MEMBER SIGN IN
Don't have an account? Click Here
Jill Camarena Wins Discus To Qualify For NCAA West Regionals
Courtesy: Stanford Athletics  
Release: 03/29/2003

March 29, 2003

Complete Results

Stanford, Ca - Jill Camarena was among several Stanford athletes who successfully opened the 2003 outdoor season with excellent performances during first day competition on Friday at the Stanford Invitational at Cobb Track & Angell Field.

Camarena won the discus title with a throw of 159-2, more than nine feet better than the NCAA West Regional qualifying mark.

Other Stanford athletes to qualify for the NCAA West Regionals, which will be held at Stanford on May 30-31, were Chris Emme in the 5,000 meters (14:18.01), Isaac Hawkins in the 5,000 meters (14:22.88), Ian Dobson (28:39.55), Louis Luchini (28:41.13) and Adam Tenforde (28:43.18) in the 10,000 meters, Gerren Crochet in the 400 meter hurdles (52.63), Lindsey Johnson in the 100 meter hurdles (13.73).

The second day of competition at the Stanford Invitational will continue on Saturday (9:00 a.m.).

2003 Stanford Invitational Results

By Track-on-a-Mac on March 28, 2003 at 11:19 PM

Girls' 100 Meter Dash Finals

(h-1) , Saturday

Heat 1

1 Deanna Goodwin, International Studies 12.01 Q +2.3 M/S 2 Whitney Leachman, Elsie Allen 12.32 Q +2.3 M/S 3 Sara Callier, Benson Poly 12.53 +2.3 M/S 4 Kristin Jellison, Santa Rosa 12.76 +2.3 M/S 5 Gretchen Haussler, Santa Cruz 12.76 +2.3 M/S 6 Laurie Roberts, Menlo Atherton 12.97 +2.3 M/S 7 Toya Johnson-Moore, Laguna Creek 13.43 +2.3 M/S Sherrina Lofton, Fairfield FS +2.3 M/S

Heat 2

1 Jennifer Nash, Merrill West 11.99 Q +1.8 M/S 2 Leslie Mercado, Diamond Ranch 12.41 Q +1.8 M/S 3 Veronica Walker, Oak Grove 12.48 Q +1.8 M/S 4 Lauren Curtis, Archbishop Mitty 12.76 +1.8 M/S 5 Eevie Aura, Saratoga 12.81 +1.8 M/S 6 Courtney Morse, Menlo Atherton 13.31 +1.8 M/S 7 Veronica Yee, Milpitas 13.45 +1.8 M/S 8 Tiffany Fierros, Righetti 13.70 +1.8 M/S

Heat 3

1 Renee Williams, Skyline 11.99 Q +1.8 M/S 2 Elyse Williams, Holy Names 12.50 +1.8 M/S 3 Ashley Gadson, Palo Alto 13.24 +1.8 M/S 4 Meagan Quarles, Florin 13.32 +1.8 M/S 5 Charissa Spears, Merced 13.38 +1.8 M/S 6 Mia Rojas, Placer 13.50 +1.8 M/S 7 Danica Bates, Pleasant Hill 13.60 +1.8 M/S 8 Katie Kotter, Carson 13.74 +1.8 M/S

Heat 4

1 Cinya Burton, Holy Names 12.32 Q 2 Eileen Frampton, Oak Grove 12.80 3 Melissa Margulies, Redwood Christian 12.98 4 Khrystal Carter, Valley Christian 12.99 5 Orlie Kapitulnik, Gunn 13.04 6 Shanna Watson, International Studies 13.05 7 Taliah Chatterfield, Diamond Ranch 13.21 8 Brooke Barker, Sheldon (Eugene) 13.62

Heat 5

1 Kristina Davis, James Logan 12.21 Q +1.8 M/S 2 Ashley Taylor, Benson Poly 12.75 +1.8 M/S 3 Laneesha Owens, Archbishop Mitty 12.89 +1.8 M/S 4 Shawna Ellis, International Studies 12.98 +1.8 M/S 5 Ashley King, Rocklin 13.14 +1.8 M/S 6 Erika Walker, Redwood Christian 13.38 +1.8 M/S 7 Kim Montag, Yosemite 13.59 +1.8 M/S 8 Romonica Stephens, Santa Cruz 13.79 +1.8 M/S

Heat 6

1 Ashley Bowens, Laguna Creek 12.41 Q +1.6 M/S 2 Samantha Tansil, Vallejo 12.60 +1.6 M/S 3 Zwande Findley, Fairfield 12.84 +1.6 M/S 4 Miranda Garrido, Tokay 12.87 +1.6 M/S 5 Caroline Templeton, Santa Rosa 13.11 +1.6 M/S 6 Nicole Tanguilleg, Granite Bay 13.17 +1.6 M/S 7 Ashtyn Gibson, Laguna Creek 13.20 +1.6 M/S 8 Zabia Bryan, Santa Cruz 13.36 +1.6 M/S 9 Brooke Crickett, Rocklin 13.51 +1.6 M/S

Girls' 3000 Meter Run

1 (h-1) Ruth Graham, Gunn 10:02.70 2 (h-1) Melissa Grelli, Presentation 10:07.53 3 (h-1) Erin Gray, South Eugene 10:09.08 4 (h-1) Phyllis Blanchard, Rancho Cotate 10:10.19 5 (h-1) McKayla Plank, Archbishop Mitty 10:12.85 6 (h-1) Natasha LaBeaud, Folsom 10:13.80 7 (h-1) Shanna Sparks, Carson 10:16.66 8 (h-1) Alicia Follmar, Saratoga 10:18.46 9 (h-1) Gabi Rios-Sotelo, St. Mary's College 10:19.93 10 (h-1) Viewheg Ciara, St. Ignatius (San Fran) 10:32.26 11 (h-1) Kimmy Conley, Montgomery 10:36.57 12 (h-2) Tiffany Hall, Vacaville 10:41.98 13 (h-2) Cecily Lemmon, Vacaville 10:44.78 14 (h-2) Jenny Lewis, San Lorenzo Valley 10:47.07 15 (h-2) Kaitlin Gregg, Davis 10:47.55 16 (h-2) Karlyn Nieland, Tokay 10:47.62 17 (h-1) Erinn Kim, Milpitas 10:51.33 18 (h-2) Alison Doniger, Menlo Atherton 10:51.49 19 (h-1) Elizabeth Ottenheimer, Granada 10:56.79 20 (h-1) Michelle Born, Oakmont 10:56.92 21 (h-1) Leanorra Sanchez, Aptos 10:57.64 22 (h-2) Cassandra Quinonez, Fairfield 10:59.19 23 (h-1) Sarah Zerzan, Notre Dame (Belmont) 10:59.46 24 (h-2) Emily Romo, San Lorenzo Valley 10:59.99 25 (h-1) Jessica Baldwin, Milpitas 11:01.61 26 (h-2) Erica Gallegos, Fairfield 11:02.35 27 (h-1) Janessa Hoppe, Enterprise 11:04.03 28 (h-2) Katie Moravec, Pleasant Valley 11:04.61 29 (h-2) Alana Garcia, Grace Davis 11:04.95 30 (h-2) Megan Farrell, Harbor 11:08.98 31 (h-1) Cristina Diaz, Willow Glen 11:10.47 32 (h-1) Fran Stonum, Lodi 11:10.59 33 (h-2) Kristin Gallup, Monterey 11:11.12 34 (h-1) Megan Cearley, Woodland 11:12.85 35 (h-2) Meghan Hunt, Aptos 11:13.65 36 (h-2) Kristi Okimura, Granite Bay 11:16.20 37 (h-2) Kristy Page, Oakmont 11:17.38 38 (h-2) Ellen Thompson, Mercy 11:18.33 39 (h-2) Ellen Beebe, San Lorenzo Valley 11:20.52 40 (h-2) Tracy Dantema, St. Joseph (Cerritos) 11:22.85 41 (h-2) Becky Palm, Prospect 11:27.73 42 (h-2) Lindsay Nelson, Pleasant Valley 11:33.86 43 (h-2) Allison Schmidt, San Benito 11:36.31 44 (h-2) Liya Manukyan, Davis 11:39.50 45 (h-2) Nellie Giammona, Bear River 11:51.08 46 (h-2) Melissa Cohen, Soquel 12:18.45 47 (h-1) Tina Vincent, Righetti 12:56.98

Girls' 100 Meter Hurdles Finals

(h-1) , Saturday

Heat 1

1 Talia Stewart, James Logan 14.59 Q +3.1 M/S 2 Jhana Samuels, Diamond Ranch 14.93 Q +3.1 M/S 3 Jade Myles, Mt. Pleasant (San Jose) 16.11 Q +3.1 M/S 4 Juliana Helleskov, Santa Rosa 16.94 +3.1 M/S 5 Deena Stapleton, Santa Rosa 16.97 +3.1 M/S 6 Carla Scherer, North Monterey County 17.19 +3.1 M/S 7 Jessica Braun, Palo Alto 17.46 +3.1 M/S

Heat 2

1 Tifani Grimes, St. Francis (Sacramento) 15.44 Q +1.9 M/S 2 Gretchen Haussler, Santa Cruz 15.50 Q +1.9 M/S 3 Gina Turner, Lodi 17.02 +1.9 M/S 4 Christine Fanchiang, Mills 17.07 +1.9 M/S 5 Danica Bates, Pleasant Hill 17.14 +1.9 M/S Taliah Chatterfield, Diamond Ranch DNS +1.9 M/S

Heat 3

1 Becker Galina, Mt. Pleasant (San Jose) 15.17 Q +2.4 M/S 2 Sarah Prout, Nevada Union 15.35 Q +2.4 M/S 3 Paige Ford, Sheldon (Eugene) 15.46 Q +2.4 M/S 4 Stella Hall, St. Ignatius (San Fran) 15.79 Q +2.4 M/S 5 Trisha Le Conte, Mt. Pleasant (San Jose) 16.68 +2.4 M/S 6 Jill Schlenker, Lodi 17.01 +2.4 M/S

Girl's Distance Medley Relay

1 (h-1) , University City 12:19.82 2 (h-1) , Los Gatos 12:32.86 3 (h-1) , Milpitas 12:36.10 4 (h-1) , Maria Carrillo 12:38.08 5 (h-1) , St. Francis (Sacramento) 12:39.54 6 (h-1) , College Park 12:43.67 7 (h-2) , Placer 12:47.44 8 (h-2) , Campolindo 12:50.21 9 (h-1) , Miramonte 12:52.26 10 (h-1) , Granite Bay 12:54.87 11 (h-1) , Diamond Ranch 12:56.29 12 (h-2) , Woodland 12:59.71 13 (h-2) , St. Francis (Mt. View) 13:05.95 14 (h-2) , Burlingame 13:08.38 15 (h-1) , St. Ignatius (San Fran) 13:08.72 16 (h-2) , St. Joseph (Cerritos) 13:18.92 17 (h-2) , San Francisco Univ HS 13:23.17 18 (h-1) , Gunn 13:27.06 19 (h-2) , Lynbrook 13:30.20 20 (h-2) , Santa Rosa 13:30.88 21 (h-2) , James Logan 13:37.44 22 (h-1) , Palo Alto 13:38.33 23 (h-1) , Davis 13:39.04 24 (h-2) , Oakmont 13:39.25 25 (h-2) , Mission San Jose 13:43.62 26 (h-2) , Castilleja 13:51.32 27 (h-2) , The King's Academy 14:01.98 28 (h-1) , Will C. Wood 14:27.18

Girls' Pole Vault

1 (h-1) Kirsten Loftin, Aptos 11'06" (3.51m) 2 (h-1) Ashley Peters, Modesto 10'06" (3.20m) 2 (h-1) Rayburn Carly, St. Ignatius (San Fran) 10'06" (3.20m) 4 (h-1) Melissa Adams, Rancho Cotate 10'06" (3.20m) 5 (h-1) Rachelle Zemlok, Newark Memorial 10'06" (3.20m) 6 (h-1) Lozovotskaya Liza, St. Ignatius (San Fra 10'00" (3.05m) 6 (h-1) Stephanie Starritt, San Benito 10'00" (3.05m) 6 (h-1) Rebecca Crowley, Mills 10'00" (3.05m) 9 (h-1) Jill Schlenker, Lodi 10'00" (3.05m) 9 (h-1) Crissy Phillips, Miramonte 10'00" (3.05m) 11 (h-1) Sally Stanton, Los Gatos 10'00" (3.05m) 12 (h-1) Madeleine Flint, Notre Dame (Belmont) 10'00" (3.05m) 12 (h-1) Ashley McAllister, Bella Vista 10'00" (3.05m) 14 (h-1) Samantha Modeste, Woodcreek (Roseville) 10'00" (3.05m) 15 (h-1) Taylor Franklin, Woodside Priory 09'06" (2.90m) 16 (h-1) Tiffany Chang, Campolindo 09'06" (2.90m) 17 (h-1) Brysun Stately, Bella Vista 09'06" (2.90m) 18 (h-1) Heidi Nyberg, Newark Memorial 09'00" (2.74m) 18 (h-1) Breezy Furlong, Placer 09'00" (2.74m) 18 (h-1) Allyson Sparrow, St. Ignatius (San Fran) 09'00" (2.74m) 21 (h-1) Brook Cranston, Lodi 09'00" (2.74m) 22 (h-1) Christine Silva, Bishop O'Dowd 09'00" (2.74m) 22 (h-1) Lauren Curtis, Archbishop Mitty 09'00" (2.74m) (h-1) Kelly Wheller, Lincoln (Stockton) NH (h-1) Amna Shiekh, James Logan NH (h-1) Alicia Rodriques, James Logan NH (h-1) Sam Weaver, Lodi NH (h-1) Vicki Hentges, Diamond Ranch NH (h-1) Tal Cohen, Gunn NH

Girls' Long Jump

1 (h-1) Renee Williams, Skyline 19'10.25" (6.05m) +.9 2 (h-1) Kat Dawkins, St. Joseph (Cerritos) 18'04" (5.59m) +1.1 3 (h-1) Tifani Grimes, St. Francis (Sacramento) 17'10.75" (5.45m) +1.2 4 (h-1) Latrise Nunnally, Merrill West 17'10.50" (5.45m) +.6 5 (h-1) Shevell Quinley, Merrill West 17'08.75" (5.40m) +2.1 6 (h-1) Sherena Smith, Benson Poly 17'08.50" (5.40m) +1.9 7 (h-1) Ciara McMillan, Will C. Wood 17'06.75" (5.35m) +1.0 8 (h-1) Erricka Williams, St. Joseph (Cerritos) 17'00.25" (5.19m) 0 9 (h-1) Brittney Reynolds, Homestead 16'09.75" (5.12m) 0 10 (h-1) Laura Rombach, Foothill (Pleasanton) 16'08" (5.08m) 0 11 (h-1) Rochelle Gandy, Sheldon 16'05.75" (5.02m) 0 12 (h-1) Lori Vaught, Roseville 15'09" (4.80m) 0 13 (h-1) Danica Bates, Pleasant Hill 15'08.50" (4.79m) +1.4 14 (h-1) Laura Brown, Aragon 15'06.75" (4.74m) +.9 15 (h-1) Brittany Daniels, Merrill West 15'04.50" (4.69m) 16 (h-1) Lindsey Kirshman, Enterprise 15'03.50" (4.66m) 0 17 (h-1) Myiesha Jefferson, James Logan 14'10.25" (4.53m) 0 18 (h-1) Adrienne Cotton, Vallejo 14'07.50" (4.46m) 0 19 (h-1) Britney Chaney, Placer 14'06.25" (4.43m) 0 20 (h-1) Caroline Templeton, Santa Rosa 14'05.75" (4.41m) +.9 21 (h-1) Ashley Gadson, Palo Alto 14'05" (4.39m) 0 21 (h-1) Alesha Bassett, Elsie Allen 14'05" (4.39m) 0 23 (h-1) Jenna Elerick, Aptos 14'03.50" (4.36m) 0 24 (h-1) Candace Buckley, Diamond Ranch 13'08.75" (4.18m) 0 25 (h-1) Melissa Gonzales, North Salinas 13'01" (3.99m) 0

