MEMBER SIGN IN
Don't have an account? Click Here
Complete Results - Pac-10 Indoor Track & Field Invitational
Courtesy: Stanford Athletics  
Release: 03/01/2003

March 1, 2003

Final Stats

Licensed to University of Washington Huskies
                                        Hy-Tek's Meet Manager 3/1/2003 03:02 PM
                  Pac 10 Invitational - 2/28/2003 to 3/1/2003
                            Dempsey Indoor Facility
                                    Results

Event 1 Women 60 Meter Dash ================================================================ Name Year School Prelims ================================================================ Preliminaries 1 16 Greer, Tiffany Asu 7.62q 2 4 Carroll, Porchea Asu 7.69q 3 93 Skinner, Bree Washington S 7.76q 4 87 Hatcher, Nicole Washington S 7.80q 5 86 Gulley, Tamara Washington S 7.83q

Event 1 Women 60 Meter Dash ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 16 Greer, Tiffany Asu 7.63 2 4 Carroll, Porchea Asu 7.65 3 86 Gulley, Tamara Washington S 7.74 4 93 Skinner, Bree Washington S 7.80 5 87 Hatcher, Nicole Washington S 8.12

Event 2 Men 60 Meter Dash =================================================================== Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 135 Parker, Samie Oregon 6.77q 2 2 110 Mello, Luiz Asu 6.80q 1 3 198 Chatman, Bennie Washington S 6.86q 3 4 118 Ndabele, Nikela U of I 6.90q 3 5 184 Sampson, Shelton Washington 6.92q 2 6 173 Johnson, Derrick Washington 7.00q 1 7 145 Rushing, TJ Stanford J7.00 2 8 165 Fountaine, Matt Washington 7.07 3 9 146 Sebes, Nick Stanford 7.13 2 9 195 Brink, Dan Washington S 7.13 1 11 176 Laws, Brenton Washington 7.14 3 12 186 Singleton, Chris Washington 7.18 1 13 137 Sells, Doug Oregon 7.36 2

Event 2 Men 60 Meter Dash ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 135 Parker, Samie Oregon 6.71 2 110 Mello, Luiz Asu 6.74 3 198 Chatman, Bennie Washington S 6.78 4 118 Ndabele, Nikela U of I 6.82 5 184 Sampson, Shelton Washington 6.86 6 173 Johnson, Derrick Washington 6.99

Event 3 Women 200 Meter Dash ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 4 Carroll, Porchea Asu 24.54 1 2 87 Hatcher, Nicole Washington S 25.35 1 3 65 Moore, Rianna Washington 25.51 2 4 73 Steward, Brynne Washington 25.55 2 5 52 Digman, Lauren Washington 25.63 2 6 62 Jensen, Cambrielle Washington 25.80 2 7 44 Alexander, Jamara Washington 25.83 1

Event 4 Men 200 Meter Dash ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 146 Sebes, Nick Stanford 21.58 1 2 184 Sampson, Shelton Washington 21.60 1 3 142 Crochet, Gerren Stanford 21.99 1 4 173 Johnson, Derrick Washington 22.14 2 5 176 Laws, Brenton Washington 22.29 2 6 194 Boston, Martin Washington S 22.35 2 7 195 Brink, Dan Washington S 22.38 1 8 157 Chung, Vihn Washington 23.26 2

Event 5 Women 400 Meter Dash ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 24 Smith, Joni Asu 55.67

Event 6 Men 400 Meter Dash ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 100 Barton, Jason Asu 47.08 1 2 96 Mason, Javon U of A 47.41 1 3 105 Fitch, Stephen Asu 47.71 1 4 121 Anderson, Travis Oregon 47.98 2 5 150 Dudley, Eric Una-Washingt 48.03 2 6 136 Scherer, Matt Oregon 48.07 3 7 164 Forni, Greg Washington 48.17 1 8 192 Williams, Nik Washington 49.02 3 9 168 Goodrich, Brad Washington 49.08 2 10 178 McCary, Phillip Washington 49.20 3 11 203 Ishmael, Qieed Washington S 49.34 3 12 128 Holliday, Brandon Oregon 49.45 2 13 153 Bailey, Brandon Washington 50.03 4 14 154 Bidleman, Blake Washington 50.48 4 15 204 Kirk, Lamarr Washington S 50.62 4

Event 7 Women 800 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 49 Chapman, Melissa Washington 2:19.82 2 75 Tentschert, Karla Washington 2:21.50 3 76 Touran, Kathryn Washington 2:24.41 4 69 Schwager, Karen Washington 2:25.08 5 80 Wishaar, Angela Washington 2:28.02 6 63 Kaneko, Noelani Washington 2:28.32

