MEMBER SIGN IN
Don't have an account? Click Here
Accepted Entries For The Cardinal Invitational
Courtesy: Stanford Athletics  
Release: 05/02/2000

May. 2, 2000

STANFORD, Calif. - Here is a list of accepted entries in the distance events for the Cardinal Invitational. They are not listed in order.

All entries in other events were accepted as declared.

Heats and a REVISED time schedule for all events will be posted on Wednesday.

Men 800 Meters - We'll run 2 sections
Fred Onyancha, KIM
Marko Koers, Unattached
Jeff Kuzma, Air Force Sports
Mike Schroer, Reebok Enclave
Michael Stember, Stanford
Rodolfo Gomez, Mexico
Aaron Samansky, Reebok Aggies
Jeff DeLong, Unattached
Mike Connelly, Clemson
Rob Vermillion, Unattached
Jason Owen, Minnesota
Evan McLeod, Nike Farm Team
Ryan Locklin, Calif, Santa Barbara
Luke Carrothers, Idaho
Sean Surerus, Nike Farm Team
Ron DiMaggio, Calif, Santa Barbara
Armando Negrete, Fresno St
Gentle Gladney, Faith TC
Kenrick Sealy, Adidas

Women 800 Meters - We'll run 3 sections
Janete Castro, Mexico
Amy Ross-Schroer, US Army
Lindsay Hyatt, Stanford
Bridget Johnson, Reebok Enclave
Miesha Marzell, EOYDC TC
Nicole Teter, Sacramento TC
Aimee Teteris, Rice
Sabrina Caplis, Fila Track West
Ann Dwyer, Texas A&M
Jennifer Peck, Nike Farm Team
Melissa Flynn, Cal Poly, SLO
Sarah Hamilton, Michigan
Ngozi Iwu, Texas Tech
Eri Macdonald, Oregon
Katie Hotchkiss, Unattached
Erica Murdock, Michigan
Samantha Read, Nike Farm Team
Jeanie Crist, Colorado St
Rachel Sturtz, Michigan
Janet Collar, Club Northwest
Cicely Campbell, Vanderbilt
Candace Miles-Threatt, Vanderbilt
Dara Crocker, Vanderbilt
Colleen Byrne, Vanderbilt
Ali Pearson, Calif, Santa Barbara
Kelly Howisey, Vanderbilt
Erinn Gulbrandsen, Oregon
Kathryn Goetz, UNLV
Rachel Holloway, Nike Farm Team
Brianna Denley, Fresno St
Celeste Dunlap, Unattached

Men 1500 Meters - We'll run 3 sections of 12, 12, 17
Fred Onyancha, KIM
Sammy Langat, KIM
Steve Agar, Nike Farm Team
Jamey Harris, Reebok Aggies
Jason Pyrah, Unattached
Brian Berryhill, Colorado St
Gabe Jennings, Stanford
Andy Downin, Wisconsin Runner
Kipp Ortenburger, Reebok Aggies
Michael Stember, Stanford
Andrew Powell, Stanford
Jason Lunn, Nike Farm Team
Jake Maas, Nike Farm Team
Derek Treadwell, New Balance
Ray Weeden, Unattached
Steve Slattery, Colorado
John Mackay, UPS New Zealand
Mike Feist, Montana St
Nate Uselding, Wisconsin
David Galvan, Mexico
Andrew McKessock, Minnesota
Rob Krar, Butler
Chris Gabriel, Adams St
Christian Hesch, Reebok Aggies
Ryan Demers, Clemson
Robert Mitchell, Boston RC
Chris Lear, Nike Colorado
Matt Napier, Colorado
Chris Bennett, Nike Farm Team
Todd Humcke, Oregon
Nate Clay, Minnesota
Sean Phillips, Cal Poly, SLO
Scott Nicholas, Nike Farm Team
Mike Hummel, Texas A&M
Seth Hejny, Unattached
Philip West, Unattached
Phillip Ogilvie, Fresno St
Tommy Bonn, Texas A&M
Joe Lopez, Air Force Academy
Brian Carpenter, Air Force Academy
Daniel Seddiqui, Unattached