Girl's Shot Put

1 (h-1) Jessica Pressley, Laguna Creek 49'04" (15.04m) 2 (h-1) Kristina Price, Merced 40'06.5" (12.36m) 3 (h-1) Ramona Vae, Jefferson 40'04.5" (12.31m) 4 (h-1) Claire Miller, Shasta 39'04.5" (12.00m) 5 (h-1) Bianca Benschop, James Logan 36'03.5" (11.06m) 6 (h-1) Julie Dufresne, Harbor 36'00" (10.97m) 7 (h-1) Carmen Springer, Golden Sierra 35'11.5" (10.96m) 8 (h-2) Taneya Davis, Bishop O'Dowd 35'10.5" (10.93m) 9 (h-1) Kalechi Anyanwu, Silver Creek 35'08.5" (10.88m) 10 (h-2) Chandra Johnson, Salesian 35'05.5" (10.81m) 11 (h-1) Bobbie Patton, Righetti 35'02.25" (10.73m) 12 (h-2) Leua Matuu, Jefferson 34'11.5" (10.66m) 13 (h-1) Lisa Mausia, Bishop O'Dowd 34'05.75" (10.51m) 14 (h-2) Rebekah Focht, Elk Grove 34'04" (10.46m) 15 (h-2) Tai Battle, Will C. Wood 34'01.5" (10.40m) 16 (h-1) Amanda Moore, Merced 33'10.75" (10.33m) 17 (h-2) Rebecca Hart, Elk Grove 33'09" (10.29m) 18 (h-2) Laurel Beck, San Lorenzo Valley 33'08.5" (10.27m) 19 (h-2) Serena Hubbard, Tokay 32'11" (10.03m) 20 (h-1) Jaleesa Jeffery, James Logan 32'10.5" (10.02m) 21 (h-2) Amanisha Murray, Chico 32'02" (9.80m) 22 (h-2) Gabi Spaulding, Shasta 31'10.25" (9.71m) 23 (h-2) Brooke Barker, Sheldon (Eugene) 31'10" (9.70m) 23 (h-2) Lauren Resides, Vallejo 31'10" (9.70m) 25 (h-1) Allison Austin, Lincoln (Stockton) 31'09.75" (9.70m) 26 (h-2) Krisha De La Fuente, Presentation 31'06.5" (9.61m) 27 (h-2) Leondra Andrews, Diamond Ranch 30'05" (9.27m) 28 (h-1) Tyler Smith, Valley Christian 27'06.75" (8.40m) 29 (h-2) Anna Zaldivar, Diamond Ranch 26'02" (7.98m) (h-1) Alyssa Jackson, James Logan ND

Boys' 100 Meter Dash Finals

(h-1) , Saturday

Heat 1

1 D.J. Smith, Foothill (Pleasanton) 10.80 Q +1.6 M/S 2 Chris Johnson, Valley Christian 10.98 Q +1.6 M/S 3 Steve Conrad, Nevada Union 11.02 +1.6 M/S 4 Mychael Rowe, Laguna Creek 11.41 +1.6 M/S 5 Conner McCabe, Foothill (Pleasanton) 11.41 +1.6 M/S 6 Pat Grilli, Milpitas 11.45 +1.6 M/S 7 Tim Mcdowell, Vallejo 11.55 +1.6 M/S 8 Merben Woo, North Salinas 11.65 +1.6 M/S

Heat 2

1 Ronnie Drummer, North Salinas 10.94 Q +1.8 M/S 2 John Walters, Newark Memorial 10.95 Q +1.8 M/S 3 Jackie Bates, De La Salle 11.27 +1.8 M/S 4 Matt McHugh, El Molino 11.32 +1.8 M/S 5 Kyle Schmaus, Santa Rosa 11.44 +1.8 M/S 6 Matt Rojas, Placer 11.47 +1.8 M/S 7 Mike Lewis, Redwood Christian 11.71 +1.8 M/S 8 Jack Foley, Acalanes 11.83 +1.8 M/S

Heat 3

1 Marcus Smith, Grace Davis 11.00 Q +1.0 M/S 2 Nick Cunningham, Monterey 11.17 +1.0 M/S 3 Alex Prince, Terra Linda 11.18 +1.0 M/S 4 Brandon Ruffin, Salesian 11.21 +1.0 M/S 5 Rodnick Turner, Diamond Ranch 11.31 +1.0 M/S 6 Ben Coulombe, Maria Carrillo 11.47 +1.0 M/S 7 Michael Bradford, North Monterey County 11.74 +1.0 M/S 8 Deloyd Gray, Laguna Creek 11.74 +1.0 M/S

Heat 4

1 Chris Henry, Edison (Stockton) 10.82 Q +1.3 M/S 2 Justin Robinson, Diamond Ranch 11.30 +1.3 M/S 3 Ryan House, Maria Carrillo 11.49 +1.3 M/S 4 Kyle Breaw, Vintage 11.50 +1.3 M/S 5 Brian Creencia, Placer 11.61 +1.3 M/S 6 Marlon Ragsac, Mt. Pleasant (San Jose) 11.64 +1.3 M/S 7 Kyle Campbell, Laguna Creek 11.80 +1.3 M/S Baumar Brumfield, University City FS +1.3 M/S

Heat 5

1 Kenny O'Neal, Skyline 10.74 Q +1.6 M/S 2 Bryan Renshaw, Newark Memorial 11.05 +1.6 M/S 3 Jarred Belser, Bellarmine Prep 11.10 +1.6 M/S 4 Marcus Bishop, Florin 11.13 +1.6 M/S 5 Fred Worstein, Yosemite 11.18 +1.6 M/S 6 Diontah Harris, James Logan 11.27 +1.6 M/S 7 James Page, Sheldon 11.43 +1.6 M/S 8 Warren Johnson, James Logan 11.56 +1.6 M/S 9 William Bender, Fairfield 11.94 +1.6 M/S

Heat 6

1 Maurice Drew, De La Salle 10.97 Q +1.7 M/S 2 Ryan Simmons, Jesuit 11.00 Q +1.7 M/S 3 Rashaad Nunnally, Sheldon 11.05 +1.7 M/S 4 Jon Iglehart, Bishop O'Dowd 11.18 +1.7 M/S 5 Reggie Doucet, North Monterey County 11.26 +1.7 M/S 6 Jermaine Austin, Mesa Verde 11.41 +1.7 M/S 7 Kyle Williams, Skyline 11.48 +1.7 M/S 8 Sopeater Moa, Lincoln (Stockton) 11.50 +1.7 M/S 9 Filipe O'Reilly, Fairfield 11.70 +1.7 M/S

Heat 7

1 George Pincock, Carson 11.14 +1.8 M/S 2 Travis Ramme, Sheldon (Eugene) 11.15 +1.8 M/S 3 Shannon Sevor, Bellarmine Prep 11.19 +1.8 M/S 4 Derrick Doggett, University City 11.27 +1.8 M/S 5 Bobby Jones, Castlemont 11.39 +1.8 M/S 6 John Hsieh, Palo Alto 11.61 +1.8 M/S 7 Steven Jackson, Grace Davis 11.65 +1.8 M/S 8 Chris Nagel, Placer 11.88 +1.8 M/S 9 Dante Evans, San Lorenzo 12.20 +1.8 M/S

Boys' 3000 Meter Run

1 (h-1) Tim Nelson, Liberty Christian 8:33.10 2 (h-1) Yosef Ghebray, James Logan 8:37.26 3 (h-1) Austin Ramos, Jesuit 8:41.54 4 (h-1) Andrew Lipkin, Gunn 8:43.33 5 (h-1) Jeremy Mineau, Menlo Atherton 8:44.54 6 (h-1) Kevin Pellegrino, Klamath Union 8:47.22 7 (h-1) Jake Schmitt, Redwood 8:47.49 8 (h-1) Shawn Lawrence, Bear River 8:48.81 9 (h-1) Patrick Parsel, Carmel 8:49.08 10 (h-1) Steven Pottey, Galena 8:50.77 11 (h-1) Kyle Shackleton, Carlmont 8:55.44 12 (h-2) Nick Neely, Crystal Springs Uplands 8:55.48 13 (h-1) Matt Fitch, Montgomery 8:56.30 14 (h-1) Rudy Martinez, Shasta 8:57.94 15 (h-1) Geoff Casazza, Galena 8:59.11 16 (h-2) Drew Shackleton, Carlmont 9:00.87 17 (h-1) Wolhan Ovalle, Vacaville 9:00.88 18 (h-2) K.C. Cody, Montgomery 9:02.38 19 (h-1) Travis Teitsch, University City 9:05.19 20 (h-1) Nathan Huerta, North Monterey County 9:06.94 21 (h-2) B.J. McKay, Rocklin 9:09.07 22 (h-1) Andrew Garrett, Redwood 9:09.35 23 (h-2) Cheyne Inman, Vacaville 9:10.23 24 (h-2) Alex Duenas, Woodcreek (Folsom) 9:12.31 25 (h-1) Keli Parker, North Monterey County 9:13.55 26 (h-2) Sean Gama, Pleasant Valley 9:14.42 27 (h-2) Oscar Martinez, Greenfield 9:15.05 28 (h-2) Ben Sitler, St. Francis (Mt. View) 9:15.28 29 (h-2) Eddy McFarlin, Santa Rosa 9:15.50 30 (h-2) Ngoan Phan, Willow Glen 9:16.03 31 (h-1) Marty Jellin, Lincoln (Stockton) 9:16.20 32 (h-2) Daniel Jensen, Silver Creek 9:17.02 33 (h-2) Kevin Newton, Oakmont 9:18.17 34 (h-1) Christopher Concha, Reno 9:22.07 35 (h-2) Nathan Ogden, Pleasant Valley 9:24.18 36 (h-2) Josh Hutchison, Woodland 9:26.74 37 (h-2) Andrew Gallagher, Montgomery 9:26.76 38 (h-2) Eric Webster, Enterprise 9:27.59 39 (h-2) Will Moroski, Davis 9:27.83 40 (h-2) Mike Wortman, Rancho Cotate 9:32.14 41 (h-2) Russell Bush, Santa Cruz 9:33.94 42 (h-2) Mike Wells, Oakmont 9:34.05 43 (h-1) Steve Vargas, Jesuit 9:36.58 44 (h-2) Jon George, Righetti 9:37.56 45 (h-2) Rob Zahradka, Fairfield 9:37.58 46 (h-2) Ryan Matz, Pleasant Valley 9:45.21 47 (h-2) Mitch McIntyre, Central Valley 9:46.52 48 (h-2) Danny Tapia, North Monterey County 9:46.95 49 (h-2) Kendon Nebeker, Milpitas 9:47.86

Boys' 110 Meter Hurdles Finals

(h-1) , Saturday

Heat 1

1 Kevin Craddcok, James Logan 14.27 Q +2.3 M/S 2 Beau Bean, Yosemite 15.29 Q +2.3 M/S 3 Castillo German, James Logan 15.70 +2.3 M/S 4 David Miles, Placer 16.04 +2.3 M/S 5 Selwyn Daye, North Salinas 16.77 +2.3 M/S 6 John Huynh, Mt. Pleasant (San Jose) 16.79 +2.3 M/S 7 Robert Clemons, Diamond Ranch 16.83 +2.3 M/S

Heat 2

1 Jason Bolden-Anderson, St. Mary's Colleg 14.26 Q +2.5 M/S 2 Joel Tuosto, Greenfield 15.30 Q +2.5 M/S 3 Nino Kolyouthapong, California HS 15.45 +2.5 M/S 4 Torsten Niegmann, Placer 16.39 +2.5 M/S 5 Joel Altieri, Acalanes 16.49 +2.5 M/S 6 James Ford, Skyline 17.38 +2.5 M/S 7 Raymond Wu, Mt. Pleasant (San Jose) 19.13 +2.5 M/S

Heat 3

1 Will Faules, Homestead 14.59 Q +2.5 M/S 2 Deloyd Gray, Laguna Creek 15.10 Q +2.5 M/S 3 Mike Boulton, Archbishop Mitty 15.13 Q +2.5 M/S 4 Barrett Young, Galena 15.33 +2.5 M/S 5 Ulysses Dalton, Vallejo 15.54 +2.5 M/S 6 Austin George, Fairfield 15.84 +2.5 M/S 7 Mathew Wright, Aragon 15.90 +2.5 M/S Brandon Baumann, Bellarmine Prep DNS +2.5 M/S

Heat 4

1 Marcus Ford, Seaside 15.07 Q +2.5 M/S 2 Jhak Keegan, Palo Alto 15.11 Q +2.5 M/S 3 Nicholas Cassell, California HS 15.54 +2.5 M/S 4 Stephone Paige, Laguna Creek 15.84 +2.5 M/S 5 Keawe Block, Seaside 15.98 +2.5 M/S 6 Alex Doucet, North Monterey County 16.22 +2.5 M/S 7 Cory Coles, Maria Carrillo 16.43 +2.5 M/S 8 Jeff Zechnich, Menlo Atherton 16.57 +2.5 M/S 9 Curtis Taylor, Silver Creek 17.78 +2.5 M/S

Boy's Distance Medley Relay

1 (h-1) , University City 10:36.11 2 (h-1) , Moreau Catholic 10:42.63 3 (h-1) , Silver Creek 10:44.60 4 (h-2) , North Monterey County 10:45.14 5 (h-1) , Fairfield 10:45.52 6 (h-1) , Rocklin 10:45.79 7 (h-1) , Sheldon (Eugene) 10:46.88 8 (h-2) , Granite Bay 10:55.10 9 (h-2) , Campolindo 10:56.06 10 (h-1) , Diamond Ranch 10:56.15 11 (h-1) , St. Francis (Mt. View) 10:56.71 12 (h-2) , Beyer 10:56.88 13 (h-1) , St. Ignatius (San Fran) 10:58.16 14 (h-1) , Miramonte 10:58.67 15 (h-2) , Woodland 10:59.72 16 (h-1) , Maria Carrillo 10:59.89 17 (h-1) , Junipero Serra 11:06.08 18 (h-2) , Freedom 11:06.99 19 (h-1) , Milpitas 11:10.44 20 (h-2) , Los Altos 11:10.63 21 (h-1) , Seaside 11:10.92 22 (h-2) , Watsonville 11:13.31 23 (h-2) , Davis 11:16.00 24 (h-1) , Carmel 11:21.45 25 (h-2) , Mission San Jose 11:22.77 26 (h-2) , St. Joseph 11:24.95 27 (h-2) , Oakridge 11:26.25 28 (h-2) , Monta Vista 11:27.40 29 (h-2) , Central Valley 11:27.74 30 (h-1) , James Logan 11:28.66 31 (h-2) , Gunn 11:30.91 32 (h-2) , Burlingame 11:31.34 33 (h-2) , Righetti 11:31.93 34 (h-1) , Modesto 11:34.64 35 (h-1) , Will C. Wood 11:35.03 36 (h-1) , Vintage 11:36.26 37 (h-2) , Palo Alto 11:42.62 38 (h-2) , The King's Academy 11:50.85