Event 8 Men 800 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 134 Olszowy, Jan Oregon 1:50.40 2 152 Arnold, Todd Washington 1:51.55 3 187 Tabor, Phil Washington 1:52.42 4 103 Dodge, Jeff Asu 1:52.83 5 127 Flaherty, Ryan Oregon 1:52.90 6 126 Finol, Tomas Oregon 1:53.26 7 106 Halver, Greg Asu 1:53.35 8 141 Castle, Nathaniel Spu 1:54.21 9 170 Hickey, Jonathon Washington 1:55.27 10 122 Bailey, Adam Oregon 1:55.73 11 167 Giordano, Jesse Washington 1:55.82 12 208 Snyder, John Washington 1:56.00 13 169 Hartman, Cameron Washington 1:56.52 14 156 Brown, Ryan Washington 1:57.51 -- 182 Robinson, Andrew Washington DQ

Event 9 Women 1 Mile Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 60 Inman, Courtney Washington 4:40.24 2 29 Pogorzelski, Danie U of I 4:53.43 3 10 Fitz-Gustafson, Ma Asu 4:57.16 4 54 Egerdahl, Lindsey Washington 4:58.59 5 25 Sohn, Cody Asu 4:59.39 6 50 Connelly, Camille Washington 5:01.27 7 82 Bull, Molly Washington S 5:05.93 8 76 Touran, Kathryn Washington 5:08.25 9 80 Wishaar, Angela Washington 5:13.08 10 69 Schwager, Karen Washington 5:14.36 11 63 Kaneko, Noelani Washington 5:18.49 12 79 Wise, Molly Washington 5:34.30 13 70 Shiraiwa, Leila Washington 5:46.64 -- 43 Macdonald, Kelly Una-Washingt DNF

Event 10 Men 1 Mile Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 144 Robison, Grant Stanford 4:01.40 2 95 Cheseret, Robert U of A 4:04.30 3 166 Garner, Eric Washington 4:08.50 4 202 Ireland, Justin Washington S 4:10.72 5 162 Fader, Andy Washington 4:11.46 6 112 Pisel, Derek Asu 4:11.72 7 97 Powell, Aaron U of A 4:12.34 8 141 Castle, Nathaniel Spu 4:12.47 9 109 Maher, Dan Asu 4:12.89 10 182 Robinson, Andrew Washington 4:15.01 11 201 Freimuth, Ryan Washington S 4:17.50 12 160 Duke, Dustin Washington 4:19.51 -- 147 Fryett, Neal Una-Washingt DNF

Event 11 Women 3000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 2 Aguilera, Lisa Asu 9:12.60 2 5 Davila, Desiree Asu 9:36.28 3 18 Lindgren, Liz Asu 9:57.17 4 19 Lyon, Amanda Asu 9:57.69 5 72 Spigel, Kate Washington 10:10.65 6 57 Halverson, Laura Washington 10:20.47 -- 43 Macdonald, Kelly Una-Washingt DNF

Event 12 Men 3000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 102 Cahill, Roger Asu 8:15.75 2 116 Eitel, Jan U of I 8:18.11 3 114 Warrenburg, Ryan Asu 8:20.81 4 163 Fayant, Jesse Washington 8:28.68 5 174 Koss, Ben Washington 8:32.42 6 207 Franck, Matt Una-Washingt 8:33.50 7 155 Boyd, Travis Washington 8:38.64 8 197 Carrell, Reid Washington S 8:41.28 9 148 Haskins, Jake Una-Washingt 8:47.41

Event 13 Women 60 Meter Hurdles ================================================================ Name Year School Prelims ================================================================ Preliminaries 1 17 Holmes, Seneca Asu 8.27q 2 32 Whyte, Angela U of I 8.40q 3 92 Richardson, Ellann Washington S 8.70q 4 73 Steward, Brynne Washington 8.89q 5 58 Higgins, Mallory Washington 9.07q -- 86 Gulley, Tamara Washington S DNF

Event 13 Women 60 Meter Hurdles ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 32 Whyte, Angela U of I 8.15 2 17 Holmes, Seneca Asu 8.18 3 73 Steward, Brynne Washington 8.97 4 58 Higgins, Mallory Washington 9.09

Event 14 Men 60 Meter Hurdles ================================================================ Name Year School Prelims ================================================================ Preliminaries 1 132 Mitchum, Eric Oregon 7.99q 2 172 James, Marc Washington 8.16q 2 117 Henry, Hugh U of I 8.16q 4 108 Kasik, Chris Asu 8.43q 5 189 Verbon, Nicholas Washington 8.49q

Event 14 Men 60 Meter Hurdles ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 132 Mitchum, Eric Oregon 7.87 2 117 Henry, Hugh U of I 7.96 3 172 James, Marc Washington 8.10 4 108 Kasik, Chris Asu 8.31 5 189 Verbon, Nicholas Washington 8.57

