MEMBER SIGN IN
Don't have an account? Click Here
Men's Track And Field Competes At Terrier Classic
Courtesy: Stanford Athletics  
Release: 01/26/2002

Jan. 26, 2002

Boston, Mass. - The Stanford University men's track and field team finished competition today in the Terrier Classic at Boston University.

The Cardinal dominated the 5000-meter run, placing five runners in the top-10. Ian Dobson (14:07.94) led the charge, placing fourth. Chris Emme (14:10.66), Louis Luchini (14:11.19), Jesse Thomas (14:18.09) and James Nielsen (14:23.44) followed with a fifth, sixth, seventh and tenth place finish.

Steve Loughlin took fourth place in the one mile run with a time of 4:05.74. Seth Hejny finished in 4:10.36, to place eighth.

Yesterday, Grant Robison captured the 3000-meter run title with a time of 7:57.21. Teammates Donald Sage (8:11.55) and Loughlin (8:19.45) finished in third and eighth, respectively.

The Cardinal will compete tomorrow in the Boston Indoor Games at the Reggie Lewis Center.

Licensed to Boston University            Hy-Tek's Meet Manager 1/26/02 08:09 PM
                     Terrier Classic - 1/25/02 to 1/26/02
                           Boston University Armory
                                  Boston, MA
                                    Results  
Men 55 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Jorge Richardson             Unattached              6.38       6.38
  2 Luke MacInnis                Univ Of Toro            6.50       6.46
  3 Ron Azinge                   St. Francis(            6.53       6.47
  4 Kishwayne Virgo              Long Island             6.50       6.52
  5 Tim Harding                  Unattached              6.53       6.58

Men 55 Meter Dash ============================================================================ Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Johann Jack Unattached 6.22 6.30q 1 2 Jorge Richardson Unattached 6.40 6.38q 1 3 Luke MacInnis Univ Of Toro 6.30 6.50q 2 3 Kishwayne Virgo Long Island 6.29 6.50q 3 5 Shaun Dietz New Horizon 6.39 6.51q 3 6 Ron Azinge St. Francis( 6.28 6.53q 4 6 Tim Harding Unattached 6.40 6.53q 2 8 Shaun Johnson Long Island 6.35 6.54 4 8 Keith Booker Unattached 6.54 6.54 5 10 Stanley Egbor Gbtc 6.29 6.55 4 10 Jeff York New York Eli 6.46 6.55 4 12 Jason Millard CW Post 6.56 5 12 Byron Campbell New Horizon 6.32 6.56 3 14 Charlz Hester Seton Hall 6.30 6.57 2 14 James Scott St. Joseph 6.38 6.57 4 16 Kasi Pierre St. Francis( 6.52 6.62 1 16 Greg Elliott Usmma 6.62 5 18 Oliver St. Aude New Horizon 6.41 6.63 2 19 Kevin Verge Columbia 6.55 6.64 5 20 Enrique Llanos Montclair St 6.66 6.65 11 21 Josh Cross Cortland 6.69 6.67 8 22 Jason Manenkoff Cortland 6.65 6.68 7 23 Brian Good Seton Hall 6.30 6.70 1 23 Rafeeq Curry Unattached 6.45 6.70 4 23 Nicolas Haywood NY Tech 6.64 6.70 6 26 Tyrone Mc Clain Wheaton Coll 6.65 6.71 7 26 Marc Maccario St. Joseph 6.59 6.71 6 28 Kevin Logan CW Post 6.64 6.72 6 28 Dan Massey Franklin&Mar 6.68 6.72 7 30 Lloyd Brown NY Tech 6.44 6.73 3 30 Jemel Balkman Seton Hall 6.28 6.73 3 32 Alain McGhie Long Island 6.50 6.75 3 33 Lance Wagner Wheaton Coll 6.55 6.77 6 33 Paris Farrell Trinity 6.65 6.77 7 35 Jim Watts Unattached 6.92 6.79 10 36 Adam Brower Franklin&Mar 6.89 6.81 10 37 Justin Lin Boston Unive 7.00 6.82 11 37 Brian Egy Uconn 6.60 6.82 6 37 Louis Smith Long Island 6.55 6.82 5 40 Harold Mateo Bentley Coll 6.68 6.83 8 41 Eric Koehrsen Haverford Co 6.77 6.84 9 42 George Peterson Fordham 6.84 6.85 9 42 Matt Rivenburg Haverford Co 6.75 6.85 8 44 Phillip Smith New Horizon 6.50 6.86 2 45 Chris Tuttle Suny New Pal 6.88 8 46 Adam Pakiela Marist Colle 6.75 6.90 8 46 BJ DeGusman Nyu 6.68 6.90 7 48 Bernard Charles Boston Unive 6.99 6.91 11 48 Jeremy Nichols Unattached 6.95 6.91 11 50 John Byrnes Gbtc 6.90 6.92 10 51 Thy Nyuguen Nyu 6.84 6.93 9 52 Devon Gumbs Kean Univ 6.54 6.96 5 53 Matt Lucerto Wheaton Coll 6.80 6.98 9 54 Yaudy Fernandez St. Francis( 7.34 6.99 12 54 Daniel Alvarez Kean Univ 6.64 6.99 7 56 Serghino Rene Emmanuel Col 7.04 7.00 12 57 Matt Adler Boston Unive 6.88 7.01 9 57 Eric Stelz Marist Colle 6.86 7.01 9 59 David Henry Fdu 6.64 7.04 6 60 Dan Shea Salem St 7.00 7.08 11 61 Desmond Speulveda Kean Univ 7.14 1 61 Tarek Moaz Nyu 6.92 7.14 10 61 Sotirios Pitzpopulos Stonehill Co 6.65 7.14 10 64 Nate Westheimer Brandeis U 6.94 7.16 10 65 Naota Nakayama Wheaton Coll 7.18 12 66 Alex Amann Brandeis U 7.14 7.23 12 67 Jason Cohen Brandeis U 7.14 7.31 12 68 Brian Gellineau St. Francis( 7.02 7.52 11