Boy's Pole Vault

1 (h-1) Matt Tillinghast, Montgomery 15'00" (4.57m) 2 (h-1) Ryan Shuler, Granite Bay 15'00" (4.57m) 3 (h-1) Graham Bockmiller, Miramonte 14'06" (4.42m) 4 (h-1) James Gillette, Carmel 14'06" (4.42m) 5 (h-1) Andrew Terry, Tracy 14'06" (4.42m) 6 (h-1) Mike Tillinghast, Montgomery 14'00" (4.27m) 7 (h-1) Minh Tran, Mt. Pleasant (San Jose) 14'00" (4.27m) 8 (h-1) Spencer Harrison, North Salinas 14'00" (4.27m) 9 (h-1) Steven Mehrer, Tracy 13'06" (4.11m) 10 (h-1) Chris Little, Los Gatos 13'06" (4.11m) 10 (h-1) Eric Nyberg, University City 13'06" (4.11m) 12 (h-1) Clark Haworth, Miramonte 13'06" (4.11m) 13 (h-1) Buchanan Zach, Benicia 13'06" (4.11m) 13 (h-1) Chip Keating, St. Ignatius (San Fran) 13'06" (4.11m) 15 (h-1) Forest Dyer, Lodi 13'00" (3.96m) 16 (h-1) Scott Roth, Granite Bay 13'00" (3.96m) 17 (h-1) Kevin Chan, Modesto 12'06" (3.81m) 18 (h-1) Ben Gordon, Santa Rosa 12'06" (3.81m) 19 (h-1) Doug Roche, St. Francis (Mt. View) 12'06" (3.81m) 20 (h-1) Eric Hendrickson, Carmel 12'06" (3.81m) 21 (h-1) Nick Dillingham, St. Francis (Mt. View) 12'06" (3.81m) 22 (h-1) Mike McDonald, Rocklin 12'00" (3.66m) 22 (h-1) Chris Fox, Woodcreek (Roseville) 12'00" (3.66m) 24 (h-1) Matt Gilbert, Archbishop Mitty 12'00" (3.66m) (h-1) Kragen Bramer, Placer NH (h-1) Keith Nicosia, James Logan NH (h-1) Andrew Grafius, Lincoln (Stockton) NH

Boys' Long Jump

1 (h-1) Rashaad Nunnally, Sheldon 22'01.25" (6.74m) +1.8 2 (h-1) Tolu Wusu, Palo Alto 22'01" (6.73m) 0 3 (h-1) Michael Strong, Fairfield 22'01" (6.73m) +1.9 4 (h-1) Chris Brown, Carmel 21'09.75" (6.65m) +1.1 5 (h-1) Gerrell Cain, Bella Vista 21'09.50" (6.64m) +1.1 6 (h-1) Steve Conrad, Nevada Union 21'09" (6.63m) 0 7 (h-1) Bryan Parker, Lincoln (Stockton) 21'08.75" (6.62m) +1.3 8 (h-1) Joel Tuosto, Greenfield 21'06.75" (6.57m) 0 9 (h-1) Jacob Tolbert, Silver Creek 21'03" (6.48m) +.6 10 (h-1) Aven Wright, Junipero Serra 21'02.50" (6.46m) 0 11 (h-1) Reggie Doucet, North Monterey County 20'08.75" (6.32m) 0 12 (h-1) Sam Stroughter, Granite Bay 20'08" (6.30m) +1.0 13 (h-1) Brandon Ruffin, Salesian 20'06" (6.25m) +1.0 14 (h-1) Jonathan Stevens, Benson Poly 20'04.25" (6.20m) +1.6 15 (h-1) Bobby Kritzer, Monta Vista 19'11.50" (6.08m) +1.8 15 (h-1) Ben Coulombe, Maria Carrillo 19'11.50" (6.08m) 0 17 (h-1) Jesse Samples, Aptos 19'10.75" (6.06m) +1.8 18 (h-1) Chris Johnson, Valley Christian 19'09" (6.02m) 0 19 (h-1) Luke Macaraeg, Bellarmine Prep 19'07.25" (5.98m) 0 20 (h-1) Chris Deal, Lynbrook 19'03" (5.87m) +.9 (h-1) Jim Ashen, Bella Vista ND (h-1) Francisco Grays, Fairfield ND (h-1) Chris Blanco, Bellarmine Prep ND

Boy's Shot Put

1 (h-1) David Nichols, Enterprise 57'10.50" (17.64m) 2 (h-1) Joe Perkins, Vacaville 54'06.00" (16.61m) 3 (h-1) Billy Wills, Antioch 52'11.50" (16.14m) 4 (h-1) Craig Young, Shasta 50'06.25" (15.40m) 5 (h-1) Robert Oberst, Aptos 49'09.25" (15.17m) 6 (h-2) Sean McDonald, Lodi 49'06.25" (15.09m) 7 (h-2) John Simpson, Merrill West 49'03.75" (15.03m) 7 (h-2) Joe Way, Sheldon 49'03.75" (15.03m) 9 (h-1) Garrett Adame, California HS 48'07.50" (14.82m) 10 (h-1) Shane Mervau, Sheldon 48'06.75" (14.80m) 11 (h-1) Jarome Carter, Will C. Wood 48'05.25" (14.76m) 12 (h-2) Erik Bermudez, Sheldon 47'10.00" (14.58m) 13 (h-1) Brian Lopez, Gilroy 47'09.25" (14.56m) 14 (h-1) Brian Hicks, Carmel 47'08.50" (14.54m) 15 (h-2) Matt Jarvis, Shasta 47'04.50" (14.44m) 16 (h-2) Dave Felso, Campolindo 47'03.75" (14.42m) 16 (h-2) Bryan Ames, Laguna Creek 47'03.75" (14.42m) 18 (h-2) Leon Drummer, St. Mary's College 47'02.50" (14.39m) 19 (h-2) Pierce Rowe, Bishop O'Dowd 45'05.25" (13.85m) 20 (h-3) Mark Pole, James Logan 45'00" (13.72m) 21 (h-2) Phillip Collins, Fairfield 44'04.75" (13.53m) 22 (h-2) Andy Bower, Merrill West 42'06.75" (12.97m) 23 (h-3) Jessie Pilcher, Moreau Catholic 41'08.75" (12.72m) 24 (h-2) Michael Anderson, James Logan 41'07.25" (12.68m) 25 (h-2) Zach Hewett, Aptos 41'07.00" (12.67m) 26 (h-2) Eric Taylor, James Logan 41'05.75" (12.64m) 27 (h-3) Carl Nicks, North Salinas 41'05" (12.62m) 28 (h-1) Kris Elliot, Righetti 41'02.50" (12.56m) 29 (h-3) Evan Williams, Bishop O'Dowd 40'11.25" (12.48m) 30 (h-3) Adam Hearld, Elk Grove 39'11" (12.17m) 31 (h-3) Dj Frommoethelydo, California HS 39'10.75" (12.16m) 32 (h-3) Josh Lobb, Placer 35'02.75" (10.74m) 33 (h-3) Jason Williamson, Placer 34'11" (10.64m)

Women's 100 Meter Dash Finals

(h-1) , Saturday

Heat 1

1 Kim Burress, New Mexico State 12.21 +0.0 M/S 2 Misty McConnell, Weber State 12.23 +0.0 M/S 3 Charlene Deardorff, Long Beach State 12.26 +0.0 M/S 4 Jerita Crudder, Nevada 12.46 +0.0 M/S 5 Aziza Bledsoe, San Francisco State 12.54 +0.0 M/S 6 Celeste Robillard, New Mexico State 12.58 +0.0 M/S 7 Brooke MacDonald, U of British Columbia 12.61 +0.0 M/S 8 Decola Groce, Unattached 12.66 +0.0 M/S 9 Regina Young, Long Beach State 12.82 +0.0 M/S

Heat 2

1 Felicia Stone, Sheffield Elite 11.85 Q +2.1 M/S 2 Shyrell Hobson, New Mexico State 12.05 Q +2.1 M/S 3 Yvonne Kanazawa, Japan 12.19 +2.1 M/S 4 Georgia Wilkins, Cal State Northridge 12.20 +2.1 M/S 5 Rashaida Coleman, San Francisco State 12.22 +2.1 M/S 6 Ena Shemi, Portland State 12.26 +2.1 M/S 7 Camelle Taylor, Portland State 12.72 +2.1 M/S

8 Jody Binder, Central Washington 12.73 +2.1 M/S 9 Helene DeBoulet, NY Institute of Tech 12.77 +2.1 M/S

Heat 3

1 Natasha Mayers, USC 11.31 Q +2.3 M/S 2 LaKiesha Givens, Gator TC 11.58 Q +2.3 M/S 3 Tamara Gulley, Washington State 12.13 +2.3 M/S 4 Kerion Mathison, NY Institute of Tech 12.26 +2.3 M/S 5 Monica Green, California 12.39 +2.3 M/S 6 Sally Wong, U of British Columbia 12.53 +2.3 M/S 7 Lisan Knight, NY Institute of Tech 12.54 +2.3 M/S 8 Sheryl Garner, Brigham Young 12.63 +2.3 M/S 9 Kandace Wilson, Cal State Fullerton 13.06 +2.3 M/S

Heat 4

1 Miya Edmondson, USC 11.95 Q +0.0 M/S 2 Antonette Carter, California 11.97 Q +0.0 M/S 3 Chauntae Bayne, Stanford 12.09 +0.0 M/S 4 Heather Murtaugh, Oregon 12.27 +0.0 M/S 5 Melinda Malone, Cal State Northridge 12.51 +0.0 M/S 6 Bree Skinner, Washington State 12.67 +0.0 M/S 7 Victoria Folayan, Stanford 12.83 +0.0 M/S 8 Qadriyyah Abdullah, California 12.93 +0.0 M/S 9 Veronique Richardson, Unattached 13.26 +0.0 M/S

Heat 5

1 Alexis Weatherspoon, USC 11.96 Q +1.2 M/S 2 Openell McDowell, Sacramento CC 12.60 +1.2 M/S 3 Tonia Burgard, Augustana 12.62 +1.2 M/S 4 Jacqueline Earls, California 12.66 +1.2 M/S 5 Tonika Vickers, Pacific Lutheran 12.67 +1.2 M/S 6 Audie Nodell, Belmont 12.74 +1.2 M/S

Heat 6

1 Kelli White, Remi TC 11.30 Q +1.2 M/S 2 Angela Manuel, Remi TC 11.81 Q +1.2 M/S 3 Lacy Hinzpeter, Montana State 12.12 +1.2 M/S 4 Jamila Carter, Nevada 12.23 +1.2 M/S 5 Terri Lorenz, Weber State 12.42 +1.2 M/S 6 Rianna Moore, Washington 12.52 +1.2 M/S

Women's 200 Meter Dash B Sections

1 (h-1) Nashonme Johnson, Stanford 23.84 +3.1 M/S 2 (h-1) Christine Moschella, Stanford 24.38 +3.1 M/S 3 (h-1) Heather Murtaugh, Oregon 24.53 +3.1 M/S 4 (h-2) Grace Upshaw, Unattached 24.59 +1.3 M/S 5 (h-3) Shyrell Hobson, New Mexico State 24.71 +1.9 M/S 6 (h-1) Melinda Malone, Cal State Northridge 24.76 +3.1 M/S 7 (h-1) Lindsey Johnson, Stanford 24.79 +3.1 M/S 8 (h-2) Ola Sesay, Unattached 24.81 +1.3 M/S 9 (h-2) Chinny Offor, Stanford 24.93 +1.3 M/S 10 (h-3) Kim Burress, New Mexico State 24.95 +1.9 M/S 11 (h-4) Katrina Powell, New Mexico State 24.96 +3.4 M/S 12 (h-2) Rashaida Coleman, San Francisco State 25.05 +1.3 M/S 13 (h-1) Aneta Lemiesz, Brigham Young 25.09 +3.1 M/S 13 (h-2) Jerita Crudder, Nevada 25.09 +1.3 M/S 15 (h-2) Elise Geiger, UC Santa Barbara 25.12 +1.3 M/S 16 (h-3) Janette Davis, Oregon 25.13 +1.9 M/S 17 (h-3) Charlene Deardorff, Long Beach State 25.28 +1.9 M/S 18 (h-3) Mary Bennion, Brigham Young 25.48 +1.9 M/S 19 (h-4) Ena Shemi, Portland State 25.67 +3.4 M/S 20 (h-3) Tonika Vickers, Pacific Lutheran 25.71 +1.9 M/S 21 (h-4) Lisan Knight, NY Institute of Tech 25.85 +3.4 M/S 22 (h-1) Jody Binder, Central Washington 26.07 +3.1 M/S 23 (h-3) Dania Swosinski, Western Washington 26.24 +1.9 M/S 24 (h-2) Lillian Bush, Stanford 26.34 +1.3 M/S 25 (h-4) Emily Griffin, UC Santa Barbara 26.40 +3.4 M/S 26 (h-3) Helene DeBoulet, NY Institute of Tech 26.41 +1.9 M/S 27 (h-4) Sheryl Garner, Brigham Young 26.46 +3.4 M/S 28 (h-4) Camelle Taylor, Portland State 26.68 +3.4 M/S 29 (h-4) Collette Grosnickle, Brigham Young 27.25 +3.4 M/S 30 (h-1) Danielle Saint-Leger, Unattached 27.64 +3.1 M/S (h-2) Gayle Imran, Portland State DNS +1.3 M/S

Women's 400 Meter Dash B Sections

1 (h-1) Linetta Wilson, South Bay TC 0:54.74 2 (h-2) Tiffany Bennett, USC 0:56.11 3 (h-2) Mary Bennion, Brigham Young 0:56.37 4 (h-1) Ashley Wysong, Nike Farm Team 0:56.85 5 (h-3) Katrina Powell, New Mexico State 0:57.04 6 (h-1) Lauren Simmons, Nike Farm Team 0:57.16 7 (h-2) Amber Nefas, UC Irvine 0:57.33 8 (h-3) Deirdre Reese, West Valley 0:57.59 9 (h-2) Olivia Palermo, Highline CC 0:57.73 10 (h-2) Danielle McMillian, Stanford 0:58.32 11 (h-2) Amy Robinson, Brigham Young 0:58.47 12 (h-1) Angel Brown, De Anza 0:58.59 13 (h-3) Ashley Caldwell, UCLA 0:59.10 14 (h-3) Jill Steele, Utah State 0:59.34 15 (h-2) Dania Swosinski, Western Washington 0:59.58 16 (h-3) Melissa Allen, Cal State Fullerton 0:59.87 17 (h-1) Gayle Imran, Portland State 1:00.10 18 (h-1) Brandy Stephens, Unattached 1:00.13 19 (h-3) Shanille Fairweather, Long Beach State 1:00.14 20 (h-3) Monica Moore, Portland 1:00.48 21 (h-1) Lauren Seibel, U of British Columbia 1:00.64 22 (h-3) Naomi Young, Northwest 1:01.44 23 (h-2) Buffany Hunter, California 1:01.87 24 (h-1) Lauren Dorsey, Unattached 1:02.27

