easily surpass the regional standard of 150-0 (45.72m). Kitty Currier also qualified with a throw of 152-11 (46.61m).

Sarah Hopping threw the hammer 169-7 (51.69m) to beat the regional standard of 168-4 (51.30m).

Pac-10 qualifiers for the women included Nashonme Johnson in athe 200 meters (24.39), Lindsay Hyatt in the 1,500 meters (4:34.88), Lillian Bush in the 100 meters (14.05), and Undine Becker in the 400 meters (61.53).

In men's competition, Milton Little was a Pac-10 qualifier in the 100 meters (10.61) and 200 meters (21.34).

Men's Results 100 meters - 1. Milton Little (S) 10.61; 2. Nick Sebes (S) 10.78; 3. T.J. Rushing (S) 10.85; 4. David Giles (Unat) 11.27; 5. Al Miller (Unat) 12.80

200 meters - 1. Milton Little (S) 21.34; 2. Nick Sebes (S) 21.52; 3. Tyrone Ward (CP) 21.77; 4. Gerren Crochet (S) 21.83; 5. David Giles (Unat) 22.86; 6. Dave King (Santa Cruz TC) 23.28; 7. Chris Ryan (S) 23.52

400 meters - 1. Michael Granville (Nike Farm Team) 49.09; 2. Terrill Davis (Nike Farm Team) 50.91; 3. Mike Wagner (Unat) 51.79; 4. Josh Steffen (Santa Cruz TC) 52.49; 5. Chris Ryan (S) 52.67

800 meters - 1. Busayo Ojumu (S) 1:54.69; 2. Che Banjoko (Unat) 1:55.20; 3. Jared Emmons (CP) 1:55.32; 4. Michael Klass (Nike Farm Team) 1:55.55; 5. Philip West (S) 1:56.09; 6. Steven DeWitt (Unat) 1:57.60; 7. Jeff Conkey (S) 2:02.72; 8. Mike Bordini (Unat) 2:02.98

1,500 meters - 1. Brandon Collins (CP) 3:51.38; 2. Michael Klass (Nike Farm Team) 3:52.80; 3. Justin Romaniuk (S) 3:53.94; 4. Biren Roy (Nike Farm Team) 3:55.37; 5. Matt Johnsrud (Unat) 3:55.48; 6. Sean Drake (Unat) 3:55.96; 7. Jonathan Pierce (Unat) 3:56.43; 8. David Vidal (S) 3:56.88; 9. Garret Milner (Unat) 3:59.15; 10. Chris Georgulis (Nike Farm Team) 4:00.44; 11. Tom Phelps (CP) 4:01.46; 12. Andres Evey (Unat) 4:02.07

3,000 meters - 1. Ryan Moorcroft (CP) 8:13.69; 2. Ben Bruce (CP) 8:16.84; 3. Darren Holman (Nike Farm Team) 8:22.99; 4. Sean Ricketts (CP) 8:23.63; 5. Nick Zoetawey (CP) 8:24.04; 6. Russ Martin (S) 8:25.60; 7. Sean Knapp (S) 8:29.31; 8. Nate Brassmassery (Unat) 8:37.81; 9. Avery Blackwell (Nike Farm Team) 8:40.83; 10. Blake Swier (CP) 8:41.49; 11. Jameson Mora (Unat) 8:42.89; 12. Dan Gibson (S) 8:45.60; 13. Dave Stillman (S) 8:52.24; 14. Carl Dambkowski (Unat) 9:05.58; 15. Josh Sohn (S) 9:14.28

110 meter hurdles - 1. Rico Hatter (Unat) 14.74; 2. Timi Wusu (S) 14.76; 3. Paul Adams (CP) 14.94; 4. Josh Hustedt (S) 15.07

400 meter hurdles - 1. Rich Nero (CP) 54.45; 2. Dan Knickerbocker (S) 60.17

1,600 meter relay - 1. Stanford 3:20.88; 2. Cal Poly 3:26.28

discus - 1. Omer Inan (Unat) 176-0 (53.64m); 2. Gilbert Rocha (CP) 161-10 (49.35m); 3. William O'Neill (S) 157-2 (47.90m); 4. Jon Howard (CP) 133-2 (40.59m); 5. Leighton Heape (CP) 126-2 (38.47m); 6. Jon Takahashi (CP) 122-0 (37.21m); 7. Nicholas Taylor (S) 109-11 (33.51m)

hammer - 1. Gilbert Rocha (CP) 134-8 (41.07m)

high jump - 1. Ryan Kugel (CP) 6-4 3/4 (1.95m); 2. Darryl Meigs (S) 6-2 3/4 (1.90m); 3. Alexi Sevastopoulos (Unat) 6-0 3/4 (1.85m)

javelin - 1. Ryan James (CP) 217-8 (66.37m); 2. Bryan Kelley (S) 184-2 (56.15m); 3. Keith Avila (S) 172-5 (52.56m); 4. Nicholas Taylor (S) 135-0 (41.16m)

long jump - 1. Solomon Welch (S) 22-9 (6.9m3); 2. Kareem Rumah (S) 20-1 1/2 (6.13m); 3. Josh Hustedt (S) 19-11 (6.07m)

pole vault - 1. Jon Takahasi (CP) 17-0 3/4 (5.20m); 2. Tim Wusu (S) 16-11 3/4 (3.96m)

shot put - 1. Will Svitek (S) 53-9 3/4 (16.40m); 2. Omer Inan (Unat) 53-7 3/4 (16.35m); 3. Jon Howard (CP) 50-8 (15.44m); 4. Matthew Karsevar (Unat) 50-6 1/4 (15.40m); 5. Leighton Heape (CP) 50-5 1/2 (15.38m); 6. William O'Neill (S) 48-11 1/2 (14.92m); 7. Nicholas Taylor (S) 38-4 3/4 (11.70m)