Men 200 Meter Dash ============================================================================ Name Year School Seed Finals H# ============================================================================ 1 Jim Hackley New York Eli 20.72 21.19 1 2 Obra Hogans Seton Hall 21.70 21.65 4 3 Fitz Allan Crick Millrose AA 22.08 21.70 3 4 Adebo Ashodi Uconn 21.75 21.94 5 5 Darryl Louis Montclair St 21.67 21.99 4 6 Stanley Egbor Gbtc 21.20 22.02 2 7 Luke MacInnis Univ Of Toro 20.90 22.03 1 8 Chris Charles Uconn 21.63 22.05 4 9 Nabie Fofanah Lehman Colle 21.95 22.07 6 10 Patrick Horne AthleticsEas 21.50 22.11 3 11 Jerome Davis Nike 21.44 22.18 2 11 Tyrone Russell Colgate 22.18 12 13 Jermaine Scantlebury Unattached 21.75 22.27 5 14 Barry Merchant NY Tech 22.24 22.28 12 15 Kareem Taylor Seton Hall 21.30 22.33 2 16 Byron Campbell New Horizon 21.42 22.38 2 17 James Scott St. Joseph 21.61 22.47 3 18 Sherman Armstrong Unattached 22.48 4 19 Rafeeq Curry Unattached 22.24 22.51 7 20 William Murphy Fdu 22.50 22.52 10 21 Kishwayne Virgo Long Island 21.59 22.53 3 22 Jorge Richardson Unattached 21.42 22.57 1 23 Ron Azinge St. Francis( 23.34 22.64 19 24 Louis Smith Long Island 22.25 22.65 8 25 Jason Manenkoff Cortland 22.17 22.67 7 26 Ian Smart CW Post 22.04 22.68 7 27 Nick Carras St. Joseph 22.38 22.69 10 28 Dan Massey Franklin&Mar 22.89 22.75 15 28 Eric Watson Fdu 22.54 22.75 11 30 Brian Good Seton Hall 22.30 22.76 9 31 Tom O'Connell Stonehill Co 22.75 22.79 13 32 Tyrone Ross Seton Hall 20.90 22.83 1 33 Kevin Logan CW Post 21.77 22.88 5 33 Ron Cook Uconn 22.88 19 35 Ernest Holloway Uconn 22.00 22.89 5 36 Matt Adler Boston Unive 22.88 22.99 14 37 John Robinson NY Tech 22.74 23.01 12 37 Marc Maccario St. Joseph 22.30 23.01 9 39 David Rosa Unattached 22.54 23.04 10 40 Cameron Horton Long Island 21.89 23.05 6 41 Kevin Verge Columbia 22.50 23.06 11 41 Jason Edwards Long Island 23.00 23.06 16 43 Lloyd Brown NY Tech 22.74 23.11 13 44 Nick Kopec Penn 22.76 23.12 14 45 Dave Matthews Suny New Pal 23.47 23.15 20 46 Robert Pickels Ithaca Colle 23.63 23.17 22 47 Sotirios Pitzpopulos Stonehill Co 22.75 23.19 13 47 Shaun Johnson Long Island 22.00 23.19 6 49 Fayobi Oyebodi Penn 22.67 23.21 11 50 Abia Younker Seton Hall 23.00 23.23 16 51 Dake Ebergardt Unattached 24.00 23.24 24 52 Erik Benson Wheaton Coll 22.25 23.26 8 53 Pete McNally CW Post 22.94 23.29 14 54 Peter Bonneau Bentley Coll 22.74 23.32 13 55 George Peterson Fordham 22.74 23.34 12 56 Todd Hoyt Usmma 22.35 23.35 9 57 Matt Duques Haverford Co 23.13 23.37 17 57 Dipo Ashiru Franklin&Mar 23.36 23.37 20 59 Eric Koehrsen Haverford Co 23.66 23.41 22 60 Tyrone Mc Clain Wheaton Coll 23.24 23.43 18 61 Alain McGhie Long Island 22.95 23.54 15 62 Lance Wagner Wheaton Coll 22.25 23.55 9 63 Adam Pakiela Marist Colle 22.20 23.68 8 64 Nicolas Haywood NY Tech 23.04 23.69 17 65 Matt Gilmartin Cortland 23.89 23.71 23 66 Phillip Smith New Horizon 23.40 23.72 20 66 Thy Nyuguen Nyu 23.48 23.72 21 68 Tris Carver Nyu 23.03 23.74 15 69 Oliver St. Aude New Horizon 22.60 23.78 11 70 Adam Walker Wheaton Coll 23.24 23.81 19 71 Ailton Ramos NY Tech 23.24 23.88 18 72 Daniel Alvarez Kean Univ 24.55 23.94 25 73 Matt Rivenburg Haverford Co 23.42 23.95 20 74 Paris Farrell Trinity 23.08 23.96 17 75 Serghino Rene Emmanuel Col 23.14 24.02 18 76 Dwayne Pierre St. Francis( 23.04 24.03 16 77 Sean Clancey Boston Unive 23.50 24.05 21 78 James Porter Trinity 23.32 24.08 19 79 Jim Ruger Ithaca Colle 24.12 24.10 24 80 Brian Gagne Babson Colle 24.16 16 81 Eric Stelz Marist Colle 22.80 24.34 14 82 Matt Lucerto Wheaton Coll 23.24 24.43 18 83 Andrew Holzheimer Fordham 24.54 25 84 Jon Frechette Cortland 23.49 24.59 21 85 Andy Au Haverford Co 24.36 24.68 25 86 Eli Bisnett-Cobb Marist Colle 22.50 24.80 10 87 BJ DeGusman Nyu 23.87 24.88 22 88 Tarek Moaz Nyu 24.07 24.89 23 89 Nate Westheimer Brandeis U 23.24 25.03 17 90 Alex Amann Brandeis U 24.74 25.10 25 91 Alex DeJong Wheaton Coll 23.50 25.11 21 92 Jeff Thacker Fdu 23.85 25.40 23 93 Christian Miller Salem St 24.88 25.42 25 94 Desmond Speulveda Kean Univ 23.77 25.44 23 95 Juvi Gonzales Wheaton Coll 24.24 25.61 24 96 Julian Torres Boston Unive 25.70 24

Men 400 Meter Dash =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Paul Lewis New York Eli 46.20 47.57 1 2 Sean Wright New York Eli 47.27 47.95 1 3 Sherman Armstrong Unattached 48.46 48.42 5 4 Joe Mendel Uconn 47.20 48.46 4 5 Dewayne Barrett Essex CC 48.25 48.61 5 6 Darryl Louis Montclair St 48.08 48.66 3 7 Louis Sales New York Eli 46.18 48.80 1 8 Richard James Long Island 47.05 48.83 2 9 Jerome Davis Nike 46.80 48.84 1 10 Tyrone Russell Colgate 48.85 48.85 6 11 Clement Campbell NY Tech 48.24 48.88 3 12 Fitz Allan Crick Millrose AA 49.00 49.31 2 13 Steve Deppe Boston Unive 48.04 49.53 4 14 Chris Brandon Boston Unive 48.06 49.59 4 15 Alex Torres Montclair St 48.46 49.62 5 16 Erik Benson Wheaton Coll 47.99 49.64 3 17 Evan Kelty Stanford 48.00 49.69 6 18 Chris Edmonds Penn 48.87 49.73 6 19 Matt Adler Boston Unive 49.88 49.82 8 20 Jamie SanFilippo CW Post 49.49 49.83 8 21 Barry Merchant NY Tech 49.24 49.93 7 22 Rafeeq Curry Unattached 47.90 49.97 2 23 Jim Ravener Ithaca Colle 50.18 50.05 10 23 Edrick Jno-Charles NY Tech 48.24 50.05 5 25 Jerry Puryear St. Joseph 49.38 50.16 8 26 Ceretsie Campbell NY Tech 48.24 50.26 3 27 Mike Mc Cabe St. Joseph 49.21 50.40 7 28 Todd Hoyt Usmma 49.10 50.55 7 29 Deric Zaphire Fordham 50.44 50.56 10 30 Lugman Kolade Penn 49.51 50.66 7 31 Mike Delgado Uconn 51.14 6 32 Sharif Byrd Essex CC 49.86 51.32 9 33 Joel Whipple Bentley Coll 51.24 51.46 14 34 Jason Edwards Long Island 50.35 51.63 10 35 Eric Watson Fdu 50.54 51.66 11 36 Fayobi Oyebodi Penn 50.56 51.75 11 37 Matt Duques Haverford Co 50.67 51.80 12 38 Robert Pickels Ithaca Colle 51.83 51.95 15 39 Tim Curran St. Joseph 50.76 51.98 12 40 Kenny Uhll CW Post 49.75 52.06 9 41 Peter Bonneau Bentley Coll 49.84 52.08 9 42 Paul Zalewski Cortland 52.13 52.17 17 43 Patrick Freytag Wheaton Coll 51.88 52.31 16 44 Vincent Nee Cortland 52.01 52.35 17 45 Keith Hamilton Franklin&Mar 51.18 52.39 13 46 Joe Hartman St. Joseph 50.94 52.44 12 47 Tris Carver Nyu 51.94 52.47 15 48 Andrew Thompson Franklin&Mar 51.84 52.54 16 49 Matt Mc Closkey Nyu 50.34 52.72 10 50 Dipo Ashiru Franklin&Mar 52.63 52.76 17 51 Ryan Connolly Ithaca Colle 51.29 52.85 13 52 Andrew Lightman Brandeis U 51.24 53.21 11 53 Freddy Castre Kean Univ 56.54 53.26 20 54 Chris Madison Trinity 52.11 53.28 16 55 Josh Barretto Suny New Pal 52.00 53.39 16 56 David Wickman Providence C 52.20 53.43 17 57 Adam Walker Wheaton Coll 50.24 53.62 9 57 Adam Thyberg Suny New Pal 51.40 53.62 14 59 David Cross Long Island 50.65 53.64 11 60 Lou Barbieri Usmma 52.30 53.68 18 61 Cliff Smith Franklin&Mar 52.91 53.71 18 62 Sean Roy Bentley Coll 51.24 53.79 14 63 Abia Younker Seton Hall 51.00 53.91 20 64 Colin Grey NY Tech 51.24 53.98 14 65 Krishna Vijayendran Nyu 54.07 54.16 19 66 Sean Ballou Gbtc 53.80 54.32 19 67 Dave Messina Nyu 52.91 54.48 18 68 Rob Martinez Montclair St 51.13 54.53 13 69 Thomas Cage Brandeis U 52.74 54.72 18 70 Brian Lundquist Franklin&Mar 53.99 54.87 19 71 Han Bin Ben Oh Brandeis U 53.24 54.93 19 72 Matt Silva Long Island 51.50 54.96 15 73 Robert Ferrera Fdu 51.43 55.45 15 74 Kevin Flynn Nyu 54.56 55.60 20 75 Jon Nugent Stonehill Co 55.24 56.54 20 76 Juvi Gonzales Wheaton Coll 55.24 1:00.52 20

