MEMBER SIGN IN
Don't have an account? Click Here
Cardinal Swimmers Make Their Mark At Santa Clara Grand Prix
Courtesy: Stanford Athletics  
Release: 07/01/2002

June 28, 2002

Santa Clara, Calif. - Action continued on Friday at the Santa Clara Grand Prix as the Cardinal contingent of swimmers continued to make their mark.

Markus Rogan took second in the 400m IM with a time of 4:19.85 - just .03 seconds behind the winner. Cardinal alum Tom Wilkens finished third (4:23.45) while Stanford's Eric DiIulio placed seventh (4:36.07). Dan Trupin was 10th (4:31.88) on the evening and Thomas Brown was 17th (4:43.80).

In the 200m fly, Cardinal Jayme Cramer finished third (2:02.12) and teammate Matt McDonald was 17th (2:10.04).

The Stanford relay team of Randall Bal, Peter Marshall, Andrew Schell and Bobby O'Bryan took second in the 400m free realy in a time of 3:29.05. The second Cardinal relay team of Scott Ransenberg, Matt McDonald, Rick Yang and Thomas Brown finished eighth overall (3:36.64).

In the 100m breastroke, Stanford's Michael Bruce placed seventh (1:06.19) while teammate Patrick Fowler was ninth (1:07.26). Cramer finished 15th in the 200m free (1:55.24) as well.

For complete results, please visit www.usaswimming.org

Santa Clara Swim Club
  Santa Clara XXXV International Swim Meet - 6/27/02 to 6/30/02
             George Haines International Swim Center

Event 4 Men 100 LC Meter Breaststroke ================================================================== 2001World LC: # 1:00.36 6/15/00 Roman Sloudnov - Rus Name Age Team Prelims Finals ================================================================== === A - Final ===

1 Knabe, Morgan UCSA 1:04.59 1:02.20 29.37 1:02.20 2 Hansen, Brendan J 20 CCS-ST 1:04.58 1:03.67 30.20 1:03.67 3 Barbossa, Henrique M 18 Unattached 1:05.54 1:04.57 31.28 1:04.57 4 Boulianne, Michel CAMO 1:05.85 1:05.50 30.89 1:05.50 5 Marshall, Gary 20 Unattached 1:06.12 1:05.53 31.53 1:05.53 6 Szabo, Dominick Z 19 CUBU-PV 1:06.57 1:06.03 31.29 1:06.03 7 Bruce, Michael M 20 STAN-PC 1:05.71 1:06.19 31.31 1:06.19 8 Hannon, Tommy G 22 CCS-ST 1:06.81 1:06.55 31.10 1:06.55 9 Fowler, Patrick D 21 SCSC-PC 1:06.71 1:07.26 31.64 1:07.26

=== B - Final ===

10 Hopwood, Jeff C 22 CW-MI 1:07.28 1:05.52 30.88 1:05.52 11 Flores, Bayani F 23 WCAB-PC 1:07.00 1:05.76 31.53 1:05.76 12 Huang, Matthew 18 Ubc Dolphins 1:06.82 1:05.91 31.24 1:05.91 13 Fealey, Garth A 20 NOVA-CA 1:07.43 1:06.60 31.34 1:06.60 14 Jenkins, Brooks N 18 SRVL-PC 1:06.88 1:06.95 31.90 1:06.95 15 Chadsen, Ian H 21 GSC-FL 1:07.67 1:07.06 31.53 1:07.06 16 Kalmikovs, Val X 29 Unattached 1:07.15 1:07.97 32.44 1:07.97 17 Stamhuis, John IS 1:07.83 1:08.70 32.19 1:08.70 18 Montague, Joe L 23 Unattached 1:07.00 1:09.63 32.96 1:09.63

 Event 6  Men 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
 2001World LC: # 1:45.35  9/17/00   Pieter van den Hoogenband - NE, D
    Name                  Age Team              Prelims     Finals
==================================================================
                        === A - Final ===

