MEMBER SIGN IN
Don't have an account? Click Here
Women's Track And Field Completes Competition At Terrier Classic
Courtesy: Stanford Athletics  
Release: 01/26/2002

Jan. 26, 2002

Boston, Mass. - The Stanford University women's track and field team completed competition today in the Terrier Classic at Boston University. The Cardinal crowned one champion, Maurica Carlucci, who won the 800-meter run in 2:09.41.

Stanford's Christine Moschella turned in a strong performance in the 400-meter dash, placing third with a time of 56.87. Caroline Annis and Erin Sullivan took sixth and seventh, respectively, in the 5000-meter run. Annis toured the track in 16:45.07, while Sullivan finished in 16:48.47.

Stanford 'A' won the distance medley in 11:16.96, followed by Stanford 'B' in third with a time of 11:51.48.

Yesterday, Lauren Fleshman won the 3000-meter run in 9:13.47. Teammates Laura Turner (9:27.72), Malindi Elmore (9:29.22) and Sara Bei (9:33.20) finished in fourth, fifth and sixth, respectively.

The Cardinal will compete tomorrow in the Boston Indoor Games at the Reggie Lewis Center.

Licensed to Boston University            Hy-Tek's Meet Manager 1/26/02 08:09 PM
                     Terrier Classic - 1/25/02 to 1/26/02
                           Boston University Armory
                                  Boston, MA
                                    Results

Women 55 Meter Dash ================================================================================ Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Daneile Browning Essex CC 7.12 6.99 2 Nolle Graham Seton Hall 7.08 7.00 3 Uzo Aduba Boston Unive 7.22 7.08 4 Danielle Bailey Seton Hall 7.31 7.12 5 Shandria Brown Essex CC 7.23 7.15 6 Watasha Glasgow St. Francis( 7.27 7.19

Women 55 Meter Dash ============================================================================ Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Nolle Graham Seton Hall 6.80 7.08q 1 2 Daneile Browning Essex CC 6.85 7.12q 2 3 Uzo Aduba Boston Unive 7.04 7.22q 4 4 Shandria Brown Essex CC 6.95 7.23q 4 5 Watasha Glasgow St. Francis( 7.44 7.27q 1 6 Danielle Bailey Seton Hall 6.90 7.31q 3 7 Jocelyn Adu-Gyumfi Univ Of Toro 7.26 7.33 7 8 Kissie Pringle Cortland 7.27 7.34 2 9 Kerion Mathison NY Tech 7.24 7.35 1 9 Brooke Gilliford St. Joseph 7.20 7.35 2 11 Dana Shepherd Stony Brook 7.26 7.38 1 12 Alecia Watson Lehman Colle 7.29 7.39 4 13 Chioma Ukapai Long Island 7.50 7.42 2 13 Imo Akpan Swarthmore C 7.41 7.42 8 15 Clair Perry St. Francis( 7.54 7.45 5 16 Paulette Baldwin Lehman Colle 7.47 7.48 1 17 Joanna Wapner Haverford Co 7.50 1 17 Rea Tobitt Long Island 7.30 7.50 4 19 Camilla Harris Long Island 7.28 7.52 3 20 Shalla Daly Lehman Colle 7.53 7.56 2 21 Julia Drzycimski Columbia 7.50 7.59 4 22 Ebonie Copeland St. Peter's 7.54 7.60 8 22 Maisha Tyler St. Joseph 7.34 7.60 3 24 Davina Mc Kenzie Seton Hall 7.50 7.61 3 25 Karen Davis Fdu 7.38 7.65 2 26 Crystal Hirsch Cortland 7.60 7.73 5 27 Colleen Ladden St. Joseph 7.52 7.74 3 28 Marissa Artiano Marist Colle 7.64 7.78 5 29 Stephanie Bailey Cortland 7.71 7.86 6 30 Kristen Godfrey Bentley Coll 7.54 7.88 5 31 Rachel Lebwohl Brandeis U 7.64 7.91 5 32 Ashley McPartland Wheaton Coll 7.50 8.02 4 33 Nicole Brooks Cortland 7.82 8.05 6 34 Blair Schaeffer Brandeis U 7.94 8.08 6 35 Heidi Dippel Suny New Pal 7.85 8.13 6 36 Shelli-Ann Dillon Long Island 7.60 8.16 5 37 Theodora Tribie Kean Univ 8.36 8.40 6 38 Jennifer Witt Kean Univ 8.50 7 39 Sherie Thorpe Regis Colleg 8.75 8.76 7 40 Stacey Vassell-Johnson Emmanuel Col 8.57 9.39 8 41 Carlita Geddis Regis Colleg 9.45 9.46 7 42 Amanda Mitchell Regis Colleg 9.51 9.70 7