Men 1 Mile Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Jason Lunn Nike Farm Te 3:58.00 3:59.83 2 Dan Wilson Uconn 3:58.24 4:01.94 3 Justin Niedzialek Boston AA 4:02.24 4:03.10 4 Steve Loughlin Stanford 4:08.00 4:05.74 5 Jason Bernstein Bryn Mawr AC 4:07.24 4:05.99 6 Drew Griffin Nike Farm Te 4:02.00 4:06.79 7 Mark Miller Keene State 4:06.24 4:07.50 8 Seth Hejny Stanford 4:10.36 9 Naim Grignon Boston AA 4:08.24 4:11.17 10 Clinton Bell Unattached 4:01.00 4:13.84 11 David Vidal Stanford 4:10.24 4:13.85 12 Ryan Bak Trinity 4:14.54 4:14.94 13 Mario Fraioli Stonehill Co 4:15.00 4:15.62 14 Mike Maceiko Reebok Bosto 4:08.24 4:16.25 15 Greg Bielecki Haverford Co 4:15.34 4:16.27 16 Eric Fleckenstein Uconn 4:13.00 4:16.58 17 Steve Hayes Penn 4:12.38 4:17.16 18 Justin Romaniuk Stanford 4:12.24 4:17.32 19 Tom Baldwin Montclair St 4:17.01 4:17.57 20 Jonathan Brims Stony Brook 4:12.45 4:18.02 21 David De Wolfe Stony Brook 4:16.44 4:18.16 22 Dale Summerville Stony Brook 4:14.68 4:18.23 23 Mike Saunders Colgate 4:13.74 4:18.50 24 Josh Yelsey Yale 4:14.24 4:19.25 25 Ken Goglas Uconn 4:13.00 4:19.40 26 Chad Johnson Unattached 4:19.00 4:19.77 27 Elijah Barrett Unattached 4:22.94 4:20.61 28 Robert Dwyer Yale 4:08.24 4:20.64 29 Matt Gioffre Penn 4:17.84 4:20.86 30 Matthew St. Germaine Unattached 4:18.00 4:20.99 31 Tim Fisher St. Joseph 4:18.24 4:21.26 32 David Nash Columbia 4:14.74 4:21.39 33 John Lynch Cortland 4:21.24 4:23.89 34 Josh Joseph Penn 4:18.74 4:24.72 35 Jimmy Steinemann Haverford Co 4:18.04 4:24.91 36 Steve Gallagher Unattached 4:21.00 4:25.58 37 Jon Kotulak Stonehill Co 4:24.00 4:26.70 38 Paul Morrice Boston Unive 4:24.00 4:27.13 39 Dave O'Grady Bentley Coll 4:24.24 4:28.30 40 Jason Barbero CW Post 4:25.20 4:28.68 41 Jean Dany Joachim AthleticsEas 4:30.00 4:29.26 42 Zekeria Habtimicheal Unattached 4:26.24 4:29.32 43 James Golden Swarthmore C 4:25.24 4:29.59 44 Sean Mc Keon Stonehill Co 4:32.00 4:30.03 45 Dennis Floyd Gbtc 4:25.24 4:30.38 46 Gilby Hawkins Marist Colle 4:32.00 4:30.55 47 Rob Wong Boston Unive 4:30.00 4:30.88 48 Ben Pollock Providence C 4:25.00 4:31.07 49 Will Simmons Long Island 4:28.45 4:31.24 50 Joe Clabby Nyu 4:23.12 4:31.35 51 Mike Platt Syracuse Cha 4:26.00 4:31.41 52 Phil Goodwin Suny New Pal 4:27.00 4:32.33 53 Shaun Fyffe Ithaca Colle 4:28.74 4:33.23 53 Greg Rosetti St. Joseph 4:26.24 4:33.23 55 Bruce Davie Cambridge RC 4:36.94 4:33.42 56 Stephen Putnam Unattached 4:35.24 4:35.23 57 Fran Guardabascio Stonehill Co 4:32.00 4:35.73 58 Aaron Skolnik Brandeis U 4:20.24 4:36.32 59 Lang Reydnolds Swarthmore C 4:29.24 4:37.63 60 Mike St. Thomas Providence C 4:38.00 4:38.11 61 Gavin Griffith Stony Brook 4:32.24 4:38.63 62 John Mummolo Nyu 4:32.50 4:38.88 63 Mike Peters Brandeis U 4:40.24 4:39.92 64 Julian Torres Boston Unive 4:40.00 4:40.38 65 Kiran Umapathy Boston Unive 4:44.00 4:40.96 66 Daren Dieter Suny New Pal 4:40.00 4:41.00 67 John Zarella Suny New Pal 4:35.00 4:41.33 68 Eric Blake AthleticsEas 4:41.68 69 Desmond Speulveda Kean Univ 4:42.03 70 David Nathan Brandeis U 4:40.00 4:43.58 71 Scott Finlay Boston Unive 4:40.24 4:46.83 72 Bob Collins Unattached 4:42.24 4:49.91 73 Eric Gaus Boston Unive 4:48.00 4:50.07 74 Bill Newsham Gbtc 4:30.24 4:51.72 75 Jonathan Velto Quinnipiac 4:40.24 4:56.41 76 Jeff Carson Unattached 4:43.44 4:58.65 77 Eric Fallows Boston Unive 4:48.00 4:58.75 78 Justin Van Dyk Kean Univ 5:09.00 5:10.02