1 Say, Rick UCSA 1:52.65 1:50.18 26.70 54.40 1:22.14 1:50.18 2 Johnston, Mark 22 Ubc Dolphins 1:51.78 1:51.28 26.86 54.97 1:23.10 1:51.28 3 VonSchoff, Scott C 23 Sun Devil-AZ 1:54.47 1:51.88 27.18 55.76 1:23.93 1:51.88 4 Mintenko, Mike 26 Ubc Dolphins 1:53.80 1:51.92 26.58 55.06 1:23.94 1:51.92 5 Keller, Klete D 20 CW-MI 1:52.64 1:52.02 27.61 55.92 1:24.48 1:52.02 6 Kemp, Chris B 21 CCS-ST 1:51.28 1:52.34 26.83 55.32 1:24.18 1:52.34 7 Hayden, Brent 18 Ubc Dolphins 1:53.68 1:53.45 27.29 56.16 1:25.12 1:53.45 8 Nabors, John M 19 TWST-GU 1:54.68 1:55.16 26.91 55.99 1:25.54 1:55.16 9 Thomson, Chris L 23 CW-MI 1:55.14 1:57.25 28.15 57.77 1:27.80 1:57.25

=== B - Final ===

10 Tucker, Scott E 27 NOVA-CA 1:55.36 1:52.82 26.60 55.02 1:23.91 1:52.82 11 Ilika, Josh B 25 CCS-ST 1:55.63 1:53.62 26.68 55.73 1:25.00 1:53.62 12 Hurd, Andrew TO* 1:55.30 1:54.60 28.06 57.56 1:26.68 1:54.60 13 Brunelli, Nick J 19 Sun Devil-AZ 1:55.35 1:54.67 27.71 56.83 1:25.99 1:54.67 14 Denner, Ben J 21 RENO-PC 1:55.16 1:54.75 27.34 55.98 1:25.08 1:54.75 15 Cramer, Jayme O 19 ABLY-OH 1:55.55 1:55.24 27.19 56.66 1:26.06 1:55.24 16 Suguiyama, Yuri C 19 CUBU-PV 1:55.45 1:55.71 27.30 56.51 1:26.22 1:55.71 17 Hessler, Carl J 21 SCSC-PC 1:55.36 1:55.82 27.24 56.93 1:26.62 1:55.82 18 Dauw, Casey A 17 SCST-IL 1:55.21 1:57.00 27.67 56.95 1:27.07 1:57.00

Event 8  Men 400 LC Meter IM
==================================================================
 2001World LC: # 4:11.76  9/17/00   Tom Dolan - Usa
    Name                  Age Team              Prelims     Finals
==================================================================
                        === A - Final ===

1 Johns, Brian 19 Ubc Dolphins 4:32.79 4:19.82 28.04 59.11 1:32.75 2:05.53 2:42.59 3:20.10 3:50.82 4:19.82 2 Rogan, Markus A 20 STAN-PC 4:33.00 4:19.85 28.52 1:00.55 1:33.36 2:05.56 2:43.18 3:21.17 3:51.49 4:19.85 3 Wilkens, Tom P 26 SCSC-PC 4:27.40 4:23.45 27.88 59.50 1:34.44 2:08.12 2:44.63 3:21.12 3:52.74 4:23.45 4 Margalis, Robert J 20 SPA-FL 4:29.72 4:24.70 28.38 1:00.26 1:35.92 2:10.25 2:48.00 3:25.77 3:56.14 4:24.70 5 Rotapong, Sirisanant ONDA-PC 4:28.15 4:28.04 28.62 1:00.40 1:35.46 2:09.50 2:46.34 3:23.82 3:55.92 4:28.04 6 Sayao, Carlos TO* 4:29.81 4:28.41 29.49 1:02.46 1:37.13 2:10.35 2:49.02 3:27.80 3:58.63 4:28.41 7 DiIulio, Eric 19 PASC-PC 4:37.65 4:36.07 29.76 1:02.79 1:39.44 2:15.18 2:55.05 3:35.20 4:06.63 4:36.07 8 Dauw, Casey A 17 SCST-IL 4:33.99 4:36.44 28.96 1:02.18 1:39.33 2:15.50 2:55.76 3:36.52 4:07.54 4:36.44 9 Donnelly, Eric R 22 GSC-FL 4:36.71 4:36.97 29.93 1:02.80 1:38.60 2:12.89 2:52.51 3:32.73 4:05.35 4:36.97