Event 15 Women High Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 83 Evans, Whitney Washington S 1.75m 5-08.75 2 42 Stone, Kimberly Stanford J1.75m 5-08.75 3 94 Willis, Briana Washington S 1.70m 5-07.00 4 47 Brown, Sidney Washington 1.65m 5-05.00 5 91 Pickler, Julie Washington S J1.65m 5-05.00 6 66 Nelson, Lara Washington J1.65m 5-05.00 7 67 Roberts, Brittiny Washington J1.65m 5-05.00 8 92 Richardson, Ellann Washington S 1.60m 5-03.00 9 90 Pickler, Diana Washington S J1.60m 5-03.00 10 48 Caprye, Kendra Washington 1.55m 5-01.00

Event 16 Men High Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 200 Dilley, Kurtiss Washington S 2.07m 6-09.50 2 161 Eickhoff, Warren Washington 2.02m 6-07.50 3 158 Cook, Phillipe Washington J2.02m 6-07.50 4 124 Davis, Teddy Oregon 1.97m 6-05.50 4 175 Lanigan, Erik Washington 1.97m 6-05.50 6 123 Clason, Chad Oregon J1.97m 6-05.50 7 130 Lindsey, Jeff Oregon 1.92m 6-03.50 8 206 Powell, Darion Washington S 1.87m 6-01.50

Event 17 Women Pole Vault ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 34 McEwen, Niki Oregon 4.20m 13-09.25 2 71 Soma, Kate Washington 4.06m 13-03.75 3 37 Riley, Kirsten Oregon 4.01m 13-01.75 4 38 Ben-Youssef, Leila Stanford 3.81m 12-06.00 5 39 Donoghue, Kathleen Stanford J3.81m 12-06.00 6 53 Dockendorf, Carly Washington 3.66m 12-00.00 6 41 Shepard, Samantha Stanford 3.66m 12-00.00 8 61 Jamie, Alexis Washington J3.66m 12-00.00 9 35 Moore, Hannah Oregon 3.51m 11-06.25 -- 78 Wilkins, Tayler Washington NH -- 36 Moyle, Georgette Oregon NH -- 74 Swango, Mariah Washington NH

Event 18 Men Pole Vault ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 190 Walker, Brad Washington 5.25m 17-02.75 2 210 Vanderville, Mark Unattached 5.15m 16-10.75 3 138 Slye, Jason Oregon J5.15m 16-10.75 3 196 Byers, Tyson Washington S J5.15m 16-10.75 5 139 Woods, Trevor Oregon 5.00m 16-04.75 6 199 Collins, Rick Washington S J5.00m 16-04.75 7 205 Nicoletti, Paul Washington S 4.85m 15-11.00 8 179 Nagahisa, Fumi Washington 4.70m 15-05.00 8 125 Derby, Jon Oregon 4.70m 15-05.00 8 181 Roberts, Sam Washington 4.70m 15-05.00 8 140 Young, Andy Oregon 4.70m 15-05.00 8 133 Moore, David Oregon 4.70m 15-05.00 13 129 LeMay, Gabe Oregon 4.55m 14-11.00 14 206 Powell, Darion Washington S 4.25m 13-11.25 -- 159 Dormaier, Eric Washington NH -- 131 Lorenzo, Santiago Oregon NH -- 171 Iddings, Loren Washington NH

Event 19 Women Long Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 32 Whyte, Angela U of I 6.09m 19-11.75 2 16 Greer, Tiffany Asu 6.02m 19-09.00 3 4 Carroll, Porchea Asu 5.83m 19-01.50 4 91 Pickler, Julie Washington S 5.46m 17-11.00 5 44 Alexander, Jamara Washington 5.44m 17-10.25 6 77 Waterhouse, Kately Washington 5.33m 17-06.00 7 31 Stowe, Tammy U of I 5.21m 17-01.25 8 48 Caprye, Kendra Washington 4.99m 16-04.50

Event 20 Men Long Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 113 Quinley, Trevell Asu 7.44m 24-05.00 2 119 Sherwin, James U of I 7.42m 24-04.25 3 143 Little, Milton Stanford 7.27m 23-10.25 4 194 Boston, Martin Washington S 7.08m 23-02.75 5 131 Lorenzo, Santiago Oregon 6.94m 22-09.25 6 158 Cook, Phillipe Washington 6.67m 21-10.75 7 129 LeMay, Gabe Oregon 6.27m 20-07.00 8 138 Slye, Jason Oregon 6.26m 20-06.50 9 140 Young, Andy Oregon 6.20m 20-04.25 -- 186 Singleton, Chris Washington FOUL