Men 500 Meter Run =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Richard James Long Island 1:02.50 1:02.93 1 2 Dwayne Thomas Seton Hall 1:02.00 1:02.98 1 3 Andy Craycraft St. Joseph 1:02.85 1:03.11 1 4 Brian Abram Penn 1:02.89 1:04.40 2 5 Sheldon Melbourne Seton Hall 1:03.00 1:04.74 2 6 Thomas Evans Unattached 1:02.00 1:04.98 1 7 Mark Porcaro Fordham 1:06.14 1:05.31 4 8 Jim Tremblay Uconn 1:04.24 1:05.59 2 9 Brendan Causgrove Fordham 1:06.04 1:05.69 4 10 David Cahill Gbtc 1:05.24 1:06.21 3 10 Mike Ramos Uconn 1:06.00 1:06.21 4 12 Ernest Holloway Uconn 1:05.00 1:06.26 3 13 Kereem Vargas Stony Brook 1:06.78 1:06.44 6 14 Chris Monaca Montclair St 1:06.14 1:07.79 5 15 Chris Mc Closkey Marist Colle 1:05.40 1:07.82 3 16 Greg Santiago Uconn 1:05.74 1:07.88 4 17 Shawn Lingley Colgate 1:07.80 1:08.20 7 18 Everett Boyle Penn 1:06.80 1:08.23 6 19 Jordan Macneill Unattached 1:07.00 1:08.27 6 20 William Hall Usmma 1:06.50 1:08.33 5 21 Walter Hall Usmma 1:06.50 1:08.64 5 22 Mike Lang Penn 1:05.70 1:08.66 3 23 Jim Ruger Ithaca Colle 1:08.77 1:08.95 8 24 William Machon AthleticsEas 1:08.20 1:08.99 7 25 Mike Boney Uconn 1:06.50 1:09.25 5 26 Jeff Brennan Nyu 1:07.60 1:09.85 6 27 Paul Ferrini Bentley Coll 1:07.84 1:09.88 7 28 Domenic Martignetti Brandeis U 1:08.24 1:09.97 8 29 Jon Barnes Ithaca Colle 1:09.12 1:10.69 9 30 Justin Demers Stonehill Co 1:09.00 1:11.16 8 31 Greg Brown Nyu 1:09.04 1:11.33 8 32 Alladin Homsi Montclair St 1:08.25 1:11.42 8 33 Corey Crawford Suny New Pal 1:08.50 1:11.81 7 34 Chris Potter Central Park 1:09.24 1:12.10 9 35 Ismael Algarain Quinnipiac 1:12.00 1:12.47 9 36 Angelo Chiarelli Nyu 1:12.14 1:12.61 9 37 Matt Silva Long Island 1:08.20 1:13.03 7 38 Brian Kennedy Ithaca Colle 1:09.91 1:13.26 9 39 Rene' Mercado Fdu 1:08.93 1:14.81 8 40 Ailton Ramos NY Tech 1:05.24 1:15.39 2 41 Ken Buderman Suny New Pal 1:14.00 1:17.43 9

Men 800 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Lubert Lewis Syracuse Cha 1:50.00 1:50.15 2 Andrew Neugebauer Nike Farm Te 1:48.64 1:50.39 3 Sam Burley Penn 1:48.68 1:50.68 4 Elliott Blount Uconn 1:48.00 1:51.03 5 Perry Mc Bride Unattached 1:50.56 1:51.31 6 Jeff Delong Nike Farm Te 1:48.54 1:52.09 7 Lorris Adams New York Eli 1:50.15 1:52.18 8 Gbolahan Fatuga Reebok Bosto 1:50.74 1:52.74 9 Andrew Edwards Columbia 1:52.94 1:53.61 10 Michael Granville Nike Farm Te 1:52.00 1:53.93 11 Joe Plevelich Penn 1:52.82 1:53.94 12 Vince Galgano Columbia 1:53.34 1:54.20 13 Chris Hunt Stony Brook 1:53.25 1:54.32 14 Jay Lavalley Reebok Bosto 1:54.24 1:55.21 15 Chris Johnstone Haverford Co 1:53.34 1:55.62 16 David Epstein Columbia 1:55.14 1:55.91 17 Darin Schroeder Columbia 1:54.04 1:55.94 18 Ramon Santos Unattached 1:55.28 1:56.04 19 Chris Ward Haverford Co 1:54.44 1:56.35 20 James Holden Essex CC 1:52.99 1:56.43 21 Cullen Hagan Stonehill Co 1:54.74 1:56.72 22 PatH Long Stonehill Co 1:56.04 1:57.61 23 Doug Bennett Haverford Co 1:57.44 1:58.11 24 Evan Zeisel Columbia 1:53.84 1:58.50 25 Les Page Nyu 1:56.73 1:58.81 26 Tyson Oberndorfer Haverford Co 1:57.64 1:59.28 27 John Wabiszczewicz Bentley Coll 1:56.74 2:00.11 28 Jeff Rockwood Salem St 1:57.64 2:00.30 29 Steve Frattinini Nyu 1:58.44 2:00.32 30 Justin Lee Suny New Pal 1:59.00 2:00.62 31 Chris Downe Boston AA 1:52.24 2:00.75 32 Joe Dunham Unattached 2:00.24 2:00.80 32 Tim Ryan Unattached 1:58.44 2:00.80 34 Anthony Shrout Quinnipiac 1:57.24 2:00.88 35 Mark Ryan Providence C 1:59.00 2:01.26 36 Will Simmons Long Island 1:56.70 2:01.37 37 Jon Earle Providence C 2:02.00 2:02.13 38 Kevin Meehan Colgate 1:59.24 2:02.67 39 Craig Gordon Stony Brook 1:59.00 2:03.20 40 Patrick Myers Usmma 2:00.24 2:03.43 41 Chris Mc Closkey Marist Colle 2:03.56 42 Brian Benestad Unattached 1:59.24 2:03.88 43 Paul Keen Franklin&Mar 2:03.24 2:03.92 44 Time Traver Penn 1:57.00 2:04.05 45 Alex Sichel Usmma 1:58.24 2:04.25 46 Colin Rowan Brandeis U 1:58.24 2:04.40 47 Gary Beers Suny New Pal 1:58.50 2:04.49 48 Travis Dunbar AthleticsEas 2:00.90 2:04.76 49 Erik Goetze Central Park 2:02.24 2:05.12 50 Matt Lewis St. Joseph 1:57.04 2:06.43 51 Jonathan Brayt Quinnipiac 2:03.24 2:07.08 52 Corey Crawford Suny New Pal 2:04.00 2:07.34 53 Jerry Monaco Quinnipiac 2:03.24 2:08.40 54 Steve Connor Unattached 2:04.00 2:09.73 55 Matt Batzel Franklin&Mar 2:10.00 2:10.38 56 Paul Riley Franklin&Mar 2:07.24 2:14.12 57 Devin Scully Franklin&Mar 2:10.00 2:15.96