Women's Results

100 meters - 1. Grace Upshaw (Nike) 12.07; 2. Fortune Meriwether (S) 12.21; 3. Jernae Wright (Unat) 12.33; 4. Victoria Folayan (S) 12.72; 5. Leah Tapscott (S) 12.77

200 meters - 1. Nashonme Johnson (S) 24.39; 2. LeBren Martin (CP) 24.59; 3. Christine Moschella (S) 25.13; 4. Grace Upshaw (Nike) 25.14; 5. Fortune Meriwether (S) 25.22; 6. Cortney Stasfford (CP) 25.62; 7. Jernae Wright (Unat) 26.23; 8. Alexis Hultine (CP) 26.50; 9. Victoria Folayan (S) 26.52; 10. Leah Tapscott (S) 27.41

400 meters - 1. Tamika Williams (Nike Farm Team) 55.78; 2. Tyrona Heath (Nike Farm Team) 57.28; 3. Windy Tsai (Santa Cruz TC) 66.14

800 meters - 1. Yfa Kretzschmar (S) 2:19.51; 2. Danielle McMillian (S) 2:26.63 1,500 meters - 1. Lindsay Hyatt (S) 4:34.88; 2. Anita Siraki (S) 4:41.99; 3. Angela Peterson (CP) 4:47.20; 4. Rachel Peters (CP) 4:48.19; 5. Erin Sullivan (S) 4:53.86

3,000 meters - 1. Kristin Cohoon (S) 10:07.17; 2. Rachael Lange (CP) 10:30.12; 3. Amber Simmons (CP) 10:35.46; 4. Katie Murphy (CP) 10:42.02; 5. Rachel Peters (CP) 10:48.63

100 meter hurdles - 1. Lillian Bush (S) 14.05; 2. Ahimsa Hodari (S) 15.10

400 meter hurdles - 1. Undine Becker (S) 61.53; 2. Kristin Hall (CP) 62.81; 3. Lindsey Johnson (S) 62.96; 4. Kaila Sampson (S) 66.15; 5. Elizabeth Anderson (S) 67.82

400 meter relay - 1. Stanford 46.24

1,600 meter relay - 1. Cal Poly 3:51.36; 2. Stanford 3:55.33; 3. Stanford "B" 4:03.39

discus - 1. Molly Meyer (S) 163-11 (49.96m); 2. Kitty Currier (S) 152-11 (46.61m); 3. Lindsay Brisbin (S) 138-8 (42.26m); 4. Brenda Westbrook (Unat) 136-10 (41.72m); 5. Tambi Cork (S) 134-4 (40.96m); 6. Amanda Andrews (CP) 132-8 (40.45m); 7. Rhiannon Henry (CP) 128-10 (39.27m); 8. Stephanie Benight (Unat) 127-7 (38.90m)

hammer - 1. Sarah Hopping (S) 169-7 (51.69m); 2. Donielle Colich (S) 167-2 (50.96m); 3. Amanda Garcia (CP) 151-4 (46.12m); 4. Lindsay Brisbin (S) 147-6 (44.97m); 5. Katy Elsbury (S) 144-1 (43.9m2); 6. Amanda Andrews 137-2 (41.82m)

high jump - Kim Stone (S) nh

javelin - 1. Erin Merriman (S) 138-4 (42.16m); 2. Jennifer Lee (S) 127-7 (38.89m); 3. Lillian Bush (S) 122-5 (37.32m); 4. Ahimsa Hodari (S) 111-1 (33.87m)

long jump - 1. Cortney Stafford (CP) 19-0 3/4 (5.81m); 2. Lillian Bush (S) 18-7 3/4 (5.68m); 3. Starr Rogers (CP) 18-1 3/4 (5.53m); 4. Ahimsa Hodari (S) 18-1 3/4 (5.53m); 5. Jen Test (Unat) 17-0 3/4; 6. Victoria Folayan (S) 15-9 3/4 (4.82m); 7. Allison Massetti (Unat) 14-10 (4.52m)

pole vault - 1. Kathleen Donoghue (S) 12-11 3/4 (3.96m); 2. Leila Ben-Youssef (S) 12-11 3/4 (3.96m); 3. Samantha Shepard (S) 12-6 (3.81m); 4. Janai Wallace (CP) 12-0 (3.66m)

shot put - 1. Amanda Garcia (CP) 46-9 (14.25m)


#gostanford



advertisement

Cardinal AXEcess

Cardinal AXEcess
FRESH FROM THE FARM
Bowl Central
#GoStanford Student-Athlete of the Week
#gostanfod