Event 21 Women Triple Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 67 Roberts, Brittiny Washington 12.21m 40-00.75 2 47 Brown, Sidney Washington 12.00m 39-04.50 3 31 Stowe, Tammy U of I 11.72m 38-05.50 4 77 Waterhouse, Kately Washington 11.17m 36-07.75 -- 68 Schlatter, Kristan Washington FOUL

Event 22 Men Triple Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 115 Zimmerman, Ryan Asu 14.90m 48-10.75 2 185 Sims, James Washington 14.84m 48-08.25 3 120 Akinradewo, Foluso Oregon 13.35m 43-09.75 -- 209 Strubble, Derrick Oregon Unattache FOUL

Event 23 Women Shot Put ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 21 Pedersen, Julia Asu 14.52m 47-07.75 2 30 Santiago, Aloha U of I 14.09m 46-02.75 3 51 Davis, Cherron Washington 14.05m 46-01.25 4 20 Orsund, Sandra Asu 13.91m 45-07.75 5 55 Gay, Kameko Washington 13.71m 44-11.75 6 45 Beeman, Mary Washington 12.95m 42-06.00 7 90 Pickler, Diana Washington S 11.16m 36-07.50

Event 24 Men Shot Put ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 111 Mosca, Vince Asu 18.16m 59-07.00 2 188 Tuohy, Brendan Washington 14.99m 49-02.25 3 107 Jones, Travis Asu 14.73m 48-04.00 4 137 Sells, Doug Oregon 14.32m 46-11.75 5 191 Wallis, Jeff Washington 13.59m 44-07.00

Event 25 Women Weight Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 40 Pluth, Jessica Stanford 18.73m 61-05.50 2 30 Santiago, Aloha U of I 17.97m 58-11.50 3 20 Orsund, Sandra Asu 16.55m 54-03.75 4 55 Gay, Kameko Washington 15.31m 50-02.75

Event 26 Men Weight Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 107 Jones, Travis Asu 17.34m 56-10.75 2 188 Tuohy, Brendan Washington 15.73m 51-07.25 3 191 Wallis, Jeff Washington 14.33m 47-00.25

Event 27 Women 4x400 Meter Relay ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 Washington State 'A' 3:40.81 1) 88 Jessie, Monique 2) 92 Richardson, Ellannee 3) 84 Giles, Tiffany 4) 85 Green, Angelita 2 Arizona State 'A' 3:41.03 1) 22 Reed, Cassandra 2) 17 Holmes, Seneca 3) 26 Tucker, Kandace 4) 24 Smith, Joni 3 Washington 'A' 3:55.78 1) 62 Moore, Rianna

3) 52 Digman, Lauren 4) 75 Tentschert, Karla

Event 28 Men 4x400 Meter Relay ========================================================================== School Finals H# Points ========================================================================== 1 Arizona State 'A' 3:09.35 1 1) 98 Amoo, Seth 2) 99 Banda, Lewis 3) 100 Barton, Jason 4) 105 Fitch, Stephen 2 Stanford 'A' 3:10.40 1 1) 142 Crochet, Gerren 2) 146 Sebes, Nick 3) 143 Little, Milton 4) 145 Rushing, TJ 3 Washington 'A' 3:11.71 1 1) 192 Williams, Nik 2) 193 Williams, Sean 3) 168 Forni, Greg

4 Oregon 'A' 3:13.52 1 5 Washington 'B' 3:17.76 1 1) 178 McCary, Phillip 2) 157 Chung, Vihn 3) 156 Brown, Ryan 4) 187 Tabor, Phil 6 Oregon 'C' 3:18.20 2 7 Oregon 'B' 3:18.25 2

Event 29 Men Distance Medley ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 Washington 'A' 9:40.82 2 Arizona 'A' 9:41.55 3 Washington 'B' 10:01.35

Event 30 Women 5000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 64 Monro, Sabrina Washington 16:22.13 2 81 Blue, Anna Washington S 16:35.18 3 23 Scalzo, Jessica Asu 16:40.72 4 28 Marakurwa, Letiwe U of I 16:57.30 5 46 Bradshaw, Kate Washington 17:09.06 6 59 Hodgson, Laura Washington 17:33.35 7 3 Begay, Alvina Asu 17:40.42 8 56 Gibbs, Jamie Washington 18:19.00

Event 31 Men 5000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 101 Bizuneh, Fasil Asu 14:02.84 2 149 Kiter, Michael Una-Washingt 14:43.38 3 104 Duke, JJ Asu 14:54.36 4 177 Mandi, Mark Washington 15:01.37


#gostanford



advertisement

THE WEEKLY AXE
Weekly Axe Ad Space
FRESH FROM THE FARM
#gostanfod
Muscle Milk Student Athletes