MEMBER SIGN IN
Don't have an account? Click Here
Olympic Trials Qualifier Entery List
Courtesy: Stanford Athletics  
Release: 06/15/2000
Men 800 Meters - We will run 2 sections.

Al Royster, Santa Monica TC Jeff Kuzma, Air Force WCAP Ned Brooks, Santa Monica TC Gabe Jennings, Stanford Aaron Samansky, Reebok Aggies Patrick Robinson, International SC Sean May, Unattached Jean Destine, Santa Monica TC Chris Johnson, Kajaks TC David Ulibarri, Cal Poly, SLO Evan McLeod, Nike Farm Team Sean Surerus, Nike Farm Team Ryan Chaney, Unattached D.J. Ozan, Sport Trend TC Ray Uto-Uko, Sport Trend TC

Women 800 Meters - We will run 1 section.
Melanie Steere, Brigham Young Nicole Teter, Sacramento TC Priscilla Hein, Quest Club Vicky Fleschner, Unattached Melissa Flynn, Reebok Aggies Roxanne Bernstein, US Army WCAP Liz Morse, Cal Coast TC Eri Macdonald, Univ Oregon Suzy Jones, Nike Farm Team Samantha Read, Nike Farm Team Rachael Holloway, Nike Farm Team

Men 1500 Meters - We will run 2 fast sections with pacemakers in each section.
Michael Stember, Stanford Jonathon Riley, Stanford Jason Lunn, Nike Farm Team Kipp Ortenburger, Reebok Aggies Jeremy Huffman, Arkansas TC Pascal Dobert, Nike Jake Maas, Nike Farm Team Chris Hollmann, Adams St Steve Agar, Nike Farm Team Jamey Harris, Reebok Aggies Peter Julian, Unattached Andy Powell, Stanford John Mackay, New Zealand Justin Rinaldi, Santa Monica TC Mike Jackson, Reebok Aggies Allan Klassen, Kajaks TC Ryan Hayden, Kajaks TC Bolota Asmerom, Univ California Chris Bennett, Nike Farm Team Jonathan Swanson, Fila

Women 1500 Meters - We will run 1 section. Melanie Collins, Australia Mary Cobb, Nike Farm Team Priscilla Hein, Quest Club Sarah Parkey, Adams St Melissa Teemant, BYU Track Club Katie Crabb, Univ Oregon Jennifer Peck, Nike Farm Team Christine Gentile, Nike Farm Team Shelly Steely, Asics Malindi Elmore, Stanford Sara Hallman, Univ Chicago TC Kim Fitchen, Nike Farm Team Staci Snider, Asics Elizabeth Chavez, Unattached Maria Ravazza-Giordano, Nike Farm Team Danielle Trelles, Brooks Sports Lindsay Hyatt, Stanford

Men 5000 Meters - We will run 1 section.
Shaun Creighton, Flynn Sports Mgmt Darreus Burrows, KIM Richie Boulet, New Balance Kim Gillard, Australia Jeremy Deere, Calgary Spartans Meb Keflezighi, Nike Brad Barquist, Geffe TC Keith Dowling, Adidas Adam Batliner, Saucony Scott Touchette, Runners Pace Mark McManus, Nike Farm Team Charles Wallace, Bob Schul TC Rob Aubrey, Nike Farm Team Nate Bowen, Nike Farm Team Seth Hejny, Unattached Nathan Nutter, Nike Farm Team

Women 5000 Meters - We will run 1 section. Annette Peters, Asics Jenny Crain, Adidas Leigh Daniel, Unattached Nnenna Lynch, Unattached Alisa Rodgers, Unattached Magdalena Lewy, Transports Kristen Coogan, Adidas Kira Jorgensen, Asics Marie Davis, Nike Tania Fischer, Santa Monica TC Janelle Olson, Unattached Kelly Vanasse, Asics Club East Kim Bosen, Adams St Kate Fonshell, Asics Sarna Becker, Nike Farm Team Annie Devlin, Nike Farm Team Beth Niednagel, Asics Linn Schulte-Sasse, Nike Farm Team Tammie Carpenter, Nike Farm Team Sally Glynn, Stanford

Men 10,000 Meters - We will run 1 section.
Shawn Found, US Army WCAP Greg Jimmerson, Nike Farm Team Eric Mack, Air Force WCAP Ray Pugsley, Reebok Enclave David Morris, Unattached Christopher England, Unattached Justin Young, Butler Rick Fuller, Nike Farm Team Jason Perscheid, Nike Farm Team Brian Clas, NY Athletic Club Steve Richards, Unattached Mike Dudley, US Army WCAP Sean Tynan, Unattached Jason Rexing, Nike Farm Team Donald Conrad, Unattached

Men Steeplechase - We will run 1 section.
Casey O'Shea, Adidas Tom Reese, Saucony Jason Lienau, Reebok Aggies Carl Blackhurst, Adams St Trent Bryson, Nike Farm Team Bret Kimple, Reebok Aggies Thomas Kloos, Kings College TC Jeremy Lyon, Arizona Fred Carter, Nike Farm Team David Beals, Reebok Aggies Trevor Pettingill, Brigham Young Tim Miller, Humboldt St Steve Loughlin, Stanford

Men Long Jump Milton Little, Stanford

Women Long Jump Grace Upshaw, Unattached Tracye Lawyer, Nike

Men High Jump Hugo Munoz, Unattached A.J. Acker, Oregon Intl TC

Women High Jump Kim Stone, Stanford

Men Pole Vault Toby Stevenson, Stanford Scott Slover, Reebok Bruin TC Brad Pickett, Unattached Sean Brown, Unattached John Besmer, Ultimate AC David Grijalva, Unattached

Women Pole Vault Paula Serrano, Unattached Jill Wittenwyler, Unattached Kathleen Donoghue, Stanford Jenni Ashcroft, Univ Nevada Melissa Feinstein, Stanford Shannon Pierson, Sacramento TC

Men Discus Robert Weir, Great Britain Anthony Washington, US West James Dennis, UPS/Kentucky Omer Inan, Stanford Nick Welihozkiy, Stanford

Men Hammer Michael Henry, Pacific Bay TC Aaron Thurman, NSGW Track Club Damon Felice, Nomad F&T David McKenzie, Sacramento TC Nick Welihozkiy, Stanford James Parker, Unattached Matt Shaffer, Performance Athletics Jim Marheineke, NSGW Track Club


#gostanford



advertisement

Cardinal AXEcess

Cardinal AXEcess
FRESH FROM THE FARM
#GoStanford Student-Athlete of the Week
#gostanfod