Women's 800 Meter Run B Sections

1 (h-1) Sarah Kraybill, Seattle Pacific 2:10.91 2 (h-1) Nellie Hammons, Utah 2:11.98 3 (h-1) Bridget Duffy, California 2:12.30 4 (h-1) Shannon Rowbury, Duke 2:12.37 5 (h-2) Rosanna Kirkendall, Cal State Northridge 2:12.97 6 (h-1) Alicen Maier, Central Washington 2:14.00 7 (h-2) Cathy Picha, UC Irvine 2:14.38 8 (h-2) Ali Jones, Nebraska 2:14.61 9 (h-1) Lindsey Maclise, California 2:15.01 10 (h-2) Kelsey Metcalfe, Portland 2:15.23 11 (h-1) Angelita Green, Washington State 2:15.55 12 (h-2) Renee Wageman, Nebraska 2:16.63 13 (h-1) Allison Hall, UCLA 2:16.97 14 (h-2) Yfa Kretzschmar, Stanford 2:17.16 14 (h-3) Sara Schaaf, Oregon 2:17.16 16 (h-3) Lauren Christman, UC Santa Barbara 2:17.44 17 (h-2) Alisha Murdoch, Idaho 2:18.34 18 (h-3) Michelle Donovan, Oregon 2:18.38 19 (h-3) Lindy Mullen, Central Washington 2:18.60 20 (h-1) Hillary Schwarzbach, USC 2:18.64 21 (h-2) Rebekah Yancoskie, Clackamas 2:19.42 22 (h-3) Lindsay Christman, UC Santa Barbara 2:19.96 23 (h-3) Seanna Martin, UC Santa Barbara 2:20.11 24 (h-3) Maja Ruznic, California 2:21.47 25 (h-3) Corrin Hoffman, Hamline 2:21.78 26 (h-3) Holly Hobson, Concordia 2:24.58 27 (h-3) Lisa Sandoval, California 2:27.08 (h-2) Rachel Nelson, Valparaiso DNS

Women's 1500 Meter Run B Sections

1 (h-1) Kathryn Schlegel, Cal Poly SLO 4:32.51 2 (h-1) Diljeet Mendoza, Unattached 4:33.53 3 (h-1) Cara Nichols, Western Kentucky 4:33.67 4 (h-1) Cosette Smith, UC Santa Barbara 4:33.87 5 (h-1) Shannon O'Connor, San Francisco State 4:35.82 6 (h-2) Eliza Benson, Belmont 4:37.39 7 (h-2) Laci Jackson, New Mexico State 4:37.42 8 (h-1) Bridget Duffy, California 4:37.72 9 (h-2) Amanda Armstrong, UC Irvine 4:39.43 10 (h-1) Christine Olen, Reebok Aggies 4:39.88 11 (h-2) Caitlin Prunty, Eastern Washington 4:39.89 12 (h-2) Wendy Fortino, Cal State Stanislaus 4:40.26 13 (h-2) Erinn Gulbrandsen, Oregon 4:40.52 14 (h-1) Lindsey Maclise, California 4:41.89 15 (h-1) Lida Clapier, Utah State 4:42.31 16 (h-2) Linsday Roberson, Nevada 4:42.81 17 (h-2) Kari Rissmiller, Clackamas 4:43.63 18 (h-2) Sarah West, UCLA 4:44.29 19 (h-1) Tuelo Setswamorago, Idaho 4:44.31 20 (h-2) Christi Howell, Utah State 4:46.17 21 (h-2) Rachel Nelson, Valparaiso 4:46.46 22 (h-1) Margaret Pridgen, Chico State 4:46.63 23 (h-2) Stephanie Rothstein, UC Santa Barbara 4:46.81 24 (h-2) Terry Vega, Cal State Fullerton 4:47.03 25 (h-1) Mary Reeves, Butler 4:47.47 26 (h-3) Maria Blazquez, Cal State Fullerton 4:47.49 27 (h-2) Alison Smith, Portland 4:47.62 28 (h-1) Maria Rodriquez, UC Davis 4:47.70 29 (h-3) Molly Bull, Washington State 4:47.99 30 (h-3) Emily Haigh, UCLA 4:48.51 31 (h-2) Melissa Schoen, Augustana 4:48.64 32 (h-1) Ana Morales, Notre Dame 4:48.82 33 (h-3) Kelli Vanderburg, UC Irvine 4:49.16 34 (h-3) Janet Yiu, West Valley 4:50.24 35 (h-3) Sara Frank, Nevada 4:52.82 36 (h-3) Mandy Peterson, Portland State 4:53.01 37 (h-3) Eva Markiewicz, California 4:54.87 38 (h-2) Trine Sierslev, New Mexico State 4:56.39 39 (h-3) Whitney Niemcziek, Portland 4:56.78 40 (h-3) Natalie Perkins, Concordia 4:57.76 41 (h-3) Kelly Ortlieb, Chico State 4:59.26 42 (h-3) Melis Garner, Nevada 5:00.85 43 (h-3) Isaura Rodriguez, Humboldt State 5:01.41 44 (h-3) Kristin McKnight, Belmont 5:03.73 45 (h-3) Sara Sundborg, Portland 5:07.39 46 (h-3) Courtney Laughead, Belmont 5:07.58 47 (h-3) Lindsay Honea, Belmont 5:09.42 48 (h-3) Michelle Pierce, Portland 5:14.93

Heat 1

1 Sarah Pepera, Michigan State 10:27.15 2 Robin Wemple, Boise State 10:30.98 3 Caroline Pebley, Weber State 10:31.77 4 Rachel Bennion, Weber State 10:32.29 5 Daniela Pogorzelski, Idaho 10:32.59 6 Melissa McBain, UCLA 10:36.06 7 Melanie Marek, Utah State 10:44.95 8 Kate Spigel, Washington 10:45.76 9 Jenny Liou, UC Irvine 10:47.01 10 Shiloh Whiting, Arkansas 10:47.48 11 Amber Ferner, Purdue 10:49.75 12 Abby Parker, California 10:50.42 13 Carolyn Shea, UCLA 11:05.70

Women's 5000 Meter Run Top Section

1 (h-1) Sarna Becker, Nike Farm Team 16:03.74 2 (h-1) Rebecca Stallwood, Saucony 16:08.64 3 (h-1) Elissa Riedy, Nike Farm Team 16:13.84 4 (h-1) Marie Davis, Nike Farm Team 16:14.28 5 (h-1) Anna Blue, Washington State 16:14.55 6 (h-1) Desiree Davila, Arizona State 16:17.45 7 (h-1) Jessica Scalzo, Arizona State 16:22.18 8 (h-1) Londa Bevins, Arkansas 16:30.16 9 (h-1) Kelly Cordell, Reebok Aggies 16:37.33 10 (h-1) Maureen McCandless, Pittsburgh 16:37.67 11 (h-1) Maureen Scott, Arkansas 16:38.04 12 (h-1) Ariana Lee, Montana State 16:40.77 13 (h-1) Laura Turner, Brigham Young 16:41.73 14 (h-1) Sally Meyerhoff, Duke 16:42.51 15 (h-1) Laura Stanley, Duke 16:43.82 16 (h-1) Magdalena Sandoval, Oregon 16:43.94 17 (h-1) Melissa Stellato, Columbia 16:52.57 18 (h-1) Brooke Thomas, USC 16:53.82 19 (h-1) Melissa Sutton, Track West 17:01.93 20 (h-1) Yvonne Liebig, Reebok Aggies 17:02.22 21 (h-1) Jenny Rodgers, Portland State 17:05.22 22 (h-1) Ashley Winter, Weber State 17:19.87 23 (h-1) Jamie Gibbs, Washington 17:21.06 24 (h-1) Laura Harmon, Oregon 17:23.61 25 (h-1) Tiffany Stilwater, Northwest 17:25.47 26 (h-1) Kim Stone, Northwest 17:30.49 27 (h-1) Tania Vander Meulen, Idaho 17:31.02 28 (h-1) Ann Gaffigan, Nebraska 17:41.30 29 (h-1) Elise Greenwood, Utah 18:03.63 (h-1) Sally Hauser, Nike Farm Team DNF (h-1) Danyel Longmire, Northwest DNF

Women's 5000 Meter B Section

1 (h-1) Sopagna Eap, UC Davis 16:49.07 2 (h-1) Jessica Gall, Indiana 16:49.53 3 (h-1) Bonita Paul, Western Kentucky 16:53.76 4 (h-1) Olga Cronin, Western Kentucky 16:55.31 5 (h-1) Jessie Gordon, Arkansas 16:56.11 6 (h-1) Ashlee Vincent, Western Washington 17:02.00 7 (h-1) Erin Seward, Nevada 17:04.03 8 (h-1) Julie Shields, Indiana 17:07.87 9 (h-1) Kristin Cohoon, Stanford 17:08.07 10 (h-1) Linn Schulte-Sasse, Nike Farm Team 17:08.42 11 (h-1) Phebe Ko, Duke 17:12.33 12 (h-1) Meaghan Leon, Duke 17:12.66 13 (h-1) Kerry Bogner, Montana 17:12.77 14 (h-1) Jenna Huber, Nevada 17:14.75 15 (h-1) Liz Wort, Duke 17:19.29 16 (h-1) Heidi Bouwhuis, Weber State 17:19.31 17 (h-1) Nicole Feest, Oregon 17:22.86 18 (h-1) Missy Lendl, Chico State 17:25.96 19 (h-1) Kathryn Handrup, Nebraska 17:26.42 20 (h-1) Christy Borak, California 17:27.57 21 (h-1) Chloe Glare, UC Davis 17:35.40 22 (h-1) Camille Connelly, Washington 17:37.00 23 (h-1) Audrey Golightly, Utah State 17:37.28 24 (h-1) Paris Edwards, Duke 17:37.77 25 (h-1) Annie Kawasaki, Portland State 17:44.18 26 (h-1) Hannah Coombe, Portland 17:49.87 27 (h-1) Kristen Rohde, Portland 18:24.61 (h-1) Brooke Vogel, Idaho DNF

Heat 1

1 Desiree Leek, UC Santa Barbara 17:31.65 2 Jennifer Yadon, Long Beach State 17:41.68 3 Heather Shurtleff, Concordia 17:43.20 4 Laura Cherdack, UC Davis 17:44.58 5 Virginia Johnson, Nevada 17:58.19 6 Kayla Christensen, Boise State 18:00.18 7 Karen Olsen, Utah State 18:16.58 8 Tiffany Picinich, Central Washington 18:20.55 9 Kristin Furman, Belmont 18:26.69 10 Dolores Bergmann, Humboldt State 18:29.67 11 Bevin Kennelly, Idaho 18:30.06 12 Jessica Neu, UC Davis 18:34.89 13 Kaleena Yee, UC Irvine 18:35.82 14 Liz Camy, Cal State Northridge 18:36.27 15 Jamie Witt, Seattle Pacific 18:36.82 16 Jennifer James, Chico State 18:38.10 17 Julia Corbett, Washington State 18:42.77 18 Kathy Rice, Portland 18:47.08 19 Desiree Dvorak, Cal State Stanislaus 18:51.97 20 Kelly Cronin, Humboldt State 18:54.22 21 Lynn Roessner, Belmont 18:55.59 22 Katherine Stephenson, Humboldt State 18:57.96 23 Donna Brown, San Francisco State 19:00.10 24 Keidra Anderson, Hamline 19:05.77 25 Lindsay Honea, Belmont 19:14.91 26 Laura Grossmann, Hamline 19:38.59 27 Constance Key, Belmont 20:18.10 Melinda Fuller, UC Irvine DNS Trine Sierslev, New Mexico State DNS Laci Jackson, New Mexico State DNS

Women's 10,000 Meter Run

1 (h-1) Magdalena Lewy, Nike Farm Team 32:41.76 2 (h-1) Vicky Gill, Florida State 33:14.98 3 (h-1) Anne Bersagel, Wake Forest 33:23.52 4 (h-1) Lindsey Thompsen, Brigham Young 33:25.30 5 (h-1) Devra Vierkant, Brigham Young 33:29.97 6 (h-1) Jamie Krzyminski, Michigan State 33:29.98 7 (h-1) Sabrina Monro, Washington 33:32.28 8 (h-1) Debbie Thornhill, Baylor 33:34.85 9 (h-1) Kristen Ogden, Brigham Young 33:35.83 10 (h-1) Melanie Cleland, Transports Adidas 33:49.69 11 (h-1) Penny Splichal, Arkansas 34:14.15 12 (h-1) Kate Bradshaw, Washington 34:43.47 13 (h-1) Tara Struyk, West Virginia 34:45.34 14 (h-1) Lisa Antonelli, Brigham Young 34:47.39 15 (h-1) Cynthia Losee, Weber State 34:48.84 16 (h-1) Kristen Koppes, Impala Racing 34:51.73 17 (h-1) Katie Appenrodt, UC Santa Barbara 35:02.08 18 (h-1) Laura Jakosky, Arkansas 35:05.67 19 (h-1) Valerie Flores, UCLA 35:08.05 20 (h-1) Carmen Winant, UCLA 35:15.04 21 (h-1) Sarah Haskins, Tulsa 35:18.57 22 (h-1) Cindy Durocher, Michigan State 35:19.12 23 (h-1) Paige Higgins, Kansas 35:20.46 24 (h-1) Lindsay Hattendorf, Indiana 35:23.31 25 (h-1) Janae Johnson, Weber State 35:30.68 26 (h-1) Katie Lee, Chico State 35:34.18 27 (h-1) Kayte Tranel, Nebraska 35:50.10 28 (h-1) Stephanie Bylander, Adams State 36:01.56 29 (h-1) Lisa Massoth, UC Irvine 36:28.24 30 (h-1) Carol Cabanillias, Utah State 36:36.54 31 (h-1) Lauren Shaffer, Pittsburgh 36:40.19 32 (h-1) Rebecca Obrecht, Indiana 36:49.05 33 (h-1) Julie Manson, UC Irvine 36:49.25 (h-1) Emily Nay, Unattached DNF

Women's 100 Meter Hurdles Finals

(h-1) , Saturday

Heat 1

1 Miesha McKelvy, Sheffield Elite 13.42 Q +2.6 M/S 2 Tunisia Johnson, USC 13.92 Q +2.6 M/S 3 Lillian Bush, Stanford 14.29 +2.6 M/S 4 Openell McDowell, Sacramento CC 14.57 +2.6 M/S 5 Lacey Welborn, Cal State Fullerton 14.74 +2.6 M/S 6 Nina Grubbs, Long Beach State 15.67 +2.6 M/S 7 Mallory Higgins, Washington 15.85 +2.6 M/S 8 Cristy Woodruff, New Mexico State 17.79 +2.6 M/S

Heat 2

1 Bisa Grant, EOYDC TC 13.86 Q +1.9 M/S 2 Allison Sewell, Nevada 14.15 Q +1.9 M/S 3 Wilamena Cisco, Cal Poly SLO 14.18 +1.9 M/S 4 Brynne Steward, Washington 14.52 +1.9 M/S 5 Marian Fisher, Brigham Young 14.61 +1.9 M/S 6 Tiffany Campbell, Portland 15.02 +1.9 M/S 7 Jana Young, Utah State 15.52 +1.9 M/S 8 Najma Nurridin, San Francisco State 15.85 +1.9 M/S

Heat 3

1 Yvonne Kanazawa, Japan 13.69 Q +2.0 M/S 2 Undine Becker, Stanford 14.32 +2.0 M/S 3 Cecilee Day, Weber State 14.38 +2.0 M/S 4 Kerine Harvey, Portland State 14.72 +2.0 M/S 5 Hillary Enloe, Brigham Young 14.83 +2.0 M/S 6 Louise Akesson, Washington State 14.87 +2.0 M/S 7 Collette Grosnickle, Brigham Young 15.11 +2.0 M/S 8 Sally Wong, U of British Columbia 15.30 +2.0 M/S