Women 1500 Meters - We'll run 3 sections of 12, 12, 12
Shayne Culpepper, Adidas
Nora Rocha, Mexico
Becky Spies-Swain, New Balance
Elissa Riedy, Golden Bear TC
Lindsay Nadauld, BYU Track Club
Samantha Bates, Reebok Enclave
Melissa Teemant, BYU Track Club
Shaquandra Roberson, Rice
Andrea Delamonica, Unattached
Katie Crabb, Oregon
Sarah Schwald, Fila Track West
Tracy Robertson, Arkansas
Suzy Jones, Nike Farm Team
Sherida Rogers, Brigham Young
Marie Davis, Nike
Margarita Tapia, Mexico
Nancy James, Cal St, Northridge
Melanie Steere, Brigham Young
Janet Collar, Club Northwest
Christine Gentile, Nike Farm Team
Kelly Hansen, Weber St
Carrie Messner, Colorado
Sabrina Monro, Montana
Laurie Meythaler, Iowa St
Kristy Tolman, Weber St
Christy Wurth, Arkansas
Nan Evans, Brigham Young
Nancy Dollar, Cal St, Northridge
Jolene Hampson, Vanderbilt
Keri Freeman, Vanderbilt
Andrea Bookout, Texas A&M
Jessica Lunt, Calif, Santa Barbara
Jennifer Whatley, Texas A&M
Joy Parker, Vanderbilt
Nattalie Wright, Oregon
Sandi Russler, Fresno St

Women 3000 Meters - We'll run 1 section
Kara Wheeler, Colorado
Nora Rocha, Mexico
Margarita Tapia, Mexico
Sally Glynn, Stanford
Katie Sabino, North Carolina St
Lauren Fleshman, Stanford
Erin Sullivan, Stanford
Jodie Hughes, Colorado
Sherida Rogers, Brigham Young
Keisha Banks, James Madison
Evette Turner, Texas Tech
Elizabeth Roodell, Colorado St
Sabrina Monro, Montana
Carmen Martinez, Fila Track West
Maria Ravazza-Giordano, Nike Farm Team
Mary Reeves, Butler
Margaret Larson, Colorado St
Kari Vigerstol, Rice
Kimi Welsh, Arkansas
Rhiannon Glenn, Oregon
Melissa Gulli, Texas A&M
Brooke Edwards, Texas A&M
Tammie Carpenter, Nike Farm Team
Katie Martin, Brigham Young
Jaime Stone, Idaho
Kayci Waters, Texas A&M
Kristy Bonn, Texas A&M
Lauren Price, Vanderbilt

Men 5000 Meters - We'll run 2 sections
Alan Culpepper, Adidas
Andre Williams, Reebok Enclave
Pete Sherry, Reebok Enclave
Brad Hauser, Stanford
Dan Browne, Army WCAP
Jonathon Riley, Stanford
Corey Smith, Unattached
Matt Lane, William & Mary
Phil Price, Arkansas TC
Richie Boulet, New Balance
Brent Hauser, Stanford
Matt Giusto, Reebok
Matt Downin, Wisconsin
Ray Appenheimer, Nike Farm Team
Eric Polonski, New Balance
Jason Stewart, US Army
Niall Bruton, Arkansas TC
Christian Nicolson, Great Britain
Michael Bernstein, US Army
Fraser Thompson, Butler
Adam Batliner, Saucony
Abdul Alzindani, North Carolina St
Jorge Torres, Colorado
Ron Roybal, Colorado
Mike Klass, Colorado St
Jason Hubbard, NASC Sport Warrior
Micheil Jones, Arizona
Ray McClanahan, Club Northwest
Chris Merkley, Utah
Jim Shine, Western St
Russ Coleman, James Madison
Oliver Wirz, WhereNext.com
Andrew Bliss, Oregon
Adam Berquist, Oregon
Rob Aubrey, Unattached
Chan Pons, North Carolina St
Darren Holman, Reebok Aggies
Mark McManus, Nike Farm Team
Brady Bonsall, Adidas
Kevin Graham, Atlanta TC
Ryan Woods, North Carolina St
Mike Jackson, Reebok Aggies
Jason Meany, Clemson
Scott Lengefeld, Texas A&M
Bret Kimple, Reebok Aggies
Bill Michel, Colorado St
Omar Chavarria, Mexico
Travis Hildebrand, Utah
Josh Horton, Calif, Santa Barbara
Randon Richards, Brigham Young
Brad Treat, Montana
Ed Torres, Colorado
Thomas Kloos, Kings College TC
Scott Paul, Montana
Teren Jameson, Utah
Nick Winkel, Wisconsin
Jason Weppler, Wisconsin
Andy Hahn, Univ Of Windsor
Kalid Abdalah, Unattached
Jim Nelson, Air Force Academy
Joe Monaco, Air Force Academy
Vince Sherry, N Carolina, Charlotte