Women 200 Meter Dash =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Novlene Williams Essex CC 24.89 25.24 2 2 Henrietta George Seton Hall 24.80 25.52 1 3 Kissie Pringle Cortland 24.99 25.67 2 4 Shelanda Irish Boston Inter 25.60 25.70 3 5 Watasha Glasgow St. Francis( 26.14 25.71 5 6 Amber James Wheaton Coll 25.25 25.75 3 7 Rea Tobitt Long Island 25.10 25.83 1 8 Uzo Aduba Boston Unive 25.12 25.85 3 9 Michelle Mac Donald Univ Of Toro 24.74 26.00 1 10 Lynnsey Dailey Seton Hall 23.00 26.05 1 11 Destinee Mc Cray Long Island 25.70 26.09 3 12 Brooke Gilliford St. Joseph 25.20 26.31 2 13 Davina Mc Kenzie Seton Hall 25.00 26.37 2 14 Helene Ded Boulet NY Tech 26.24 26.40 5 15 Christina Scott Fordham 26.34 26.57 6 16 Clair Perry St. Francis( 27.04 26.58 8 17 Julia Drzycimski Columbia 26.55 26.59 7 18 Megan King Stonehill Co 26.25 26.77 6 19 Kemelia Campbell Long Island 27.10 26.80 10 20 Nakia Serrant Long Island 26.90 26.81 7 21 Keitha Alexander Seton Hall 27.00 26.85 9 22 Taneesha Harris Long Island 26.85 26.91 8 23 April Butler Wheaton Coll 25.85 27.09 4 24 Mary Winter Columbia 25.94 27.10 4 25 Stephanie Bailey Cortland 27.01 27.12 9 26 Ebonie Copeland St. Peter's 27.24 27.13 10 27 Crystal Hirsch Cortland 26.80 27.24 7 28 Jackie Bentley Franklin&Mar 27.90 27.29 12 29 Marcie Beauzile Bentley Coll 26.90 27.31 8 30 Anya Forrest Boston Inter 26.35 27.43 5 31 Sachanna Campbell Unattached 26.30 27.44 6 32 Nicole Thompson Marist Colle 27.04 27.60 9 33 Karen Davis Fdu 26.12 27.64 4 34 Dana White Fdu 26.00 27.67 4 35 Sara O'Brien Columbia 26.74 27.70 6 36 Kristen Lafontaine Bentley Coll 27.84 27.78 12 37 Destiny Morris Fdu 26.24 27.79 5 38 Lauren Rodwell Boston Unive 27.35 27.81 10 38 Marissa Artiano Marist Colle 27.21 27.81 10 40 Rachel Lebwohl Brandeis U 26.74 27.89 7 41 Noreen Kordzeil Wheaton Coll 27.80 27.92 12 41 Blair Schaeffer Brandeis U 27.74 27.92 11 43 Kristen Godfrey Bentley Coll 26.90 28.00 8 44 Yasmin Copeland St. Joseph 27.44 28.03 11 45 Stephanie Cotsifas Cortland 27.50 28.41 11 46 Elin Griffiths Essex CC 26.98 28.43 9 47 Ashley McPartland Wheaton Coll 28.54 13 48 Shelli-Ann Dillon Long Island 27.95 28.73 13 49 Jessica Gaffney Holy Cross 28.22 29.05 13 50 Mary Benitta Schickel Gbtc 28.99 29.14 13 51 Stephanie Ramsey Suny New Pal 28.70 29.39 14 52 Venus Corriveau Emmanuel Col 28.44 29.57 12 53 Diane Cadelario Regis Colleg 30.62 29.85 15 54 Kristin Cullen Wheaton Coll 27.30 29.90 11 55 Safiya Warner Suny New Pal 28.83 30.07 14 56 Christina Zerbini Wheaton Coll 29.24 30.29 15 57 Meg Flaherty Wheaton Coll 29.24 30.81 14 58 Jaclyn Raffol Providence C 28.50 31.11 14 59 Sherie Thorpe Regis Colleg 30.50 31.60 15 60 Dephnee Magloire Regis Colleg 33.12 32.50 15