Heat 4

1 Felicia Stone, Sheffield Elite 13.27 Q +1.4 M/S 2 Tamara Gulley, Washington State 14.30 +1.4 M/S 3 Danielle Stokes, Cal State Northridge 14.61 +1.4 M/S 4 Jenny Kenyon, Unattached 14.92 +1.4 M/S 5 Shelby Eykyn, Augustana 15.13 +1.4 M/S 6 Anna?Lee Walcott, Brigham Young 15.30 +1.4 M/S 7 Ashley Rountree, Central Washington 15.59 +1.4 M/S 8 Molley Moody, Belmont 16.45 +1.4 M/S

Heat 5

1 Lindsey Johnson, Stanford 13.73 Q +1.0 M/S 2 Beyonka McDowell, Sacramento CC 14.03 Q +1.0 M/S 3 Natasha Neal, Nike 14.09 Q +1.0 M/S 4 April Holliverse, California 14.34 +1.0 M/S 5 Anita Nygard, Brigham Young 14.60 +1.0 M/S 6 Gina Londono, Long Beach State 14.89 +1.0 M/S 7 Genea Long, New Mexico State 15.54 +1.0 M/S 8 Amber Hanson, Utah State 15.66 +1.0 M/S

Women's 400 Meter Hurdles Finals

1 (h-1) Natasha Danvers, Nike 0:57.38 2 (h-1) Francis Santin, Cal State Northridge 0:58.72 3 (h-1) Carrie Damschen, Montana State 0:58.77 4 (h-1) Monique Jessie, Washington State 0:59.30 5 (h-1) Comfort Agara, Cal State Northridge 0:59.57 6 (h-2) LeBren Martin, Cal Poly SLO 1:00.25 7 (h-1) Cambrielle Jensen, Washington 1:01.31 8 (h-2) Anita Nygard, Brigham Young 1:01.39 9 (h-1) Cecilee Day, Weber State 1:01.55 10 (h-2) Tunisia Johnson, USC 1:01.69 11 (h-2) Jennifer Rockwell, Brigham Young 1:01.85 12 (h-2) Kasandra Perkins, Cal State Northridge 1:01.87 13 (h-2) Suzanne Purmort, UC Irvine 1:01.91 14 (h-1) Undine Becker, Stanford 1:02.61 15 (h-4) Kayla Mellott, Oregon 1:02.81 16 (h-5) Lorraine Swaby, West Valley 1:02.99 17 (h-3) April Holliverse, California 1:03.06 18 (h-3) Carrie Larsen, Pacific Lutheran 1:03.58 19 (h-3) Karen Kelly, NY Institute of Tech 1:03.84 20 (h-5) Brooke Baires-Irvin, California 1:03.90 21 (h-2) Hillary Enloe, Brigham Young 1:04.04 22 (h-3) Allison Sewell, Nevada 1:04.14 23 (h-5) Brandii Ruiz, Long Beach State 1:04.19 24 (h-3) Brady Randall, Portland State 1:04.30 25 (h-3) Selena McLaren, NY Institute of Tech 1:04.35 26 (h-5) Amanda Santana, Unattached 1:04.44 27 (h-4) Jenny Hansberry, Portland State 1:04.62 28 (h-4) Emily Hillam, Utah State 1:04.78 29 (h-5) C'Rel McAllister, Oregon 1:05.34 30 (h-3) Genea Long, New Mexico State 1:05.93 31 (h-4) Destany Cearley, Cal State Fullerton 1:06.06 32 (h-4) Elizabeth Anderson, Stanford 1:06.29 33 (h-4) Lina Pimentel, UC Irvine 1:06.52 34 (h-5) Shalonda Reynolds, California 1:06.89 35 (h-4) Amber Hanson, Utah State 1:07.97 36 (h-3) Amy Robinson, Brigham Young 1:09.64 37 (h-4) Cristy Woodruff, New Mexico State 1:09.89 38 (h-5) Veronica Lewis, San Francisco CC 1:11.12 39 (h-5) Ashley Mamola, West Valley 1:17.18 40 (h-5) Charolette Gage, San Francisco CC 1:20.50 (h-4) Emily Griffin, UC Santa Barbara DNS (h-2) Julie Elliott, Portland FS (h-3) Louise Akesson, Washington State FS

Women's Pole Vault B Section

1 (h-1) Erin Curtis, UC Irvine 12'11.75" (3.97m) 2 (h-1) Megan Ries, Nevada 12'00.00" (3.66m) 3 (h-1) Georgette Moyle, Oregon 12'00.00" (3.66m) 4 (h-1) Danielle Navarre, California 12'00.00" (3.66m) 5 (h-1) Jenifer Clarke, Cal State Fullerton 11'06.25" (3.51m) 5 (h-1) Allyson Studer, Seattle Pacific 11'06.25" (3.51m) 5 (h-1) Abrianne Wiles, Nevada 11'06.25" (3.51m) 5 (h-1) Alexis Jamie, Washington 11'06.25" (3.51m) 5 (h-1) Stephanie Robinett, Washington State 11'06.25" (3.51m) 5 (h-1) Dana Huesby, Nevada 11'06.25" (3.51m) 11 (h-1) Karla McGee, Washington State 11'06.25" (3.51m) 12 (h-1) Kristen McGregor, Brigham Young 11'06.25" (3.51m) 13 (h-1) Christina Lee, Long Beach State 11'06.25" (3.51m) (h-1) Lisa Promessi, San Francisco State NH (h-1) Kristin Hambaroff, Long Beach State NH (h-1) Kierstin Schvaneveldt, Brigham Young NH (h-1) Shannon McIntyre, Unattached NH (h-1) Alicia Thompsen, Brigham Young NH (h-1) Tiara Krismunando, Clackamas NH (h-1) Katie Nishimura, Unattached NH (h-1) Toria McMullen, Brigham Young NH (h-1) Elli Seifert, Northwest NH (h-1) Erin Shafer, Clackamas NH

Women's Long Jump Elite Section

1 (h-1) Jackie Edwards, Unattached 21'08.75" (6.62m) +3.3 2 (h-1) Grace Upshaw, Unattached 20'10.00" (6.35m) -.7 3 (h-1) Ola Sesay, Unattached 20'06.25" (6.25m) +3.2 4 (h-1) Renee Dunn, Montana 20'04.50" (6.21m) +3.1 5 (h-1) Amanda Brown, Oregon 18'11.75" (5.78m) +.9 6 (h-1) Lena Swan, New Era TC 18'11.75" (5.78m) +2.9 7 (h-1) Beyonka McDowell, Sacramento CC 18'10.75" (5.76m) +2.2 8 (h-1) Lillian Bush, Stanford 18'09.25" (5.72m) +2.3 9 (h-1) Karen Ota, USC 18'07.25" (5.67m) +3.3 10 (h-1) Tiffany Jones, USC 17'11.75" (5.48m) +3.5 11 (h-1) Lacy Hinzpeter, Montana State 17'10.25" (5.44m) +1.9

Women's Long Jump B Section

1 (h-1) Terri Lorenz, Weber State 19'00.00" (5.79m) +3.9 2 (h-1) Antonette Carter, California 18'07.25" (5.67m) +2.2 3 (h-1) Tosha Thomas, Cal State Fullerton 18'05.75" (5.63m) +2.8 4 (h-1) Lindsey Sommer, Brigham Young 18'05.25" (5.62m) +1.1 5 (h-1) Lacey Welborn, Cal State Fullerton 18'03.25" (5.57m) +1.9 6 (h-1) Chelsea Huffman, Idaho 18'01.50" (5.52m) +3.1 7 (h-1) Qadriyyah Abdullah, California 18'01.50" (5.52m) +2.2 8 (h-1) Mychael Westervelt, Cal State Fullerton 18'00.50" (5.50m) +3.5 9 (h-1) Leah Tapscott, Stanford 17'11.50" (5.47m) +3.7 9 (h-1) Kelly Figueira, Cal State Fullerton 17'11.50" (5.47m) +3.9 11 (h-1) Aroline Neal, Long Beach State 17'11.00" (5.46m) +1.9 12 (h-1) Holly Lipscomb, Long Beach State 17'10.75" (5.45m) +2.8 13 (h-1) Brittany Ricketts, Cal State Northridge 17'09.00" (5.41m) +2.1 14 (h-1) Genea Long, New Mexico State 17'08.75" (5.40m) +3.1 15 (h-1) Annita Reuben, UC Santa Barbara 17'07.00" (5.36m) +1.7 16 (h-1) Tammy Stowe, Idaho 17'05.50" (5.32m) +2.6 17 (h-1) Katelyn Waterhouse, Washington 17'04.75" (5.30m) +2.6 17 (h-1) Liis Berendsen, Brigham Young 17'04.75" (5.30m) +3.3 19 (h-1) Clarice Hayward-Lee, Oregon 17'02.00" (5.23m) +1.9 20 (h-1) Shelby Eykyn, Augustana 16'07.75" (5.07m) +2.1 21 (h-1) Veronique Richardson, Unattached 16'07.00" (5.05m) +4.2 22 (h-1) Victoria Folayan, Stanford 16'02.50" (4.94m) +1.4 22 (h-1) Jennifer Lint, Stanford 16'02.50" (4.94m) +4.2 24 (h-1) Monica Green, California 16'00.50" (4.89m) +1.5 25 (h-1) Celeste Robillard, New Mexico State 16'00.25" (4.88m) +2.4 26 (h-1) Aziza Bledsoe, San Francisco State 12'11.25" (3.94m) +2.3 (h-1) Milissa Lowe, New Mexico State ND (h-1) Kim Christiansen, UC Santa Barbara ND

Women's Shot Put B Section

1 (h-1) Kamaiya Warren, Unattached 47'03.50" (14.41m) 2 (h-1) Stephanie Tietjen, Nevada 46'07.25" (14.20m) 3 (h-1) Dani Wendell, Nebraska 46'04.75" (14.14m) 4 (h-1) Sheni Russell, Unattached 46'04.25" (14.13m) 5 (h-1) Cherron Davis, Washington 46'02.75" (14.09m) 6 (h-1) Jamie Martino, Nevada 44'11.00" (13.69m) 7 (h-1) Aloha Santiago, Idaho 44'07.50" (13.60m) 8 (h-1) Vanessa Wynne, Weber State 44'00.75" (13.43m) 9 (h-1) Carrie Johnson, Unattached 44'00.00" (13.41m) 10 (h-1) Erin Streater, New Mexico State 43'05.00" (13.23m) 11 (h-1) Mary Beeman, Washington 43'03.75" (13.20m) 12 (h-1) Chelsea Weenig, Brigham Young 43'01.75" (13.15m) 13 (h-1) Susan Clayton, Brigham Young 43'01.00" (13.13m) 14 (h-1) Megan Kriz, Portland State 42'10.75" (13.07m) 15 (h-1) Tamrya D'Artenay, California 42'00.50" (12.81m) 16 (h-1) Dia Mathews, Utah State 41'10.50" (12.76m) 17 (h-1) Marie Muai, Washington State 41'06.50" (12.66m) 18 (h-1) Shario Marshall, Nevada 41'03.75" (12.59m) 19 (h-1) Kameko Gay, Washington 41'03.25" (12.58m) 20 (h-1) Kim Gleeson, UC Davis 40'05.00" (12.32m) 21 (h-1) Janine Bodo, Nevada 40'02.00" (12.24m) 22 (h-1) Katie Tuttle, Idaho 40'01.25" (12.22m) 23 (h-1) Heather Quinn, UC Santa Barbara 39'08.75" (12.11m) 24 (h-1) Taylor Jones, Portland 39'08.50" (12.10m) 25 (h-1) Annita Reuben, UC Santa Barbara 38'10.50" (11.85m) 26 (h-1) Liis Berendsen, Brigham Young 38'09.00" (11.81m) 27 (h-1) Whitney Gum, Oregon 38'00.75" (11.60m) 28 (h-1) Paris Kidd, Sacramento CC 37'06.75" (11.45m) 29 (h-1) Aspen Marshall, Sacramento CC 36'09.00" (11.20m) 30 (h-1) Dani Keyser, Oregon 36'00.00" (10.97m) 31 (h-1) Brooke Morgan, Belmont 35'11.50" (10.96m) 32 (h-1) Anna?Lee Walcott, Brigham Young 35'09.50" (10.91m) 33 (h-1) Arlecier West, Highline CC 35'08.50" (10.88m) 34 (h-1) Jennifer Donatelli, Portland State 34'08.50" (10.58m)

Women's Javelin

1 (h-1) Erica Wheeler, Unattached 177'01" (53.97m) 2 (h-1) Heather Reichman, Washington 156'03" (47.64m) 3 (h-1) Roslyn Lundeen, Oregon 155'09" (47.47m) 4 (h-1) Missy Wood, Brigham Young 151'06" (46.18m) 5 (h-1) Emily Wolken, Nebraska 149'11" (45.69m) 6 (h-1) Cathy Schmidt, Idaho 148'03" (45.20m) 7 (h-1) Rachel Bertholf, Washington State 147'04" (44.92m) 8 (h-1) Jenna Dean, Washington State 146'05" (44.64m) 9 (h-1) Sara Coleman, Nevada 143'02" (43.65m) 10 (h-1) Tiffany Zahn, Washington 142'03" (43.36m) 11 (h-1) Sarah Willette, Idaho 137'10" (42.01m) 12 (h-1) Rachael Kriz, Unattached 135'08" (41.35m) 13 (h-1) Samantha Young, Nevada 135'06" (41.30m) 14 (h-1) Stacey Hopkins, Western Washington 133'03" (40.61m) 15 (h-1) Erin Merriman, Stanford 132'04" (40.34m) 16 (h-1) Jennifer Lee, Stanford 125'00" (38.11m) 17 (h-1) Caira Hane, Nevada 124'03" (37.87m) 18 (h-1) Shario Marshall, Nevada 122'00" (37.19m) 19 (h-1) Kate Syring, Washington State 118'02" (36.03m) 19 (h-1) Taylor Jones, Portland 118'02" (36.03m) 21 (h-1) Rochelle Weems, Pacific Lutheran 118'01" (35.99m) 22 (h-1) Brynn Lervold, Nebraska 115'03" (35.14m) 23 (h-1) M Burns, Unattached 092'10" (28.30m)

Women's Discus B Section

1 (h-1) Jillian Camarena, Stanford 159'02" (48.51m) 2 (h-1) Candice Workman, Utah State 157'04" (47.95m) 3 (h-1) Kitty Currier, Stanford 156'07" (47.72m) 4 (h-1) Keli Burton, Utah State 154'03" (47.01m) 5 (h-1) Cathy Schmidt, Idaho 153'01" (46.65m) 6 (h-1) Amy Thiel, USC 152'08" (46.54m) 7 (h-1) Chrissy McKinstry, Montana State 151'02" (46.08m) 8 (h-1) Jordan Sauvage, Oregon 147'03" (44.88m) 9 (h-1) Stephanie Sampson, Long Beach State 147'01" (44.83m) 10 (h-1) Kelly Bowman, Nevada 145'00" (44.21m) 11 (h-1) Vanessa Wynne, Weber State 144'09" (44.11m) 12 (h-1) Brittany Hinchcliffe, Washington State 143'10" (43.85m) 13 (h-1) Aloha Santiago, Idaho 142'02" (43.33m) 14 (h-1) Heather Quinn, UC Santa Barbara 141'07" (43.17m) 15 (h-1) Dia Mathews, Utah State 141'01" (43.00m) 16 (h-1) Carrie Johnson, Unattached 140'09" (42.90m) 17 (h-1) Jennifer Donatelli, Portland State 138'10" (42.31m) 18 (h-1) Cami Carroll, San Mateo 138'08" (42.26m) 19 (h-1) Jill Hoxmeier, Oregon 137'11" (42.04m) 20 (h-1) Shannon Rance, Washington State 137'00" (41.76m) 21 (h-1) Tambi Cork, Stanford 135'07" (41.32m) 22 (h-1) Cherron Davis, Washington 134'03" (40.92m) 23 (h-1) Jenna Johnson, California 133'03" (40.63m) 24 (h-1) Susan Clayton, Brigham Young 131'05" (40.06m) 25 (h-1) Vao Faoa, New Mexico State 131'03" (40.01m) 26 (h-1) Shario Marshall, Nevada 130'01" (39.65m) 27 (h-1) Whitney Gum, Oregon 129'04" (39.42m) 28 (h-1) Lindsay Brisbin, Stanford 126'02" (38.45m) 29 (h-1) Jamie Martino, Nevada 125'10" (38.36m) 30 (h-1) Chelsea Weenig, Brigham Young 124'05" (37.92m) 31 (h-1) Erin Streater, New Mexico State 122'09" (37.42m) 32 (h-1) Stephanie Benight, Unattached 121'04" (36.99m) 33 (h-1) Desiree Bradberry, San Francisco State 116'04" (35.47m)