=== B - Final ===

10 Trupin, Dan M 18 Aquachiefs-IL 4:41.18 4:31.88 28.21 1:00.79 1:36.64 2:11.97 2:51.05 3:29.19 4:01.09 4:31.88 11 Dorr, John W 18 SRVL-PC 4:39.44 4:34.53 29.74 1:03.09 1:39.00 2:14.06 2:52.77 3:31.58 4:03.40 4:34.53 12 Alexandrov, Mike P 17 Aquachiefs-IL 4:38.21 4:35.92 29.22 1:02.44 1:39.36 2:15.07 2:55.46 3:33.68 4:05.84 4:35.92 13 Nelson, Chris 23 Uasc 4:40.49 4:38.05 31.10 1:06.10 1:43.07 2:18.84 2:57.58 3:36.08 4:07.42 4:38.05 14 Vayo, Louis D 16 FAST-CA 4:43.87 4:39.11 30.64 1:06.11 1:42.28 2:15.82 2:56.98 3:38.13 4:09.72 4:39.11 15 Barber, Justin W 17 CARS-PC 4:41.24 4:39.91 30.49 1:03.81 1:39.53 2:14.18 2:55.42 3:36.54 4:09.14 4:39.91 16 Jenkins, Brooks N 18 SRVL-PC 4:43.37 4:40.60 30.92 1:06.39 1:43.65 2:19.65 2:57.64 3:36.50 4:08.93 4:40.60 17 Brown, Thomas J 19 STAN-PC 4:44.05 4:43.80 30.42 1:05.63 1:43.82 2:20.64 3:00.03 3:40.32 4:12.46 4:43.80 18 Lathrope, Scott P 16 OAPB-PC 4:40.62 4:45.00 29.45 1:03.81 1:39.61 2:14.39 2:56.57 3:39.43 4:12.67 4:45.00

 Event 10  Men 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
 2001World LC: # 1:55.18  6/17/00   Tom Malchow - Usa
    Name                  Age Team              Prelims     Finals
==================================================================
                        === A - Final ===

1 Malchow, Tom A 25 CW-MI 2:00.75 1:57.51 27.20 56.87 1:27.10 1:57.51 2 Hannon, Tommy G 22 CCS-ST 2:03.60 2:01.06 26.85 57.16 1:29.06 2:01.06 3 Cramer, Jayme O 19 ABLY-OH 2:05.53 2:02.12 27.47 58.26 1:30.11 2:02.12 4 Valdivieso, Juan P 21 CUBU-PV 2:05.42 2:04.20 28.39 59.59 1:32.29 2:04.20 5 Jacks, Jesse IS 2:05.32 2:04.95 28.49 59.87 1:32.61 2:04.95 6 O'Brien, Nathan J 19 Unattached 2:05.77 2:05.43 28.38 1:00.18 1:33.21 2:05.43 7 Montague, Joe L 23 Unattached 2:04.95 2:05.47 27.73 58.97 1:32.10 2:05.47 8 Kendrick, Rainer E 20 CCS-ST 2:05.35 2:06.74 28.34 59.18 1:32.30 2:06.74 9 Schjott, Jonathan UCSA 2:07.07 2:06.81 28.58 1:00.56 1:33.77 2:06.81