Men 1000 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Brian Rosetti St. Joseph 2:24.91 2:24.92 2 Jeremyh Huffman Nike Farm Te 2:22.74 2:24.98 3 Scott Weeks Syracuse Cha 2:25.50 2:25.21 4 Robert Lobue Yale 2:25.00 2:25.44 5 Steve Myers Boston AA 2:25.24 2:25.70 6 Jim Smith St. Joseph 2:25.72 2:26.13 7 Gabe DeLeon Uconn 2:26.00 2:26.62 8 Mike Thompson Stony Brook 2:27.58 2:29.22 9 Scott Sebens Penn 2:28.64 2:29.63 9 Brian Moles Uconn 2:29.00 2:29.63 11 Jason Andrews Seton Hall 2:30.00 2:29.88 12 Brian Cunningham Cambridge RC 2:30.24 2:30.09 13 Brad Schmidt St. Joseph 2:26.98 2:30.22 14 Jeff Paterno Reebok Bosto 2:26.24 2:30.27 15 Joel Legare Uconn 2:27.00 2:30.66 16 Peter Pollard Quinnipiac 2:31.00 2:30.85 17 Bereshith Adams Uconn 2:28.00 2:30.92 18 Dan Knappmiller Columbia 2:29.74 2:31.07 19 Scott Moncur Columbia 2:26.70 2:31.10 20 Bill James St. Joseph 2:29.74 2:31.14 21 Jim Kastrenos Bentley Coll 2:29.64 2:31.32 22 James Watson Westchester 2:27.00 2:31.38 23 Carl Planty Seton Hall 2:27.00 2:31.67 24 Chris Simpson Gbtc 2:26.24 2:32.81 25 Brian Cocca Ithaca Colle 2:37.56 2:34.1h 26 Adam Rice Univ Of Alba 2:28.00 2:34.37 27 Jon Scott Fordham 2:31.64 2:34.86 28 Matt Lewis St. Joseph 2:30.85 2:35.19 29 PatT Long Stonehill Co 2:30.00 2:35.56 30 Josh Jabaout Quinnipiac 2:33.24 2:35.91 31 Joe Cronin Iona College 2:27.75 2:36.26 32 John Byrne Seton Hall 2:35.00 2:36.58 33 Richard Pica Fordham 2:36.24 2:37.0h 34 Eric Green Gbtc 2:32.24 2:37.80 35 Tim Morris Providence C 2:34.00 2:38.02 36 Chris Coxen Gbtc 2:38.54 2:38.1h 37 Tom Geer Providence C 2:35.00 2:38.23 38 Brian Buechal Nyu 2:31.74 2:38.92 39 Stefan Kolata Penn 2:33.74 2:39.12 40 Terry Panetta Wheaton Coll 2:32.00 2:39.14 41 Eamon Dempsey AthleticsEas 2:45.24 2:39.2h 42 Brian Benestad Unattached 2:35.00 2:39.91 43 Preston Smolinksi Stony Brook 2:38.75 2:40.7h 44 Brian Colleran Providence C 2:36.24 2:42.81 45 Adam Kelly Unattached 2:40.54 2:44.5h 46 Danny Lee Seton Hall 2:40.00 2:44.9h 47 Adam Bruno Salem St 2:42.74 2:47.1h 48 Jason Strom Stony Brook 2:34.75 2:47.25 49 Dave Patruno Syracuse Cha 2:52.00 2:50.0h 50 Matt Mills Stonehill Co 2:50.00 2:53.1h 51 Freddy Castre Kean Univ 3:04.00 2:53.8h 52 Matt Scott Kean Univ 3:05.24 2:55.0h 53 Kevin Reino Stonehill Co 2:48.00 2:56.5h

Men 3000 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Grant Robison Stanford 8:05.00 7:57.21 2 Adam Batliner Unattached 7:58.00 8:07.99 3 Donald Sage Stanford 8:00.00 8:11.55 4 Karl Savage Nike Farm Te 7:58.00 8:13.37 5 Chris Bennett Nike Farm Te 8:05.00 8:17.00 6 Dylan Wykes Providence C 8:10.00 8:17.69 7 Nick Mc Falls Nike Farm Te 7:58.00 8:19.27 8 Steve Loughlin Stanford 8:12.00 8:19.45 9 Jason Bernstein Bryn Mawr AC 8:12.24 8:20.31 10 Sean Mcmillan Unattached 8:07.24 8:21.10 11 Dan Hocking Unh 8:25.00 8:21.45 12 Darren Holman Nike Farm Te 7:59.00 8:22.83 13 Jochen Dieckfoss Boston Unive 8:11.00 8:23.44 14 Michael Nehr Marist Colle 8:12.00 8:24.42 15 Jason Taylor Dartmouth 8:19.24 8:26.29 16 Ryan Carrara Reebok Bosto 8:16.00 8:26.67 17 Mark Nichol Dartmouth 8:19.24 8:27.35 18 John Dudley Boston AA 8:12.24 8:27.84 19 Dusty Lieb Penn 8:30.24 8:28.79 20 Derek Holland Boston AA 8:15.24 8:29.72 21 Clinton Bell Unattached 8:05.24 8:30.31 22 Paul Reilly Unattached 8:08.00 8:30.97 23 David Vidal Stanford 8:20.00 8:31.17 24 Sean Connolly Iona College 8:19.24 8:32.28 25 Lucas Meyer Yale 8:18.24 8:32.44 26 Chris Magill Boston AA 8:14.24 8:33.05 27 Tyler Cardinal Unattached 8:35.00 8:34.34 28 Steve Bishop Boston AA 8:31.24 8:34.46 29 Alfred Korir Fdu 8:20.24 8:34.78 30 Dave Slavinski Haddonfield 8:20.00 8:36.09 31 Tim McCusker Gbtc 8:25.24 8:36.26 32 Jason Gibbons Nike Farm Te 7:58.00 8:36.84 33 Tully Nolan Penn 8:31.24 8:37.15 34 Tim Fisher St. Joseph 8:25.24 8:37.16 35 Quinn Thomas Dartmouth 8:38.24 8:38.48 36 Ricardo Santos Team Saucony 8:17.00 8:39.77 37 Dan Yifru Bentley Coll 8:36.24 8:40.53 38 Zack Strong Dartmouth 8:35.24 8:40.54 39 Gerry Groothuis Columbia 8:35.24 8:41.18 40 Kirk Dornton Marist Colle 8:35.00 8:41.21 41 Will Boylan-Pett Columbia 8:31.24 8:41.36 42 Ben Koch St. Joseph 8:15.24 8:42.23 43 Lou Raffetto Bentley Coll 8:36.24 8:42.51 44 Casey Moriartyh Yale 8:26.24 8:42.88 45 Greg Toomey Quinnipiac 8:45.24 8:43.26 46 David Chalmers Reebok Bosto 8:25.00 8:43.36 47 Mike Maloney Greater Lowe 8:28.24 8:45.07 48 Stan Pyle Wheaton Coll 8:50.00 8:47.58 49 Chris Mammone Iona College 8:35.00 8:48.85 50 Chris Tafelski Unattached 8:30.00 8:52.27 51 Garrett Wagner Ithaca Colle 9:03.49 8:52.50 52 Mike Hall Unattached 8:40.00 8:53.08 53 Mark Larosa AthleticsEas 9:00.00 8:55.97 54 Mike Myers Providence C 8:35.00 8:56.17 55 Robert Rotich Fdu 8:30.24 8:56.24 56 James Sullivan Trinity 8:58.34 8:56.56 57 Jason Grady Marist Colle 8:40.00 8:56.61 58 Pat Driscoll Marist Colle 8:35.00 8:56.92 59 Geoff Decker Marist Colle 8:45.00 8:57.26 60 Peter Keenan Dartmouth 8:45.24 8:57.72 61 Rich Cullin St. Joseph 8:42.24 8:58.12 62 Joe Clabby Nyu 8:50.10 8:59.10 63 Brian Moody Merrimack Va 9:02.00 8:59.91 64 Jonathan Kraas Unattached 8:29.44 9:01.14 65 Rich Voliva Gbtc 8:50.24 9:01.20 66 Phil Wharton Wharton Perf 8:22.00 9:01.95 67 Shawn Calabrese Ithaca Colle 9:03.36 9:03.16 68 Scott Sargrad Haverford Co 9:02.00 9:04.37 69 George Weiner Penn 8:58.24 9:05.15 70 Noah Hill Wheaton Coll 9:10.00 9:05.16 71 Michael Collins Fordham 8:54.24 9:05.26 72 George Mc Ardle Unattached 8:55.00 9:05.90 73 Erik Goetze Central Park 8:50.24 9:06.16 74 Drew Williams Usmma 8:53.25 9:06.35 75 Brian Gagne Babson Colle 9:14.00 9:09.20 76 Kyle Bernhardy Reebok Bosto 8:55.00 9:10.27 77 Noah Kaufman Dartmouth 8:45.24 9:12.50 78 Jeff Townsend AthleticsEas 8:59.00 9:12.66 79 Donald Fay Greater Lowe 9:20.00 9:12.83 80 Patrick Blake Unattached 8:50.00 9:13.89 81 Geoff Fahey St. Joseph 8:55.24 9:14.34 82 Jim Robinson Stonehill Co 9:15.00 9:16.40 83 Robert Sparkes Stonehill Co 9:10.00 9:17.10 84 Anthony Maniscalco Nyu 9:16.24 9:17.68 85 Joe Goldberg New Hampshir 9:15.00 9:17.73 86 Ken Leinbach Boston AA 9:10.24 9:18.41 87 Adam Paicos Wheaton Coll 10:00.00 9:18.63 88 Vinnie Olsen New Hampshir 9:25.00 9:19.22 89 Tim Maylan Quinnipiac 8:50.00 9:19.64 90 Tony DaRocha Unattached 9:20.00 9:20.67 91 Chris Perry Babson Colle 9:25.00 9:22.13 92 Collin Martin St. Joseph 8:53.00 9:23.07 93 John Brinegar Bentley Coll 8:52.00 9:23.38 94 Sean McCormick Suny New Pal 9:07.00 9:24.05 95 Brian Donoghue Wheaton Coll 10:00.00 9:26.57 96 Lee Cox Gbtc 9:20.24 9:26.64 97 Paul Riley Franklin&Mar 9:22.00 9:27.20 98 Chris Camp Marist Colle 8:45.00 9:27.94 99 Rory Cahill Quinnipiac 9:10.24 9:28.33 100 Matt Rowell Babson Colle 9:19.00 9:31.25 101 Brian Hall Boston AA 9:24.00 9:31.69 102 Mike Connelly Babson Colle 9:30.00 9:34.67 103 Ryan Gray New Hampshir 9:25.00 9:34.84 104 Matt Berganholtz Stonehill Co 9:45.00 9:35.91 105 Marcello Scippa AthleticsEas 9:40.00 9:37.29 106 Harris Hardy AthleticsEas 8:55.00 9:37.36 107 Matt Flinders Gbtc 9:30.24 9:39.43 108 Bret Contras Montclair St 9:15.24 9:39.50 109 Keith O' Brien Merrimack Va 9:47.00 9:42.87 110 Josh Cordiero Stonehill Co 9:30.00 9:44.91 111 Justin Van Dyk Kean Univ 9:08.24 9:50.31 112 Joshua Good Unattached 9:50.00 9:56.44 113 Joe Chadwick Wheaton Coll 10:15.00 10:00.31 114 Brian Walcott Seton Hall 9:50.00 10:03.19 115 Elias Guzman Salem St 8:50.00 10:10.40 116 Richard Brelsford Quinnipiac 9:15.24 10:10.88 117 Aidan MacDonald Salem St 9:01.00 10:32.56 118 Eddie Long St. Francis( 9:50.00 10:48.59