Women's Hammer B Section

1 (h-1) Donielle Colich, Stanford 176'06" (53.79m) 2 (h-1) SArah Hopping, Stanford 173'03" (52.81m) 3 (h-1) Kameko Gay, Washington 171'00" (52.12m) 4 (h-1) Chelsea Weenig, Brigham Young 167'10" (51.15m) 5 (h-1) Kristin Hepler, Western Oregon 165'04" (50.40m) 6 (h-1) Sammy Jo Missel, Washington State 164'04" (50.09m) 7 (h-1) Melita Bingham, Brigham Young 164'01" (50.01m) 8 (h-1) Katy Elsbury, Stanford 162'02" (49.44m) 9 (h-1) Mary Etter, Oregon 161'09" (49.31m) 10 (h-1) Tia DeSoto, Nebraska 159'10" (48.72m) 11 (h-1) Shannon Daniels, Long Beach State 159'02" (48.52m) 12 (h-1) Tamrya D'Artenay, California 159'01" (48.49m) 12 (h-1) Dani Keyser, Oregon 159'01" (48.48m) 14 (h-1) Jennifer Dunkin, Western Oregon 158'08" (48.36m) 15 (h-1) Heidi Lambley, Idaho 158'07" (48.33m) 16 (h-1) Janine Bodo, Nevada 158'06" (48.31m) 17 (h-1) Vicki Janovec, Nebraska 156'11" (47.84m) 18 (h-1) Samy Meredith, Long Beach State 156'01" (47.57m) 19 (h-1) Aloha Santiago, Idaho 156'00" (47.56m) 20 (h-1) Shario Marshall, Nevada 155'11" (47.52m) 21 (h-1) Aspen Marshall, Sacramento CC 155'07" (47.43m) 22 (h-1) Kelly Bowman, Nevada 153'10" (46.88m) 23 (h-1) Erin Streater, New Mexico State 153'05" (46.76m) 24 (h-1) Vao Faoa, New Mexico State 153'01" (46.65m) 25 (h-1) Amanda Garcia, Cal Poly SLO 150'11" (46.00m) 26 (h-1) Caira Hane, Nevada 148'06" (45.26m) 27 (h-1) Mary Bohanan, Cal State Fullerton 148'05" (45.25m) 28 (h-1) Jill Hoxmeier, Oregon 148'01" (45.15m) 29 (h-1) Jenna Johnson, California 147'06" (44.95m) 30 (h-1) Whitney Gum, Oregon 147'04" (44.90m) 31 (h-1) Dominique Green, Brigham Young 144'11" (44.17m) 32 (h-1) Cathy Schmidt, Idaho 142'09" (43.51m) 33 (h-1) Keli Burton, Utah State 140'08" (42.87m) 34 (h-1) Jennifer Cowher, Nebraska 133'09" (40.77m) 35 (h-1) Carrie Johnson, Unattached 133'00" (40.53m) 36 (h-1) Susan Clayton, Brigham Young 130'06" (39.78m) 37 (h-1) Tiffany Ligtenberg, New Mexico State 130'05" (39.76m) (h-1) Marie Muai, Washington State ND (h-1) Lindsay Brisbin, Stanford ND (h-1) Jamie Senkbile, Nebraska ND

Men's 100 Meter Dash Finals

(h-1) , Saturday

Heat 1

1 Anthony Buchanan, Washington State 10.51 Q +0.4 M/S 2 Aaron Thigpen, Shabow TC 10.63 Q +0.4 M/S 3 Arvin Wu, San Francisco State 11.02 +0.4 M/S 4 Kenny McDaniel, Gator TC 11.10 +0.4 M/S 5 Matt Fountaine, Washington 11.12 +0.4 M/S 6 Andre Harbison, Express TC 11.16 +0.4 M/S 7 Creus Hamilton, NY Institute of Tech 11.16 +0.4 M/S 8 D'andre McFarland, Contra Costa 11.19 +0.4 M/S 9 Bach Khongsaengdao, Humboldt State 11.36 +0.4 M/S

Heat 2

1 JaWarren Hooker, Asics 10.33 Q +2.4 M/S 2 Cris Hughes, V-Town TC 10.76 +2.4 M/S 3 Miguel Fletcher, USC 10.82 +2.4 M/S 4 Ricci Dula, California 10.84 +2.4 M/S 5 Derrick Johnson, Washington 11.03 +2.4 M/S 6 Brian Lempola, Hamline 11.18 +2.4 M/S 7 Brandon Landy, Contra Costa 11.29 +2.4 M/S 8 Jeremiah Armstead, Highline CC 11.66 +2.4 M/S Hashim Hall, Portland State DNS +2.4 M/S

Heat 3

1 Clement Campbell, NY Institute of Tech 10.47 Q +1.2 M/S 2 Travis Morse, Cal Poly SLO 10.57 Q +1.2 M/S 3 Cody Fonnesbeck, Brigham Young 10.68 +1.2 M/S 4 Kurt Weber, Central Washington 10.80 +1.2 M/S 5 Reggie Williams, Washington 10.88 +1.2 M/S 6 Anthony Slaughter, College of Sequoias 10.90 +1.2 M/S 7 Julian Keyes, San Francisco CC 11.00 +1.2 M/S 8 Donnell Ross, Chabot 11.10 +1.2 M/S 9 Ryan Gentz, Hamline 11.41 +1.2 M/S

Heat 4

1 Chijioke Onyenegetcha, San Francisco CC 10.39 Q +1.0 M/S 2 John Delai, Heritage TC 10.78 +1.0 M/S 3 Antwan Sherman, San Francisco CC 10.78 +1.0 M/S 4 TJ Rushing, Stanford 10.82 +1.0 M/S 5 Lamont Long, Cal State Northridge 10.82 +1.0 M/S 6 Paul Smith, Brigham Young 10.92 +1.0 M/S 7 Elias Moreno, UC Irvine 10.97 +1.0 M/S 8 Peter Fernandez, Long Beach State 10.99 +1.0 M/S 9 Jonathon Wong, San Francisco State 11.76 +1.0 M/S

Heat 5

1 Bennie Chatman, Washington State 10.40 Q +3.3 M/S 2 Star Roberts, Unattached 10.60 Q +3.3 M/S 3 Wesley Williams, Cal State Northridge 10.91 +3.3 M/S 4 Nate Soelberg, Brigham Young 10.94 +3.3 M/S 5 Tres Edwards, Contra Costa 10.95 +3.3 M/S 6 Fabien Coutard, Central Washington 11.04 +3.3 M/S 7 Emmanuel Marshall, Cal State Fullerton 11.05 +3.3 M/S 8 Jamal Liggin, San Francisco CC 11.09 +3.3 M/S 9 Eric Hodge, Chabot 11.14 +3.3 M/S

Heat 6

1 Rubin Williams, Heritage TC 10.52 Q +1.8 M/S 2 Rolando Blanco, New Era TC 10.77 +1.8 M/S 3 Jimmy Sattem, Portland State 10.79 +1.8 M/S 4 Nick Mazur, California 10.90 +1.8 M/S 5 Dan Brink, Washington State 11.01 +1.8 M/S 6 Brenton Laws, Washington 11.07 +1.8 M/S 7 Roc Alexander, Washington 11.07 +1.8 M/S 8 Jacques McCary, College of Sequoias 11.11 +1.8 M/S Andre Serrette, USC DNS +1.8 M/S

Men's 200 Meter Dash B Sections

1 (h-1) Nick Sebes, Stanford 21.48 +3.0 M/S 2 (h-1) Nohel Corral, UC Santa Barbara 21.74 +3.0 M/S 3 (h-3) Lamont Long, Cal State Northridge 21.81 +3.5 M/S 4 (h-1) Brenton Laws, Washington 22.04 +3.0 M/S 5 (h-1) Peter Fernandez, Long Beach State 22.07 +3.0 M/S 6 (h-2) Tres Edwards, Contra Costa 22.09 +3.4 M/S 7 (h-3) Chris Martland, Belmont 22.15 +3.5 M/S 8 (h-1) Fabien Coutard, Central Washington 22.20 +3.0 M/S 9 (h-3) Donnell Ross, Chabot 22.27 +3.5 M/S 10 (h-2) Dan Brink, Washington State 22.29 +3.4 M/S 11 (h-2) Kurt Weber, Central Washington 22.30 +3.4 M/S 12 (h-2) Arvin Wu, San Francisco State 22.34 +3.4 M/S 13 (h-1) Theron Harris, Clackamas 22.39 +3.0 M/S 14 (h-3) Brian Lempola, Hamline 22.49 +3.5 M/S 15 (h-2) Ryan Donnelly, UC Santa Barbara 22.50 +3.4 M/S 16 (h-2) Andre Haynes, Cal State Northridge 23.09 +3.4 M/S 17 (h-3) Chris Coffey, Cal State Fullerton 23.39 +3.5 M/S 18 (h-2) Chris Ryan, Stanford 23.50 +3.4 M/S 19 (h-3) Ryan Gentz, Hamline 23.60 +3.5 M/S (h-2) Ricci Dula, California DNS +3.4 M/S

Men's 400 Meter Dash B Sections

1 (h-2) Ryan Kroll, Long Beach State 48.31 2 (h-1) Josh McBride, San Francisco CC 48.56 3 (h-1) Qieed Ishmael, Washington State 48.76 4 (h-2) Everett Savoy, San Francisco CC 48.87 5 (h-1) Marcus Goss, Contra Costa 49.17 6 (h-1) Nick Thornton, UCLA 49.24 7 (h-1) Omar Lopez, San Mateo 49.39 8 (h-2) Jerome Sirmans, Highline CC 49.40 9 (h-2) Nestor Solis, San Francisco State 49.60 10 (h-1) Daniel Mollo, West Valley 49.68 10 (h-2) Malcolm McLemore, Highline CC 49.68 12 (h-2) Dennis Bishop, San Francisco CC 49.71 13 (h-2) Sherman Clayton, Humboldt State 49.80 14 (h-2) Lenouris Jones, San Francisco State 49.92 15 (h-3) Harrison Osourji, UC Santa Barbara 49.94 16 (h-2) Ajani Bryd, San Francisco State 50.00 17 (h-1) Michael McEachron, UC Irvine 50.11 18 (h-1) Ricco Brown, Cal State Northridge 50.18 19 (h-1) Lamarr Kirk, Washington State 50.36 20 (h-3) Chris Boykin, California 50.58 21 (h-3) Josh Johnson, Humboldt State 50.63 22 (h-3) Loyal Allen, Highline CC 51.11 23 (h-3) Aaron Ellis, California 51.23 24 (h-3) Sal Washington, West Valley 51.24 25 (h-3) Genna Abramenko, San Francisco State 51.58 26 (h-3) Chris Ryan, Stanford 51.96 27 (h-3) Scott Norby-Cedillo, California 56.74

Men's 800 Meter Run B Sections

1 (h-2) Tetlo Emmen, UC Santa Barbara 1:53.34 2 (h-2) Sean Marzohf, San Joaquin Delta 1:53.39 3 (h-1) Torin Koos, Utah 1:54.00 4 (h-1) DJ Ozan, UC Santa Barbara 1:54.44 5 (h-1) Kyle Dunst, UC Davis 1:54.56 6 (h-1) Busayo Ojumu, Stanford 1:54.62 7 (h-1) Mike Baker, Hamline 1:54.80 8 (h-2) Randy Fair, California 1:55.19 9 (h-1) Rob Kasper, Cal State Northridge 1:55.54 10 (h-2) Stuart Chaffee, Western Oregon 1:55.72 11 (h-2) Isaac Jimenez, Idaho 1:55.78 12 (h-1) Che Banjoko, Unattached 1:55.83 13 (h-3) Jerret Mantalas, Western Oregon 1:55.85 14 (h-3) Michael Dickran, Long Beach State 1:56.31 15 (h-3) Mike Dickson, Highline CC 1:56.31 16 (h-1) Wayne Patton, Track West 1:56.41 17 (h-3) Brian Pyfer, Highline CC 1:56.54 18 (h-2) Prentice Andy, St. Martin 1:56.72 19 (h-1) Kevin Ullman, Track West 1:56.86 20 (h-2) Andre Williams, Clackamas 1:57.00 21 (h-1) Terrell Davis, Nike Farm Team 1:57.22 22 (h-2) Daniel Clements, Cal State Northridge 1:57.67 23 (h-3) Nolan Speichinger, Belmont 1:58.03 24 (h-3) Jason Bush, Central Washington 1:58.22 25 (h-2) Kenneth Sang, Idaho 1:58.30 26 (h-3) Tom Allen, California 1:58.54 27 (h-3) James Tolan, California 1:59.03 28 (h-3) Kasey Waltamade, Cal State Fullerton 1:59.28 29 (h-2) Jon Manthey, Washington State 1:59.34 30 (h-2) Josh Garrett, Humboldt State 1:59.48 31 (h-3) Trevor Uyemura, California 1:59.66 32 (h-3) Jeff Conkey, Stanford 2:00.00 33 (h-3) Michael Bordoni, Stanford 2:00.27