Women 5000 Meters - We'll run 1 section
Isabel Juarez, Mexico
Tina Connelly, City Track
Rachel Sauder, New Balance
Maggie Chan, Unattached
Donna Garcia, Reebok
Nnenna Lynch, Unattached
Carmen Ayala-Troncoso, Nike South
Tara Chaplin, Arizona
Kristen Gordon, Unattached
Karen Harvey, Ultimate AC
Kristen Coogan, Adidas
Kira Jorgensen, Asics
Kim Fitchen, Nike Farm Team
Janelle Olson, Unattached
Magdalena Lewy, Transports
Nicole Karr, New Balance
Heather Burroughs, Wetmore Clubs
Lori Riedy, Golden Bear TC
Marty Hernandez, Brigham Young
Lindsey Rogers, North Carolina St
Katie Clifford, Michigan
Mariel Schlueter, Golden Bear TC
Bethany Eigel, James Madison
Catherine Berry, East Tennessee St
Karen Bockel, Colorado St
Jennifer Owens, Unattached
Pamela White, Unattached
Annie Devlin, Nike Farm Team
Angela Isbill, Reebok Aggies
Beth Fonner, North Carolina St
Meredith Faircloth, North Carolina St
Heather Tanner, North Carolina
Heather Anderson, Montana
Diana Harlick, Reebok Aggies
Sarna Becker, Nike Farm Team
Trish Nervo, North Carolina
Marisol Barajas, Cal St, Northridge
Zsanett Teveli, Idaho
Beth Van Dusen, Vanderbilt
Rachel Smith, Air Force Academy

Men 10,000 Meters - We'll run 2 sections
Shaun Creighton, Adidas
Michael Njenga, Unattached
Mark Carroll, Nike
Abdi Abdirahman, Nike
Sisay Bezabeh, Australian Inst. Of Sport
Ben Noad, Boston Athletic Assoc
Kim Gillard, Unattached
Martin McCarthy, Nike/Boston AA
Sean Kaley, Nike
Jay Schoenfelder, Wisconsin
Adrian Passey, Redditch AC
Nolan Swanson, Athletics America
Reuben Reina, Asics
Chris Weber, Ottawa Lions
Nick Rogers, Nike
Dean Cavuoto, Australian Inst. Of Sport
Michael Aish, Western St
Shannon Butler, Unattached
Eric Mack, USAF WCAP
Joseph LeRoux, Western St
Justin Young, Butler
Dave Smith, Unattached
Michael Donnelly, New Balance
David Rodriguez, Unattached
Peter Gilmore, California
Clint Wells, Sport Warrior AC
Chad Johnson, Athletics America
Thomas Murley, Stanford
Richie Brinker, Athletics America
Robert Vaca, Fresno St
Jason Perscheid, Nike Farm Team
Oscar Ponce, Colorado
John Hedengren, Brigham Young
Adam Tenforde, Stanford
Louis Luchini, Stanford
David Spiller, Unattached
Rey Flores, Nike Farm Team
Eric Post, Unattached
Brad Bennett, Butler
Sean Smith, Colorado

Men Steeplechase - We'll run 3 sections of 12, 12, 9
Justin Chaston, Houston Harriers
Matt Kerr, Arkansas TC
Donavan Bergstrom, Unattached
Francis O'Neill, Unattached
Salvador Miranda, Mexico
Ray Hughes, Athletics America
Dave Wittman, Houston Harriers
Scott Strand, New Balance
Richard Lee, Asics
Cormac Smith, Asics
Dave Cullum, Nike Farm Team
Tom Reese, Saucony
John Howell, Reebok Aggies
Greg Jimmerson, Nike Farm Team
Jared Cordes, Wisconsin
Joel Atwater, Weber St
Jeremy Tolman, Unattached
Jon Clemens, US Navy
Damon Chamberlin, Unattached
Jason Lienau, Reebok Aggies
Jason Vanderhoof, Wisconsin
Eric Pierce, Minnesota
Fred Carter, Nike Farm Team
Lachlan McArthur, Rice
Michael McKeeman, Chapel Hill TC
Trent Bryson, Nike Farm Team
Trevor Pettingill, Brigham Young
Josh Muxen, Idaho
Jan Eitel, Idaho
David Beals, Cal Poly, SLO
Shane Rogers, Air Force Academy
Mike Thatcher, Brigham Young
Tim Padilla, Fresno St


#gostanford



advertisement

THE WEEKLY AXE
Weekly Axe Ad Space
FRESH FROM THE FARM
#gostanfod
Muscle Milk Student Athletes