Men 5000 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Brent Hauser Nike Farm Te 13:44.00 13:44.86 2 Tom McArdle Dartmouth 13:55.00 13:46.87 3 Chris Graff Nike Farm Te 13:45.00 13:53.17 4 Ian Dobson Stanford 14:00.00 14:07.94 5 Chris Emme Stanford 14:00.00 14:10.66 6 Louis Luchini Stanford 13:55.00 14:11.19 7 Jesse Thomas Stanford 14:00.24 14:18.09 8 Dermot Galvin Providence C 14:04.00 14:21.01 9 Steve Sundell Columbia 14:10.24 14:21.09 10 James Nielsen Stanford 14:05.24 14:23.44 11 Bryan Kovalsky Iona College 14:21.24 14:26.21 12 Seth Hejny Stanford 13:55.00 14:27.06 13 JB Haglund Haverford Co 14:15.24 14:32.08 14 Ryan Bak Trinity 14:25.24 14:35.37 15 Jamie Rodriguez Univ Of Alba 14:22.00 14:35.50 16 John Friedman Harvard 14:26.00 14:37.16 17 Pat Moulton Providence C 14:35.00 14:37.17 18 Karl Dusen Columbia 14:33.24 14:38.20 19 Paul Ryan Boston Unive 14:41.00 14:40.08 20 Jack Dwyer Reebok Bosto 14:07.00 14:41.66 21 Tyler McCabe Providence C 14:40.00 14:42.70 22 John Garvie Columbia 14:32.24 14:42.72 23 Anthony Debenedictis Runners High 14:30.00 14:43.54 24 Vinnie Zarrillo Nyu 14:46.00 14:45.54 25 Jordan Jones Boston Unive 14:41.00 14:45.99 26 Ted FitzPatrick Boston AA 14:32.00 14:47.32 27 Bryce La Pierre Dartmouth 14:35.00 14:48.16 28 John Reindl Yale 14:30.24 14:50.98 29 Kevin Arnold Dartmouth 14:35.00 14:55.35 30 Eric Johnson Boston AA 14:35.00 14:55.95 31 Bill Hoffman St. Joseph 14:37.00 14:58.34 32 Pat Guidera Providence C 14:42.00 15:04.53 33 Mike Styczynski Ithaca Colle 15:11.42 15:04.91 34 Joe Shaw Dartmouth 14:45.00 15:07.93 35 Neal Graves Dartmouth 14:35.00 15:09.46 36 Brandon Rowe Haverford Co 15:10.00 15:10.42 37 Ronnie Bossert Haverford Co 15:00.00 15:11.25 38 Mike Richardson Boston AA 14:33.00 15:12.66 39 Scott Bessette Seton Hall 14:27.24 15:13.39 40 Jim Emord Trinity 14:45.70 15:13.58 41 Lowell Ladd Boston AA 14:52.00 15:14.80 42 Tom Martin Quinnipiac 15:00.24 15:15.31 43 Louie Dunuzzo Colgate 14:45.24 15:15.48 44 Eric Blake AthleticsEas 15:05.00 15:15.64 45 Joe Kelly Ithaca Colle 15:23.23 15:15.98 46 Willie Stroever Haverford Co 15:07.00 15:18.69 47 Terry Shea Boston AA 15:18.00 15:22.77 48 Dan Crespin Brandeis U 15:25.24 15:28.25 49 Rob Hewitt St. Joseph 15:50.00 15:33.07 50 Paul Miller AthleticsEas 15:55.00 15:38.78 51 Rob Zand Runners High 15:18.24 15:40.83 52 Chris Tuttle Suny New Pal 15:48.00 15:44.17 53 Paul Reilly Unattached 15:46.68 54 Andew Sinnott Quinnipiac 15:05.00 15:48.66 55 Nate Boice Boston AA 15:55.00 15:49.77 56 Ryan LaFleur Boston AA 15:20.00 15:50.18 57 Dan Mays St. Joseph 15:10.00 15:51.03 58 Tucker Radar Nyu 15:55.00 16:00.96 59 Chris Voce Reebok Bosto 15:50.00 16:07.20 60 Steve Coakley Trinity 15:50.74 16:09.43 61 Edward Burns Marist Colle 15:45.00 16:17.39 62 Craig Simons Brandeis U 16:30.24 17:30.31

Men 55 Meter Hurdles ========================================================================= Name Year School Prelims Finals ========================================================================= Finals 1 Jeff York New York Eli 7.30 7.21 2 Keith Booker Unattached 7.64 7.50 3 Ricky Gross Uconn 7.66 7.54 4 Enrique Llanos Montclair St 7.61 7.55 5 Jemel Balkman Seton Hall 7.66 7.71 6 Mark Jellison Uconn 7.61 7.72