=== B - Final ===

10 Scalise, Erik L 24 RENO-PC 2:08.97 2:06.96 29.47 1:01.75 1:34.72 2:06.96 11 Mills, Matt S 19 SRVL-PC 2:10.08 2:07.31 28.79 1:01.25 1:34.71 2:07.31 12 Chad, Murray UCSA 2:08.99 2:07.37 28.48 1:01.10 1:34.29 2:07.37 13 Vogelgesang, Keith C 19 SRVL-PC 2:10.01 2:08.01 28.15 1:00.94 1:34.44 2:08.01 14 Worthy, Steve P 21 TERA-PC 2:07.48 2:08.11 28.80 1:01.32 1:34.80 2:08.11 15 MA, Zayd L 19 CW-MI 2:08.91 2:09.20 29.04 1:01.37 1:35.85 2:09.20 16 Carranza, Travis J 17 SRN-PC 2:08.09 2:09.50 29.14 1:01.51 1:35.75 2:09.50 17 McDonald, Matt S 19 STAN-PC 2:08.41 2:10.04 28.67 1:01.53 1:35.99 2:10.04 18 Hessler, Carl J 21 SCSC-PC 2:07.13 2:10.88 28.67 1:01.62 1:35.91 2:10.88

Event 12  Men 400 LC Meter Freestyle Relay
==================================================================
 2001World LC: # 3:13.67  9/16/00   Australian National Team
    Team                                   Seed     Finals
==================================================================
                       === Timed Finals ===