Men's 1500 Meter Run B Sections

1 (h-1) Sean Ricketts, Cal Poly SLO 3:48.85 2 (h-1) Nephi Tyler, Utah 3:49.36 3 (h-1) John Russell, Washington 3:50.97 4 (h-1) Aucencio Martinez, Adams State 3:51.34 5 (h-1) Jonathan Hickey, Washington 3:51.34 6 (h-1) Dan Gibson, Stanford 3:51.67 6 (h-2) David Olson, Weber State 3:51.67 8 (h-2) Vinnie Ambrico, Notre Dame 3:51.73 9 (h-2) Mike Kamm, Nebraska 3:52.27 10 (h-2) Doug Hamilton, Humboldt State 3:52.83 11 (h-1) Colby Frazier, Utah 3:52.86 12 (h-1) Evan Garich, Portland State 3:53.34 13 (h-3) Justin Ireland, Washington State 3:53.63 14 (h-1) Steven Springhorn, Chico State 3:54.41 15 (h-4) Scott Ellwanger, South Dakota 3:54.44 16 (h-2) Forest Braden, Boise State 3:54.79 17 (h-2) Jacob Gomez, Unattached 3:54.88 18 (h-1) Michael Ciampini, Boise State 3:55.29 19 (h-4) Reggie Oronoz, Unattached 3:55.82 20 (h-2) Carlson Nathan, St. Martin 3:55.93 21 (h-1) Mike Kebbe, Portland State 3:56.00 22 (h-4) Scott McConville, UC Santa Barbara 3:56.11 23 (h-2) Bryan Bennet, Nike Farm Team 3:56.44 24 (h-3) Ricky Barnes, UC Irvine 3:56.54 25 (h-4) David Sanots, UC Irvine 3:57.07 26 (h-3) Chris Layman, Chico State 3:57.57 27 (h-3) Thomas Whelan, UC Irvine 3:57.65 28 (h-2) Ryan Snellen, Belmont 3:57.76 29 (h-2) Andrew Robinson, Washington 3:58.14 30 (h-3) Josh Roys, Eastern Washington 3:58.28 31 (h-3) Joel Alberts, Idaho 3:58.43 32 (h-2) Manny Lopez, Cal State Stanislaus 3:58.65 33 (h-4) Eric Loudon, Cal State Fullerton 3:58.71 34 (h-3) LeCount Tim, Seattle Pacific 3:59.12 35 (h-3) Jonathan Pierce, Unattached 3:59.75 36 (h-2) David Kunnas, Utah State 4:00.05 37 (h-2) Damian Sobers, NY Institute of Tech 4:00.16 38 (h-1) Ian Johnson, Washington State 4:00.35 39 (h-4) Tony Ahr, UC Davis 4:01.37 40 (h-3) Craig Lee, California 4:01.48 41 (h-3) Sean Drake, Unattached 4:01.55 42 (h-4) Brett Hargrave, Portland 4:01.68 43 (h-1) Nate Nunnelly, Valparaiso 4:02.21 44 (h-3) Zach Bates, Cal State Northridge 4:02.37 45 (h-4) Tim Williams, Nebraska 4:02.63 46 (h-2) Joel Bosserman, UC Davis 4:03.99 47 (h-3) Rusty Pruden, Clackamas 4:04.32 48 (h-4) Abadir Barre, California 4:04.43 49 (h-4) Chuck McKenzie, Portland 4:05.13 50 (h-3) Deon Bascom, Pittsburgh 4:05.55 51 (h-1) Brandon Collins, Cal Poly SLO 4:06.03 52 (h-4) Kurt Wolf, Idaho 4:06.08 53 (h-4) Josh Singsaas, Portland 4:06.33 54 (h-4) Blaine Ashley, Chico State 4:06.88 55 (h-3) Kile Taylor, Humboldt State 4:11.58 56 (h-4) Nick Arciniaga, Cal State Fullerton 4:11.89 57 (h-2) Jeryl Wilborn, Pittsburgh 4:12.74 58 (h-3) Casey Kellogg, Eastern Washington 4:14.47 59 (h-4) Matt Stalker, Belmont 4:16.24 (h-1) Jan Eitel, Idaho DNS (h-2) Jonathan Stevens, Stanford DNS (h-3) Steven DeWitt, Unattached DNS

Men's Steeplechase Top Section

1 (h-1) Ben Bruce, Cal Poly SLO 8:40.85 2 (h-1) Dave Milne, Unattached 8:42.61 3 (h-1) Ken Richardson, Weber State 8:49.84 4 (h-1) Erik Emilsson, UCLA 8:50.32 5 (h-1) Owain Matthews, Tulsa 8:51.58 6 (h-1) Brett Holts, Oregon 8:52.41 7 (h-1) Jan Eitel, Idaho 8:53.62 8 (h-1) Matt Harriman, Portland 8:54.81 9 (h-1) Mickael Colin, Wichita State 8:57.37 10 (h-1) Justin Patananan, UCLA 9:05.03 11 (h-1) Gary Blackman, Butler 9:05.85 12 (h-1) Tyler Bushnell, Brigham Young 9:12.80 13 (h-1) Tim Kelly, Tennessee 9:24.84 (h-1) Joel Atwater, Weber State DNS

Heat 1

1 Patrick Boivin, Chico State 9:01.72 2 Matt Adams, Brigham Young 9:02.19 3 Todd Fayant, Alabama 9:03.74 4 Rich Evanson, Brigham Young 9:03.82 5 Jeff Wilson, UC Davis 9:06.70 6 Kevin Davis, California 9:07.72 7 Sean Knapp, Stanford 9:07.89 8 Luke Llamas, Cal Poly SLO 9:08.46 9 Justin Hurd, UC Davis 9:10.10 10 Bryce Lighthall, Cal State Fullerton 9:11.12 11 Ryan Jensen, Idaho 9:13.02 12 Thomas Beckum, Track West 9:17.76 13 Jeff Davidson, Utah 9:21.96 14 Bill Dolan, Portland State 9:26.40 15 Ryan Griffith, Utah State 9:27.24 16 Tyler Stanfield, Alabama 9:27.56

Men's 5000 Meter Run Top Section

1 (h-1) Jeff Schiebler, Nike Canada 13:38.60 2 (h-1) Eric Savoth, Nike Farm Team 13:43.45 3 (h-1) Brendan Rodgers, Nike Farm Team 13:49.10 4 (h-1) Paul Kezes, Club Northwest 13:50.05 5 (h-1) Ryan Woods, Nike Farm Team 13:52.05 6 (h-1) Jeremy Park, Washington 13:54.07 7 (h-1) Jerry Ziak, U of British Columbia 14:07.58 8 (h-1) Solomon Kandie, Unattached 14:07.92 9 (h-1) Steve Loughlin, Stanford 14:08.13 10 (h-1) Chad Durham, Brigham Young 14:11.41 11 (h-1) Eric Garner, Washington 14:13.26 12 (h-1) Michael Hatch, Duke 14:14.61 13 (h-1) Bruno Mazzotta, Northern Arizona 14:18.14 14 (h-1) Antony Ford, Montana 14:19.82 15 (h-1) Steve Greenwell, SMU 14:22.83 16 (h-1) Tony Rakaric, Iowa 14:22.92 17 (h-1) Nick Martinez, New Mexico 14:23.55 18 (h-1) Eric Bell, Tennessee 14:23.76 19 (h-1) Jared Moore, Duke 14:24.04 20 (h-1) Andy Carman, Brigham Young 14:24.89 21 (h-1) Ryan Moorcroft, Cal Poly SLO 14:25.77 22 (h-1) Nick McFalls, Nike Farm Team 14:33.95 23 (h-1) Ben Aragon, UCLA 14:34.16 24 (h-1) Steve Barrus, Brigham Young 14:38.24

Men's 5000 Meter Section 2

1 (h-1) Jim Nielson, Nike Farm Team 14:13.99 2 (h-1) Aaron Crague, Valparaiso 14:16.10 3 (h-1) John Keane, Notre Dame 14:16.53 4 (h-1) Mike Wallace, Nike Farm Team 14:16.78 5 (h-1) Trevor Coolidge, Portland 14:17.46 6 (h-1) Chris Emme, Stanford 14:18.01 7 (h-1) Jesse Fayant, Washington 14:19.02 8 (h-1) Chris Gorgelous, Nike Farm Team 14:19.92 9 (h-1) Peter Meindl, Unattached 14:20.75 10 (h-1) Isaac Hawkins, Stanford 14:22.88 11 (h-1) Parker Pruett, Nike Farm Team 14:23.10 12 (h-1) Nate Bowen, Nike Farm Team 14:23.54 13 (h-1) Andy Fader, Washington 14:23.88 14 (h-1) Dan Hinckley, Brigham Young 14:24.38 15 (h-1) Steve Laurie, UC Davis 14:25.70 16 (h-1) Avery Blackwell, Nike Farm Team 14:26.60 17 (h-1) Trevor Ball, Utah State 14:26.79 18 (h-1) Tom McGlynn, Nike Farm Team 14:28.11 19 (h-1) Russ Martin, Stanford 14:28.87 20 (h-1) Kevin Smith, Portland 14:29.32 21 (h-1) Mario Macias, College of Sequoias 14:31.79 22 (h-1) Steve Bohan, Saucony 14:34.09 23 (h-1) Philip West, Stanford 14:34.62 24 (h-1) Justin Neems, USC 14:34.85 25 (h-1) Andrew Hill, Stanford 14:40.00 26 (h-1) Robert Smitson, Stanford 14:41.82 27 (h-1) Dustin Duke, Washington 14:42.51 28 (h-1) Juan Sanchez, Chico State 14:43.60 29 (h-1) David Vidal, Stanford 14:46.70 30 (h-1) Jak Kuehn, UC Davis 14:47.22 31 (h-1) Jordan Horn, Cal State Fullerton 14:47.64 32 (h-1) Vernon Ruiz, Chico State 14:47.96 33 (h-1) Jt Service, UC Santa Barbara 14:51.44 34 (h-1) Biren Roy, Nike Farm Team 14:54.36 35 (h-1) Justin Rau, UC Davis 14:59.51 36 (h-1) Chris Durkin, U of British Columbia 15:03.34 37 (h-1) Chris Coffee, Oakley Golden Bear AC 15:20.23 38 (h-1) Martin Conrad, California 15:23.13

Men's 5000 Meter Section 3

1 (h-1) Jeff Gardina, UC Santa Barbara 14:37.90 2 (h-1) David Stillman, Stanford 14:43.51 3 (h-1) Terrance Wroblewski, Long Beach State 14:44.92 4 (h-1) Brian Stehmeier, Unattached 14:48.04 5 (h-1) Steve Schaefer, Portland 14:48.20 6 (h-1) Andy Baksa, Belmont 14:48.74 7 (h-1) Chris White, UC Santa Barbara 14:49.66 8 (h-1) Clay Hemlock, Highline CC 14:49.94 9 (h-1) Art Avitia, UC Santa Barbara 14:49.99 10 (h-1) Steven Hinkle, Boise State 14:53.06 11 (h-1) Adam Lindahl, South Dakota 14:54.88 12 (h-1) Chad Galbreath, UCLA 14:55.51 13 (h-1) Chris Hollis, Portland State 14:58.20 14 (h-1) Steve DeKoker, Western Washington 14:58.73 15 (h-1) Vik Mahan, Cal State Fullerton 14:59.24 16 (h-1) Kyle McPhee, Belmont 15:01.18 17 (h-1) John Hinman, Santa Clara 15:01.40 18 (h-1) Josh Sherven, Boise State 15:05.06 19 (h-1) Sammy Shaw, Belmont 15:09.37 20 (h-1) John Kluve, UC Irvine 15:10.86 21 (h-1) Ricky Brackett, Santa Clara 15:12.31 22 (h-1) Brandon Reiff, Idaho 15:13.41 23 (h-1) Aaron Eckert, Western Oregon 15:18.36 24 (h-1) Darren Salmi, UC Santa Barbara 15:21.20 25 (h-1) Nick DeFelice, Unattached 15:22.23 26 (h-1) Josh Sohn, Stanford 15:23.33 27 (h-1) Jonathan Balzer, California 15:27.55 28 (h-1) Matt Hellier, Air Force Academy 15:27.71 29 (h-1) Will Merchad, UC Davis 15:30.79 30 (h-1) Pat Searing, Clackamas 15:40.61 31 (h-1) Chad Kilian, Portland 15:41.36 32 (h-1) Brandon Wedam, Portland 16:01.50 33 (h-1) Brian Murphy, Portland 16:23.13 (h-1) Pat McGuire, Highline CC DNF

Men's 10,000 Meter Run Top Section

1 (h-1) Joep Tigchelaar, Florida State 28:33.81 2 (h-1) Mindaugas Pukstas, SMU 28:35.64 3 (h-1) Matt Gonzales, New Mexico 28:38.64 4 (h-1) Ian Dobson, Stanford 28:39.55 5 (h-1) Louis Luchini, Stanford 28:41.13 6 (h-1) Adam Wallace, Wisconsin 28:41.40 7 (h-1) Keating Westly, Texas Pan-American 28:41.95 8 (h-1) Adam Tenforde, Stanford 28:43.18 9 (h-1) Fasil Bizuneh, Arizona State 28:55.88 10 (h-1) Brad Hauser, Nike 28:59.35 11 (h-1) Ryan Craig, Portland 29:04.98 12 (h-1) Peter Kiprono, Alabama 29:07.64 13 (h-1) Patrick Gildea, Tennessee 29:09.53 14 (h-1) Ryan Andrus, Oregon 29:12.02 15 (h-1) Greg Rouault, Oklahoma State 29:15.00 16 (h-1) Seth Hejny, Stanford 29:16.08 17 (h-1) Girmay Guangul, California 29:17.78 18 (h-1) Aaron Davis, Team Eugene 29:19.36 19 (h-1) William Kemey, Belmont 29:22.58 20 (h-1) Neil Davis, Stanford 29:27.17 21 (h-1) Christopher Toloff, Michigan State 29:29.89 22 (h-1) Chris Lundstrom, Unattached 29:39.08 23 (h-1) Jeff Driscoll, Portland 29:40.15 24 (h-1) Travis Laird, Northern Arizona 29:43.47 25 (h-1) Garick Hill, Wake Forest 29:46.14 26 (h-1) Jake Flynn, Central Michigan 29:46.88 27 (h-1) Ryan Miller, Reebok Aggies 30:12.03 28 (h-1) Arthemon Sindayigaya, Abilene Christian 30:14.80 (h-1) Jonathon Riley, Nike DNF

Men's 10,000 Meter Run Section 2

1 (h-1) Delfino Arevalo, Unattached 29:21.35 2 (h-1) Casey Jermyn, Montana State 29:23.39 3 (h-1) Dylan Olchin, Colorado State 29:24.70 4 (h-1) Steve Prescott, Utah State 29:31.29 5 (h-1) Matthew McInnes, Toronto 29:32.73 6 (h-1) Teren Jameson, Unattached 29:35.84 7 (h-1) Joel Klooster, Calvin 29:36.82 8 (h-1) Matt Chance, Baylor 29:49.72 9 (h-1) Kyle Orender, Purdue 29:53.18 10 (h-1) Carlos Carballo, California 29:53.60 11 (h-1) Karl Dusen, Columbia 29:54.30 12 (h-1) Riley Cook, Weber State 29:57.43 13 (h-1) Aaron Sharp, UC Santa Barbara 29:59.94 14 (h-1) Todd Witzleben, LaSalle 30:03.23 15 (h-1) Mike Heidt, Washington State 30:03.68 16 (h-1) Nathan Wadsworth, Wichita State 30:05.16 17 (h-1) Shaun Kelly, Weber State 30:06.24 18 (h-1) Eric Rasmussen, Nebraska 30:07.86 19 (h-1) John Garvie, Columbia 30:09.27 20 (h-1) Scott DeFilippis, Tennessee 30:13.96 21 (h-1) Scott Rantall, Oklahoma State 30:22.57 22 (h-1) Mark Mandi, Washington 30:22.92 23 (h-1) Tyler Graff, Chico State 30:24.34 24 (h-1) Ben Koss, Washington 30:35.41 25 (h-1) Mark Wicklander, Washington State 30:41.34 26 (h-1) David Danley, Utah State 30:43.07 27 (h-1) Kevin Clary, Montana State 30:44.25 28 (h-1) Jose Cholula, Concordia 30:47.46 29 (h-1) Kevin McDonough, Alabama 30:54.46 30 (h-1) Travis Boyd, Washington 30:54.84 31 (h-1) Jason Kolb, Track West 31:03.34 32 (h-1) Zach Boteilho, Western Washington 31:03.55 33 (h-1) Benjamin Wynn, Utah State 31:08.77 34 (h-1) Mathew Faulkner, Chico State 31:22.52 35 (h-1) Ben Rush, Montana 31:37.72 36 (h-1) Matt Laye, UC Davis 31:49.86 37 (h-1) William Smith, Western Oregon 31:58.63

