MEMBER SIGN IN
Don't have an account? Click Here
Indoor Track & Field Results at UW Invitational
Courtesy: Stanford Athletics  
Release: 02/16/2003

Feb. 16, 2003

Final Stats

UW Invitational (February 15, 2003)
University of Washington, Dempsey Indoor Complex

Stanford Men's Results

60 Meters - 1. Rubin Wilhams (UNA) 6.80; 3. T.J. Rushing 6.89 (S); 4. Milton Little (S) 6.92; 7. Nick Sebes (S) 7.03; Little 6.95 in prelims; Rushing 7.00 in prelims; Sebes 7.13 in prelims; O.J. Atogwe 7.27 in prelims

200 Meters - 1. Rubin Williams (UNA) 221.10; 3. Nick Sebes (S) 21.80; 4. T.J. Rushing (S) 21.83; 6. Milton Little (S) 22.04; 8. Justin Williams (S) 22.26

400 Meters - 1. Andre Ammons (UNA) 46.17; 6. Curtis Goehring (S) 48.73

800 Meters - 1. Zach Whitmarsh (PAC) 1:47.38; 6. Evan Fox (S) 1:50.39; 13. Che Banjoko (S) 1:54.47

3,000 Meters - 1. Keremy Park (W) 7:54.13; 2. Seth Hejny (S) 7:56.01; 3. Louie Luchini (S) 7:56.70; 3. Grant Robison (S) 7:58.37; 9. Neil Davis (S) 8:10.37; 10. Isaac Hawkins (S) 8:18.33; 17. Steven DeWitt (S) 8:30.56; 18. Seton McAndrews (S) 8:31.66; 22. Jonathan Pierce (S) 8:36.21

5,000 Meters: 1. Jason Hartman (UNA) 13:53.43; 2. Ian Dobson (S) 14:02.42; 3. Adam Tenforde (S) 14:12.42; 6. Robert Smitson (S) 14:46.76

60 Meter Hurdles - 1. Justin Williams (S) 8.03; 5. Joshua Hustedt (S) 8.47; Williams 8.13 in prelims; Hustedt 8.53 in prelims

Mile - 1. Michael Stember (Nike) 3:58.40; 3. Donald Sage (S) 4:02.50; 5. Steve Loughlin (S) 4:04.15; 8. Philip West (S) 4:07.16; 9. Evan Fox (S) 4:07.91; 12. Justin Romaniuk (S) 4:11.79

High Jump - 1. Jason Bonness (O) 6-11 1/2 (2.12m); 7. Joshua Hudstedt (S) 6-3 1/2 (1.92m)

Long Jump - 1. Ryan Brown (ISU) 24-0 3/4 (7.33m); 4. Joshua Hustedt (S) 22-3 (6.78m); 6. Solomon Welch (S) 21-11 1/2 (6.69m)

Triple Jump - 1. James Sims (W) 49-3 3/4 (15.03m); 2. Solomon Welch (S) 48-8 1/4; (14.84m); 4. O.J. Atogwe (S) 46-0 (14.02m)

4 x 400 Meter Relay - 1. Stanford "A" 3:11.97; 7. Stanford "B" 3:20.98

Women's Results

60 Meters - 1. Tara Perry (SHEF) 7.55; 9. Leah Tapscott (S) 8.08; Taptscott 8.00 in prelims

400 Meters - 1. Megan Addy (SHEF) 53.62; 7. Lindsey Johnson (S) 54.85; 8. Christine Moschella (S) 55.49; 35. Kaila Sampson (61.99)

800 Meters - 1. Heather Hennigar (PAC) 2:02.91; 6. Katie Hotchkiss (S) 2:09.37; 7. Malindi Elmore (S) 2:09.50

3,000 Meters - 1. Jeane Goff (S) 9:34.85

60 Meter Hurdles - 1. Bisa Grant (UNA) 8.23; 2. Lillian Bush (S) 8.63; Bush 8.74 in prelims

Mile - 1. Lauren Fleshman (S) 4:41.83; 2. Malindi Elmore (S) 4:42.80; 4. Alicia Craig (S) 4:44.50; 12. Anita Siraki (S) 4:59.18; 18. Yfa Kretzschmar (S) 5:04.36

High Jump - 1. Kim Stone (S) 5-10 1/2 (1.79m)

Long Jump - 1. Lillian Bush (S) 18-7 (5.66m); 7. Leah Tapscott (S) (5.34m) 17-6 ; 12. Jennifer Lint (S) 16-5 1/4 (5.01m)

Triple Jump - 1. Brittiny Roberts (W) 41-4 1/4 (12.60m); 9. Jennifer Lint (S) 34-11 1/4 (10.65m)

Pole Vault - 1. Niki McEwen (O) 13-5 1/4 (4.10m); 7. Samantha Shepard (S) 12-4 (3.76m); Kathleen Donoghue (S) 12-4 (3.76m); 9. Leila Ben-Youssef (S) 12-4 (3.76m)


#gostanford



advertisement

Cardinal AXEcess

Cardinal AXEcess
FRESH FROM THE FARM
#GoStanford Student-Athlete of the Week
#gostanfod