Men 55 Meter Hurdles ============================================================================ Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Jeff York New York Eli 7.26 7.30q 1 2 Enrique Llanos Montclair St 7.42 7.61q 4 2 Mark Jellison Uconn 7.55 7.61q 4 4 Keith Booker Unattached 7.54 7.64q 3 5 Jemel Balkman Seton Hall 7.32 7.66q 2 5 Ricky Gross Uconn 7.51 7.66q 1 7 Ethan Barron Gbtc 7.46 7.67 2 8 John Robinson NY Tech 7.54 7.80 2 9 Kamar Elliott Capital Dist 8.00 7.85 5 10 Bryan O'Neil Penn 7.50 7.88 1 11 Ashley Carter-Sinclair Long Island 7.55 7.91 4 12 Matt Wedge Penn 7.62 7.93 3 12 Mike Delgado Uconn 7.85 7.93 1 14 David Rosa Unattached 7.44 7.95 4 15 Danny Lee Seton Hall 7.98 1 16 Eli Bisnett-Cobb Marist Colle 7.75 8.04 1 17 Will Thomas Uconn 7.80 8.07 4 18 Reggie Poyau Brandeis U 8.14 8.08 7 19 Dake Ebergardt Unattached 8.30 8.14 6 19 Mike Boney Uconn 8.05 8.14 5 19 Thy Nyuguen Nyu 7.98 8.14 5 22 Matt Gilmartin Cortland 8.21 8.15 6 22 Osi Bonsi Montclair St 7.78 8.15 2 24 Greg Hobbs Ithaca Colle 8.21 8.28 6 25 Mike Weller Cortland 8.39 8.36 7 25 Keith Hamilton Franklin&Mar 8.12 8.36 5 27 Tim Curran St. Joseph 8.48 8.37 7 28 Nick Kopec Penn 7.81 8.40 4 29 Alex DeJong Wheaton Coll 7.80 8.45 3 30 Jon Frechette Cortland 8.19 8.47 6 30 William Murphy Fdu 7.64 8.47 2 32 Scott Conley Salem St 8.67 8.50 7 33 Chad Caldwell Uconn 8.20 8.54 6 34 Andrew Holzheimer Fordham 7.94 8.60 3 35 Kevin Flynn Nyu 8.33 8.89 7 36 Jason Tuber Colgate 8.10 8.98 5

Men 4x400 Meter Relay =================================================================================== School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Seton Hall 'A' 3:07.24 3:12.90 1 2 NY Tech 'A' 3:09.24 3:15.05 1 3 Boston University 'A' 3:15.00 3:15.53 1 4 St. Joseph 'A' 3:15.59 3:17.70 1 5 Long Island U 'A' 3:16.50 3:27.45 2 6 Fordham 'A' 3:26.24 3:29.58 2 7 Suny New Paltz 'A' 3:25.00 3:29.78 2 8 Brandeis U 'A' 3:28.24 3:33.10 2 9 St. Francis(NY) 'A' 3:33.00 3:33.39 2 10 Marist College 'A' 3:30.24 3:37.84 2

Men 4x800 Meter Relay ========================================================================= School Seed Finals ========================================================================= 1 Nike Farm Team 'A' 7:24.24 7:33.76 2 Univ Of Albany 'A' 7:40.00 7:45.19 3 St. Joseph 'A' 7:42.55 7:49.82 4 Penn 'A' 7:50.24 7:51.89 5 Bentley College 'A' 7:54.00 7:54.01 6 Colgate 'A' 7:52.00 8:00.42 7 Fordham 'A' 7:56.24 8:05.01 8 Marist College 'A' 8:05.00 8:10.66 9 Ithaca College 'A' 8:13.94 8:10.77 10 Seton Hall 'A' 8:22.20

Men Distance Medley ========================================================================= School Seed Finals ========================================================================= 1 Nike Farm Team 'A' 9:40.24 9:50.42 2 St. Joseph 'A' 9:46.62 9:56.61 3 Seton Hall 'A' 9:48.00 10:09.49 4 Gbtc 'A' 10:05.24 10:13.72 5 Colgate 'A' 10:10.24 10:16.68 6 Marist College 'A' 10:10.00 10:16.91 7 Fordham 'A' 10:23.00 10:20.36 8 Quinnipiac 'A' 10:20.24 10:33.86 9 Ithaca College 'A' 10:32.98 10:39.72 10 Gbtc 'B' 10:43.06 11 Wheaton College 'A' 10:55.00 10:45.72 12 AthleticsEast 'A' 10:30.00 10:56.26 13 Babson College 'A' 10:55.00 11:05.30 14 Kean Univ 'A' 11:32.00 11:41.05

Men High Jump =================================================================================== Name Year School Seed Finals =================================================================================== 1 Dan Olson Wheaton Coll 2.23m 2.13m 6-11.75 2 Jeff Caton Univ Of Toro 2.19m 2.08m 6-09.75 3 Art Dybizbanski Keene State 1.98m 2.03m 6-08.00 4 Ryan Davis Fordham 2.00m 2.03m 6-08.00 5 Mark Mirabito Cortland 0.05m 1.98m 6-06.00 6 Ranard Adkison Long Island 2.08m 1.93m 6-04.00 7 Darryl Gause Essex CC 2.01m 1.93m 6-04.00 8 James McKirdy Unattached 1.98m 1.88m 6-02.00 9 Kevin Pearson Unattached 1.98m 1.88m 6-02.00 10 Scott Conley Salem St 1.93m 1.88m 6-02.00 11 Jason Millard CW Post 1.95m 1.88m 6-02.00 12 Greg Elliott Usmma 1.95m 1.83m 6-00.00 13 Ryan Ippito Montclair St 0.04m 1.83m 6-00.00 14 Ryan Harry Usmma 1.82m 1.78m 5-10.00 -- Henry Patterson Unattached 2.31m NH -- Kyle Robison Ithaca Colle 0.05m NH -- John Kritch Unattached 1.93m NH -- Ashley Carter-Sinclair Long Island 1.98m NH -- Egan Hill Columbia 2.03m NH -- John Irving Colgate 2.00m NH -- Dash Henderson Cortland 0.04m NH -- Mike Roberts Seton Hall NH -- Matt Carrol Stonehill Co 1.90m NH -- Julian Forde Montclair St 0.04m NH -- Eli Bisnett-Cobb Marist Colle 2.00m NH -- Chad Caldwell Uconn 1.93m NH -- Mike Deibler Uconn 2.03m NH -- Matt Rogers Stonehill Co 1.80m NH

Men Pole Vault ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Joe Dicola Uconn 4.87m 4.72m 15-05.75 2 Chris Mazza Uconn 4.87m 4.72m 15-05.75 3 Mark Kupets Penn 4.26m 4.42m 14-06.00 4 Matt Mc Closkey Nyu 4.41m 4.42m 14-06.00 5 Ben Vik Air Time Ath 4.72m 4.27m 14-00.00 5 Justin Alden-Dunn Air Time Ath 4.41m 4.27m 14-00.00 7 Kason O'Neil Cortland 4.26m 4.12m 13-06.25 8 Shawn Donovan Gbtc 4.11m 4.12m 13-06.25 -- Adam Thyberg Suny New Pal 4.26m NH -- Matt Selkirk Suny New Pal 4.57m NH -- Jesse Shoemaker Penn 4.57m NH -- Chris Lopez Columbia 4.41m NH -- Matt De Fillip Cortland 4.19m NH -- Andrew Smith Brandeis U 4.11m NH -- Seth LaPierre Gbtc 4.11m NH -- Mark Malatesta Gbtc 4.41m NH -- Luke Oeding Franklin&Mar 4.49m NH