Men's 110 Meter Hurdles Finals

, Saturday

Heat 1

1 Ryan Wilson, USC 13.87 Q -0.6 M/S 2 Shingo Suzumura, Long Beach State 14.53 -0.6 M/S 3 Jay Williams, Portland State 14.70 -0.6 M/S 4 Dustin Vetica, Utah State 14.74 -0.6 M/S 5 Will Sallee, Hamline 14.91 -0.6 M/S 6 Eric Dudley, Washington State 14.95 -0.6 M/S 7 Josh Leyk, Washington State 15.51 -0.6 M/S

Heat 2

1 Chris Stokes, Muzik 14.00 Q +2.7 M/S 2 Wiley King, Weber State 14.29 Q +2.7 M/S 3 Rod Jett, Unattached 14.38 Q +2.7 M/S 4 Nicholas Verbon, Washington 14.86 +2.7 M/S 5 Blake Frazier, USC 14.91 +2.7 M/S 6 Kent Centers, UC Santa Barbara 15.70 +2.7 M/S 7 Jesse Boulton, Portland 16.57 +2.7 M/S

Heat 3

1 William Erase, Unattached 13.99 Q +2.0 M/S 2 Justin Wickard, Utah State 14.01 Q +2.0 M/S 3 Kenneth Thomas, USC 14.32 Q +2.0 M/S 4 Kenny Vinh, UC Irvine 14.80 +2.0 M/S 5 Donald Carter, Long Beach State 15.28 +2.0 M/S 6 Brad Seberhagen, Cal State Fullerton 15.85 +2.0 M/S 7 Mike Miller, San Francisco State 16.27 +2.0 M/S

Heat 4

1 Richard Benoy, Springco Athletics 14.22 Q +3.0 M/S 2 Justin Williams, Stanford 14.29 Q +3.0 M/S 3 Russ Elggren, Brigham Young 14.52 +3.0 M/S 4 Andre Wright, Contra Costa 14.70 +3.0 M/S 5 Ben Gardner, Brigham Young 15.05 +3.0 M/S 6 Keith Gill, Portland State 15.09 +3.0 M/S 7 Michael Morrison, Unattached 15.17 +3.0 M/S 8 Carl Strong, Pacific Lutheran 15.96 +3.0 M/S

Men's 400 Meter Hurdles Finals

1 (h-1) Eric Dudley, Washington State 0:51.19 2 (h-1) Orenthius Hutchisen, New Era TC 0:51.51 3 (h-1) Greg Flint, Brigham Young 0:51.65 4 (h-2) Tim Overfield, Portland State 0:51.75 5 (h-1) Ryan Wilson, USC 0:52.01 6 (h-1) Robert Price, Remi TC 0:52.17 7 (h-2) Danny Elggren, Utah State 0:52.30 8 (h-1) Gerren Crochet, Stanford 0:52.63 9 (h-2) Kenneth Thomas, USC 0:52.85 10 (h-2) Russ Elggren, Brigham Young 0:52.87 11 (h-3) Ben Gardner, Brigham Young 0:53.27 12 (h-3) Kansas Whitear, Brigham Young 0:53.58 13 (h-3) Michael Morrison, Unattached 0:53.70 14 (h-2) Nick Seedall, Utah State 0:53.73 15 (h-3) Paul Mach, Seattle Pacific 0:53.97 16 (h-2) Richard Nero, Cal Poly SLO 0:54.93 17 (h-2) Dustin Vetica, Utah State 0:55.14 18 (h-4) Nathan Enriquez, Long Beach State 0:55.15 19 (h-1) Brad Goodrich, Washington 0:55.17 20 (h-3) Scott Jarvis, UC Irvine 0:55.25 21 (h-3) Josh Leyk, Washington State 0:55.44 22 (h-2) Justin Williams, Stanford 0:55.46 23 (h-3) Jeff Garrison, USC 0:55.50 24 (h-2) Alex Jeffrey, NY Institute of Tech 0:55.89 25 (h-3) Jershon Foyston, Highline CC 0:55.94 26 (h-4) Jon Payne, Pacific Lutheran 0:56.02 27 (h-1) Kevin Correnti, California 0:56.50 28 (h-4) Kent Centers, UC Santa Barbara 0:56.57 29 (h-4) Eric Allen, Cal Poly SLO 0:56.79 30 (h-4) Mike Miller, San Francisco State 0:57.09 31 (h-3) Ailton Ramos, NY Institute of Tech 0:57.27 32 (h-4) Chris Anderson, Pacific Lutheran 0:57.82 33 (h-4) Ryan Los, Western Washington 0:57.94 34 (h-4) Mike Averill, U of British Columbia 0:58.66 35 (h-4) Daniel Knickerbocker, Stanford 1:01.11

Men's Pole Vault B Section

1 (h-1) Jeffery Ryan, USC 17'08.50" (5.40m) 2 (h-1) Trent Powell, Brigham Young 17'00.75" (5.20m) 3 (h-1) Jon Takahashi, Cal Poly SLO 16'04.75" (5.00m) 4 (h-1) John Besmer, Unattached 16'00.75" (4.90m) 5 (h-1) Fumi Nagahisa, Washington 16'00.75" (4.90m) 6 (h-1) Rick Collins, Washington State 16'00.75" (4.90m) 7 (h-1) Sam Roberts, Washington 16'00.75" (4.90m) 8 (h-1) Tyson Byers, Washington State 15'07.00" (4.75m) 9 (h-1) Nick Joy, Cal State Northridge 15'01.00" (4.60m) 10 (h-1) Aaron Corbett, UC Irvine 15'01.00" (4.60m) (h-1) Jeremy Torres, UC Irvine NH (h-1) Paul Nicoletti, Washington State NH (h-1) Peter Kovacs, BHSE NH (h-1) Mark Barry, Brigham Young NH (h-1) Edward Keefe, Montana State NH (h-1) Brad Teeple, Nebraska NH (h-1) Jeremy Kemp, Brigham Young NH (h-1) Bevan Hart, U.S. Army NH

Men's Long Jump Elite Section

1 (h-1) Allen Simms, USC 25'04.50" (7.73m) +3.9 2 (h-1) Aron Szmuda, Brigham Young 25'03.25" (7.70m) +3.2 3 (h-1) Milton Little, Stanford 24'10.00" (7.57m) +2.1 4 (h-1) Ryan Brown, Portland State 24'00.25" (7.32m) +1.4 5 (h-1) Lloyd Brown, NY Institute of Tech 23'04.75" (7.13m) +4.4 6 (h-1) Wiley King, Weber State 23'04.50" (7.12m) +1.2 7 (h-1) Andre Serrette, USC 23'03.25" (7.09m) - 8 (h-1) Solomon Welch, Stanford 22'08.00" (6.91m) +1.0 9 (h-1) Julien Kapek, USC 22'07.00" (6.88m) +1.3 10 (h-1) Gerren Crochet, Stanford 22'02.50" (6.77m) +3.8 11 (h-1) Jamil Smith, Washington State 22'00.25" (6.71m) +1.7 (h-1) Aaron Williams, Cal State Fullerton ND

Men's Long Jump B Section

1 (h-1) LaShaun Green, Chabot 23'10.25" (7.27m) +1.5 2 (h-1) Isaac Herrera, UC Santa Barbara 23'00.75" (7.03m) +2.2 3 (h-1) Chris Singleton, Washington 23'00.50" (7.02m) +2.6 4 (h-1) Ryan Donnelly, UC Santa Barbara 22'05.00" (6.83m) +3.3 5 (h-1) Michael Nguyen, UC Irvine 22'03.00" (6.78m) +.8 6 (h-1) Chris Martland, Belmont 21'10.00" (6.65m) +3.4 7 (h-1) Ronald Carter, Long Beach State 20'08.50" (6.31m) +2.2 (h-1) Kyle Hopkins, San Diego Sports Inst ND (h-1) Justin Lawrence, Central Washington ND (h-1) Michael Wong, UC Irvine ND (h-1) Jerrick Holmes, Cal State Northridge ND (h-1) Kareem Rumah, Stanford ND (h-1) Godwin Mbagwu, Notre Dame ND (h-1) Peter Rizzardi, Washington State ND (h-1) Onyekachi Emeh, San Francisco State ND

Men's Shot Put B Section

1 (h-1) Amin Nikfar, California 56'02.50" (17.13m) 2 (h-1) Will Svitek, Stanford 53'02.25" (16.21m) 3 (h-1) Cory Loebl, Long Beach State 52'04.50" (15.96m) 4 (h-1) Kevin Johnson, Nebraska 52'03.25" (15.93m) 5 (h-1) Tomas Fajardo, Cal State Northridge 52'01.25" (15.88m) 5 (h-1) John Howard, Cal Poly SLO 52'01.25" (15.88m) 7 (h-1) James Webster, Portland State 51'11.25" (15.83m) 8 (h-1) Will Denbo, Unattached 51'10.00" (15.80m) 9 (h-1) Leighton Heape, Cal Poly SLO 50'09.50" (15.48m) 10 (h-1) Matt Karsevar, Unattached 50'02.00" (15.29m) 11 (h-1) Tony Miranda, California 49'02.25" (14.99m) 12 (h-1) Steve Holland, Long Beach State 48'11.75" (14.93m) 13 (h-1) Brian Laupua, San Francisco CC 48'10.25" (14.89m) 14 (h-1) TJ Aimonetti, Humboldt State 48'04.75" (14.75m) 15 (h-1) David Arndt, Clackamas 48'04.00" (14.73m) 16 (h-1) Dustin Gregston, Idaho 47'11.25" (14.61m) 16 (h-1) Ryan Lockner, UC Santa Barbara 47'11.25" (14.61m) 18 (h-1) Nathan Carter, Highline CC 47'02.50" (14.39m) 19 (h-1) Jake Holbert, Weber State 46'08.25" (14.23m) 20 (h-1) William O'Neill, Stanford 46'01.50" (14.06m) 21 (h-1) Richie Alpers, UC Santa Barbara 46'01.25" (14.05m) 22 (h-1) Gunner Argo, Highline CC 42'11.50" (13.09m) 23 (h-1) Eugene Bradley, UC Santa Barbara 42'08.00" (13.00m) 24 (h-1) Jeremy Edwards, U of British Columbia 42'03.50" (12.89m) 25 (h-1) Charlie Griffen, Chabot 41'00.25" (12.50m) 26 (h-1) Brian Olson, San Francisco State 38'03.25" (11.66m)

Men's Javelin

1 (h-1) Artur Wszelaki, Nebraska 235'10" (71.88m) 2 (h-1) Neil Warr, Utah State 233'05" (71.15m) 3 (h-1) Ryan James, Cal Poly SLO 221'02" (67.41m) 4 (h-1) Joe Berro, California 217'07" (66.32m) 5 (h-1) Doug Lefler, Montana 212'05" (64.74m) 6 (h-1) Frank Rodriguez, Long Beach State 210'09" (64.24m) 7 (h-1) Ryan Smith, Weber State 210'03" (64.08m) 8 (h-1) Tim Uribe, Montana State 210'03" (64.08m) 9 (h-1) Zach Josephson, Nebraska 206'00" (62.79m) 10 (h-1) Josh Carlson, Clackamas 198'04" (60.45m) 11 (h-1) Nate Cummings, Washington State 197'04" (60.16m) 12 (h-1) Matt McGee, Washington State 196'05" (59.87m) 13 (h-1) Rigel Wise, Washington 195'10" (59.70m) 14 (h-1) Cameron Voget, Pacific Lutheran 192'08" (58.72m) 15 (h-1) Colin Damas, Nebraska 192'03" (58.61m) 16 (h-1) Seth Jens, Washington 190'01" (57.95m) 16 (h-1) Juan Romero, Washington 190'01" (57.93m) 18 (h-1) Chris Thomas, Team XO 185'11" (56.68m) 18 (h-1) Matt Hickman, Brigham Young 185'11" (56.66m) 20 (h-1) John Stein, UC Irvine 180'01" (54.90m) 21 (h-1) Bryan Kelley, Stanford 173'09" (52.95m) 22 (h-1) Keith Avila, Unattached 166'06" (50.74m) 23 (h-1) Jonas Hallgrimsson, USC 162'02" (49.43m) 24 (h-1) Josh Kristenson, Nebraska 158'02" (48.21m) (h-1) Shelton Davis, USC ND (h-1) Dennis Rice, USC ND

Men's Hammer B Section

1 (h-1) Cory Loebl, Long Beach State 193'11" (59.10m) 2 (h-1) Adam Midles, USC 193'01" (58.86m) 3 (h-1) Boddy Lugo, Long Beach State 189'11" (57.90m) 4 (h-1) Brandon Goldstein, Cal State Northridge 187'01" (57.02m) 5 (h-1) Tim Gehring, Washington State 187'01" (57.02m) 6 (h-1) Matt Holcomb, Brigham Young 186'06" (56.84m) 7 (h-1) Paul Etter, Clackamas 179'08" (54.77m) 8 (h-1) Josh Sides, Utah State 179'05" (54.69m) 9 (h-1) Steve Holland, Long Beach State 178'11" (54.53m) 10 (h-1) Naoh Bryant, USC 173'00" (52.74m) 11 (h-1) Lenny Ghaffarian , Cal State Northridge 172'00" (52.42m) 12 (h-1) Russ Jensen, San Francisco State 169'03" (51.60m) 13 (h-1) Blake Jackson, Montana State 165'11" (50.57m) 14 (h-1) Jeremy Edwards, U of British Columbia 161'09" (49.30m) 15 (h-1) Thad Cullinan, Washington State 160'02" (48.81m) 16 (h-1) Dan Haakinson, Pacific Lutheran 159'02" (48.52m) 17 (h-1) Kelly Howlett, Clackamas 158'11" (48.44m) 18 (h-1) Dustin Gregston, Idaho 158'07" (48.35m) 19 (h-1) Jake Holbert, Weber State 155'10" (47.51m) (h-1) Harrison Lee, USC ND (h-1) Angellero Session, Chabot ND (h-1) Tom Donlin, Nebraska ND

Men's Discus B Section

1 (h-1) Tony Miranda, California 173'04" (52.84m) 2 (h-1) Gil Rocha, Cal Poly SLO 157'10" (48.10m) 3 (h-1) Josh Sides, Utah State 156'09" (47.78m) 4 (h-1) Blake Jackson, Montana State 155'11" (47.53m) 5 (h-1) Tomas Fajardo, Cal State Northridge 155'09" (47.48m) 6 (h-1) Russ Jensen, San Francisco State 150'07" (45.89m) 7 (h-1) William O'Neill, Stanford 150'03" (45.80m) 8 (h-1) Ryan Bruhn, Utah State 149'11" (45.71m) 9 (h-1) Boddy Lugo, Long Beach State 147'09" (45.03m) 10 (h-1) Will Svitek, Stanford 146'02" (44.55m) 11 (h-1) Charlie Griffen, Chabot 143'11" (43.87m) 12 (h-1) Dustin Gregston, Idaho 143'00" (43.60m) 13 (h-1) Tom Donlin, Nebraska 142'11" (43.56m) 14 (h-1) Eugene Bradley, UC Santa Barbara 139'08" (42.58m) 15 (h-1) Kurt Seefeld, California 137'02" (41.80m) 16 (h-1) Howdy Atkinson, Chico State 136'06" (41.61m) 17 (h-1) Jake Holbert, Weber State 135'00" (41.14m) 18 (h-1) Matt Mettler, UC Santa Barbara 133'08" (40.75m) 19 (h-1) Paul Etter, Clackamas 131'09" (40.15m) 20 (h-1) Richie Alpers, UC Santa Barbara 129'00" (39.32m)


#gostanford



advertisement

Cardinal AXEcess

Cardinal AXEcess
FRESH FROM THE FARM
#gostanfod
#GoStanford Student-Athlete of the Week