1 Ubc Dolphins 'A' 3:28.12 3:25.29 1) Johnston, Mark 22 2) Hayden, Brent 18 3) Mintenko, Mike 26 4) Johns, Brian 19 25.34 51.58 1:16.38 1:42.92 2:07.68 2:34.10 2:58.39 3:25.29 2 STAN-PC 'A' 3:32.09 3:29.05 1) Bal, Randal M 21 2) Marshall, Peter J 20 3) Schnell, Andrew P 20 4) O'Bryan, Bobby M 20 24.83 51.90 1:16.98 1:44.76 2:09.79 2:36.86 3:01.85 3:29.05 3 UCSA 'A' 3:27.30 3:31.39 1) Say, Rick 2) Ballem, Josh 3) Cormack, Richard 4) Power, Michael 25.13 51.48 1:16.67 1:43.77 2:09.79 2:37.85 3:03.58 3:31.39 4 CAMO 'A' 3:31.50 3:32.75 1) Gagwon, Philippe 2) Pichette, Alexandre 3) Castowguay, Francois 4) Kindler, Thomas 26.54 54.70 1:19.35 1:47.11 2:13.54 2:42.08 3:06.17 3:32.75 5 Ubc Dolphins 'B' 3:34.71 3:33.99 1) Tisdall, Justin 20 2) Wake, Doug 25 3) Petrus, Daniel 19 4) Strelzow, Jason 20 25.99 53.70 1:19.37 1:47.27 2:12.47 2:40.34 3:33.99 6 SRVL-PC 'A' 3:36.00 3:36.51 1) Grant, Andy W 17 2) Vogelgesang, Keith C 19 3) Jenkins, Brooks N 18 4) Mills, Matt S 19 26.05 54.34 1:20.27 1:48.40 2:14.76 2:43.32 3:09.61 3:36.51 7 CUBU-PV 'A' 3:34.04 3:36.62 1) Liscinsky, Mark M 20 2) Rimm, Scott A 20 3) Gibson, Chris R 18 4) Suguiyama, Yuri C 19 25.59 53.51 1:19.41 1:48.11 2:13.96 2:42.61 3:08.57 3:36.62 8 STAN-PC 'B' 3:38.90 3:36.64 1) Ransenberg, Scott E 17 2) McDonald, Matt S 19 3) Yang, Rick C 18 4) Brown, Thomas J 19 25.87 54.14 1:21.36 1:49.85 2:15.41 2:42.73 3:08.83 3:36.64 9 PASC-PC 'A' 3:40.00 3:37.41 1) Messmer, Matt G 21 2) Samotyj, John S 21 3) Reinhardt, Will F 18 4) Patterson, Geoff S 19 26.81 54.56 1:21.25 1:49.03 2:15.48 2:44.06 3:09.22 3:37.41 10 SMST-SN 'A' 3:45.00 3:39.51 1) Warm, Michael J 17 2) Davie, Matthew G 21 3) Dame, Robert M 17 4) Wagner, Garrett M 17 26.64 54.76 1:50.07 2:16.18 2:45.65 3:11.69 3:39.51 11 RENO-PC 'A' 3:38.70 3:40.06 1) Denner, Ben J 21 2) Evans, Ryan V 16 3) Kaufmann, Scott J 19 4) Scalise, Erik L 24 25.84 52.47 1:19.90 1:49.42 2:16.33 2:45.00 3:11.63 3:40.06 12 OAPB-PC 'A' 3:43.70 3:40.52 1) Chiles, Justin E 19 2) Metcalf, Scott G 18 3) Disbrow, Zach L 17 4) Fitzgerald, Quinn N 19 26.25 53.93 1:20.32 1:49.24 2:16.51 2:45.10 3:11.55 3:40.52 13 FAST-CA 'A' 3:41.00 3:41.00 1) Vayo, Louis D 16 2) Heinz, Jeff T 17 3) Hussein, Ahmed M 19 4) McNeill, Ryan A 17 26.45 54.20 1:20.27 1:48.42 2:15.67 2:44.84 3:12.14 3:41.00 14 SCSC-PC 'A' 3:36.00 3:41.08 1) Hessler, Carl J 21 2) Wilkens, Tom P 26 3) Talbott, Chris J 15 4) Monsees, Zachary A 16 26.07 54.01 1:19.97 1:48.34 2:15.00 2:44.59 3:11.18 3:41.08 15 CUBU-PV 'B' 3:42.28 3:41.51 1) Valdivieso, Juan P 21 2) Szabo, Dominick Z 19 3) Mendelsohn, Andrew M 17 4) Dufek, Chris J 17 27.44 55.78 1:21.27 1:48.72 2:16.04 2:45.30 3:12.39 3:41.51 16 PASC-PC 'B' 3:45.00 3:44.52 1) Sclafani, Barnabas L 17 2) Ayrapetov, Andrew B 17 3) Simon, Brett N 19 4) DiIulio, Eric 19 26.86 55.66 1:22.63 1:51.67 2:17.81 2:48.46 3:15.13 3:44.52 17 SCSC-PC 'B' 3:45.00 3:46.90 1) Hasselbach, Grant M 19 2) Hessler, John F 17 3) Coble, Chris 19 4) Schubert, Matt R 19 26.79 55.67 1:23.00 1:51.82 2:19.24 2:50.25 3:17.07 3:46.90 18 THSC-OR 'A' 3:42.00 3:47.00 1) Maier, Marc F 19 2) Greene, Bret C 17 3) Morton, Matt S 16 4) Viglione, Matt J 15 27.04 55.24 1:22.71 1:52.87 2:20.46 2:50.00 3:17.46 3:47.00 19 PLS-PC 'A' 3:44.40 3:47.49 1) Martinez, Vince P 19 2) Kilpatrick, Corey C 18 3) Chaves, Quinlan Z 18 4) Coler, Matt D 21 25.58 53.72 1:21.65 1:51.33 2:19.68 2:50.48 3:17.16 3:47.49 20 RENO-PC 'B' 3:45.29 3:49.44 1) Braun, Christopher R 20 2) Reese, Devin J 18 3) Pittenger, John H 16 4) O'Mara, Michael J 17 27.00 55.32 1:23.23 1:53.55 2:20.73 2:51.27 3:18.67 3:49.44 -- TSC-PN 'A' 3:43.80 DQ 1) Verlatti, Ryan J 15 2) Martinez, Evan G 21 3) Rendon, Nick K 17 4) Gregory, Jeremy A 14 26.66 54.66 1:48.51 2:16.20 2:46.19 3:13.33 3:43.02


#gostanford



advertisement

Cardinal AXEcess

Cardinal AXEcess
FRESH FROM THE FARM
#gostanfod
#GoStanford Student-Athlete of the Week