Men Long Jump ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Noel Comrie New York Eli 7.51m 6.94m 22-09.25 2 Ron Cook Uconn 7.01m 6.90m 22-07.75 3 Brian Egy Uconn 7.01m 6.75m 22-01.75 4 Chris Martin Univ Of Toro 7.37m 6.68m 21-11.00 5 Ray Smith Wheaton Coll 7.01m 6.62m 21-08.75 6 Ian Bass New York Eli 7.16m 6.50m 21-04.00 7 Enerst Tymes Montclair St 7.23m 6.41m 21-00.50 8 Dominic Young Unattached 7.67m 6.39m 20-11.75 9 Andy Au Haverford Co 0.16m 6.30m 20-08.00 10 Daniel Alvarez Kean Univ 5.91m 6.22m 20-05.00 11 Jeff Mc Aulay Boston Unive 6.70m 6.17m 20-03.00 12 Mike Weller Cortland 0.16m 6.14m 20-01.75 13 Ashley Carter-Sinclair Long Island 6.95m 6.10m 20-00.25 -- Vincent Hoffman St. Francis( 5.99m ND -- Kurt Bridge Shore AC 7.16m ND -- Jerome Robinson Shore AC 7.46m ND -- Tom Schneider Unattached 6.37m ND -- Rich O'Riley Unattached 6.70m ND -- Raheim Greenridge Wheaton Coll 7.01m ND -- Jarrod Bullock Trinity 6.40m ND -- Steve Cousin Uconn 6.40m ND -- Andrew Holzheimer Fordham 6.73m ND -- Julian Forde Montclair St 0.17m ND -- Louis Smith Long Island 7.31m ND -- Mike Gorsky Franklin&Mar 5.94m ND -- Brian Good Seton Hall ND -- Mark Binkley Franklin&Mar 5.48m ND -- James Glover Emmanuel Col 6.17m FOUL -- Chris Dupre Unattached 6.29m FOUL -- Dan Goldner Brandeis U 6.09m FOUL -- Barry Donaldson Colgate 6.70m FOUL -- Desmond Speulveda Kean Univ 6.17m FOUL -- Kevin Murphy Cortland FOUL -- TJ Smith Colgate 6.62m FOUL -- Tom O'Connell Stonehill Co 6.40m FOUL -- Johnny Loiaza St. Francis( 6.32m FOUL -- Dave Taylor Marist Colle 6.32m FOUL -- Abali Hoilett Seton Hall FOUL -- Kareem Carrington St. Francis( 6.09m FOUL -- Mark Godoy Uconn 6.40m FOUL -- Andre Swanston Uconn 6.40m FOUL -- Chad Caldwell Uconn 6.40m FOUL -- Adam Brower Franklin&Mar 6.09m FOUL

Men Triple Jump ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Noel Comrie New York Eli 15.74m 15.38m 50-05.50 2 Mike Roberts Seton Hall 14.85m 48-08.75 3 Chris Martin Univ Of Toro 15.60m 14.68m 48-02.00 4 Ronald Edmundson Unattached 15.21m 14.52m 47-07.75 5 Enerst Tymes Montclair St 15.11m 14.45m 47-05.00 6 Kamar Elliott Capital Dist 14.02m 14.44m 47-04.50 7 Mark Godoy Uconn 0.01m 13.99m 45-10.75 8 Ashley Carter-Sinclair Long Island 14.57m 13.98m 45-10.50 9 Steve Cousin Uconn 13.71m 13.92m 45-08.00 10 Ray Smith Wheaton Coll 13.86m 13.85m 45-05.25 11 Andre Swanston Uconn 13.71m 13.44m 44-01.25 12 Brian Good Seton Hall 13.30m 43-07.75 -- Rich O'Riley Unattached 14.17m ND -- Kevin Murphy Cortland ND -- Danny Ryan Unattached 12.97m ND -- Mark Binkley Franklin&Mar 12.19m ND -- James Glover Emmanuel Col 12.21m ND -- Kyadoe Leonard Boston Unive 12.19m ND -- Raheim Greenridge Wheaton Coll 15.54m ND -- Najimu Gabisi Boston Inter 14.19m ND -- Tom Schneider Unattached 13.99m ND -- Justin Lin Boston Unive 12.19m ND -- Ranard Adkison Long Island 14.75m ND -- Grahm Eaton Salem St 12.19m ND -- Jerome Robinson Shore AC ND -- Teddy Ebberts Marist Colle 13.41m ND -- Matt Silva Long Island 13.66m ND -- Ron Cook Uconn 14.93m ND -- Mike Gorsky Franklin&Mar 12.64m ND -- Johnny Loiaza St. Francis( 12.72m ND -- Matt Selkirk Suny New Pal 12.80m ND

Men Shot Put ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Damian Larkens AthleticsEas 17.32m 16.30m 53-05.75 2 Brian Hartley Uconn 15.72m 15.55m 51-00.25 3 Chris Ferrara Boston Unive 15.54m 15.43m 50-07.50 4 Nick Gregorio Montclair St 16.19m 15.38m 50-05.50 5 Brendan Callahan Penn 15.18m 15.33m 50-03.50 6 Paul Pisano Uconn 13.71m 14.66m 48-01.25 7 Josh Griffis Trinity 14.37m 14.46m 47-05.25 8 Matt Elkas Uconn 14.93m 14.14m 46-04.75 9 Adam Waterbury Marist Colle 14.32m 13.85m 45-05.25 10 Mitchell Sye Kean Univ 14.63m 13.56m 44-06.00 11 Mike Coronado Boston Unive 14.32m 13.46m 44-02.00 12 Matt Ellis Stonehill Co 13.22m 43-04.50 13 Clayton Berry Marist Colle 13.10m 12.52m 41-01.00 14 Costa Sevdingolou Stony Brook 12.49m 12.39m 40-07.75 15 Craig Smith St. Francis( 13.97m 12.38m 40-07.50 16 Richard Slowik Kean Univ 12.23m 40-01.50 17 James Jenkins Kean Univ 12.20m 40-00.50 18 Nick Fox Trinity 12.80m 11.97m 39-03.25 19 Eric Eggleton Kean Univ 11.52m 37-09.50 20 Jeremy Montperous Long Island 12.80m 11.35m 37-03.00 21 Anthony Liriano St. Francis( 11.86m 11.28m 37-00.25 22 Josh Moore Suny New Pal 14.02m 9.75m 32-00.00 -- Michael Pockoski Unattached 15.24m ND -- Jordan Brandt Brandeis U 12.19m ND -- Justin King Penn 13.89m ND -- Talyans Hernandez Lehman Colle ND -- Joe Cardinale Stony Brook 14.27m ND -- Pedro Castaheira Brandeis U 13.41m ND -- Abe Weinograd Brandeis U 13.41m ND

Men Weight Throw ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Michael Pockoski Unattached 18.89m 18.68m 61-03.50 2 Alex Kollar CW Post 17.85m 17.71m 58-01.25 3 Duevorn Harris Colgate 17.60m 17.38m 57-00.25 4 Luke Thayer Uconn 16.45m 16.76m 55-00.00 5 Jeremy Rice Uconn 15.84m 16.23m 53-03.00 6 John Barthq Uconn 16.15m 16.14m 52-11.50 7 Brian Hartley Uconn 15.84m 15.26m 50-00.75 8 Matt Elkas Uconn 13.71m 14.85m 48-08.75 9 Nick Fox Trinity 14.07m 13.83m 45-04.50 10 Abe Weinograd Brandeis U 14.02m 13.67m 44-10.25 11 Matt Ellis Stonehill Co 13.52m 44-04.25 12 Adam Waterbury Marist Colle 13.71m 12.66m 41-06.50 13 John Vancurra Trinity 11.58m 12.07m 39-07.25 14 Jordan Brandt Brandeis U 13.41m 11.29m 37-00.50

Men Indoor Pentathlon ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Brian Irwin Boston Unive 3500 3613 2 Gabe Verdaguer Boston Colle 3226 3314 3 Jared Carpenter NU 3500 3261 4 Jamie Mantzel Gbtc 3400 3222 5 Ryan Sullivan Boston Colle 2949 3034


#gostanford



advertisement

THE WEEKLY AXE
Weekly Axe Ad Space
FRESH FROM THE FARM
#gostanfod
Muscle Milk Student Athletes