Women 400 Meter Dash =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Sophia Smellie Seton Hall 53.00 56.36 1 2 Amber James Wheaton Coll 56.50 56.77 2 3 Christine Moschella Stanford 53.50 56.87 1 4 Vernoa Mitchell NY Tech 56.74 57.18 2 5 Tierra Hicks Montclair St 54.89 57.61 1 6 Imo Akpan Swarthmore C 57.14 58.09 3 7 Selena Mc Laren NY Tech 57.24 58.12 3 8 Katrina Holder Seton Hall 57.00 58.35 3 9 Tessa Donoghue Wheaton Coll 58.85 58.49 6 10 Nicola Baker Stony Brook 58.75 59.22 6 11 Destinee Mc Cray Long Island 58.40 59.32 4 12 Danette Deacon NY Tech 59.24 59.57 7 13 Sarah Speicher Cortland 58.01 59.63 4 14 Brittany Brockington Unattached 55.98 59.70 2 15 Mary Winter Columbia 58.44 59.73 5 16 Mary Korfmacher St. Joseph 58.45 59.77 5 17 April Butler Wheaton Coll 58.85 59.88 5 18 Leia Ince-Mercer Univ Of Toro 57.00 59.92 2 19 Kemelia Campbell Long Island 59.10 1:00.08 6 20 Georgette Lewis Long Island 1:00.50 1:00.15 8 21 Patricia Metzger Long Island 59.10 1:00.26 7 22 Christina Scott Fordham 1:00.84 1:00.27 11 23 Jessica Allegra Wheaton Coll 59.65 1:00.51 7 24 Kerri Gannon Cortland 58.10 1:00.52 4 25 Calicia Burke Fdu 57.24 1:00.60 4 26 Katrina Sye Seton Hall 57.00 1:00.63 3 26 Akila Richards CW Post 59.22 1:00.63 7 28 Sara O'Brien Columbia 59.00 1:01.39 6 29 Ebony Ramos Fdu 58.50 1:01.41 5 30 Karen Kelly NY Tech 59.74 1:01.58 8 31 Cheryl Makarewicz Unattached 1:00.24 1:02.01 11 32 Andrea Toland Bentley Coll 1:00.94 1:02.36 9 33 Stephanie Irvin Fordham 59.34 1:02.61 11 34 Tamirah Heywood Capital Dist 1:02.92 11 35 Ebonie Copeland St. Peter's 1:01.24 1:03.49 9 36 Jackie Bentley Franklin&Mar 1:02.87 1:03.54 10 37 Njideka Akunyili Swarthmore C 1:00.94 1:04.09 8 38 Jaclyn Ferrentino Cortland 1:00.81 1:04.14 8 39 Mary Benitta Schickel Gbtc 1:03.74 1:04.73 10 40 LaTasha Keene Kean Univ 1:06.78 1:05.71 10 41 Michelle Ciarlo Stonehill Co 1:03.00 1:05.77 9 42 Caitlyn Mead Holy Cross 1:02.21 1:06.14 10 43 Jennifer O'Brien St. Peter's 1:01.74 1:09.65 9 -- Kristi Wallin Trinity 1:02.09 DQ 11

Women 1 Mile Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Ellisa Riedy Nike Farm Te 4:43.24 4:46.26 2 Roisin Mc Gettigan Providence C 4:43.00 4:48.72 3 Kenia Sinclair Seton Hall 4:50.71 4 Mary Proulx Keene State 4:52.24 4:50.92 5 Christine Kane Unattached 4:47.24 4:53.62 6 Amy Lyman Boston AA 4:45.24 4:59.42 7 Shawn Feeney Colorado Eli 4:46.00 5:00.53 8 Suzy Walsh Boston AA 4:54.24 5:01.80 9 Caryn Waterson Columbia 4:55.24 5:04.18 10 Bolpar Vinh Boston Unive 5:08.24 5:04.89 11 Francine Darroch Boston AA 4:58.24 5:05.72 12 Amy Taylor Unattached 4:57.24 5:05.79 13 Jane Steinemann Haverford Co 5:04.54 5:06.04 14 Christina Kane Trinity 5:04.04 5:08.30 15 Alex Guerrero Columbia 5:05.24 5:10.84 16 Emily Hampson Unattached 5:05.24 5:11.84 17 Celeste Banks Seton Hall 5:00.00 5:12.05 18 Colleen Flanagan St. Joseph 5:05.00 5:14.25 19 Heather Webster Syracuse Cha 5:06.00 5:14.68 20 Sara Bright St. Joseph 5:12.00 5:15.36 21 Christina Seremetis Stonehill Co 5:20.00 5:16.06 22 Jessica Mc Garty Reebok Bosto 5:10.24 5:16.09 23 Kaitlyn Wright Holy Cross 5:20.00 5:16.65 24 Jenn Rosenblatt Marist Colle 5:15.87 5:17.77 25 Adrienne Filippazz0 Iona College 5:12.24 5:19.73 26 Delilah DiCrescenzo Columbia 5:10.24 5:20.05 27 Rachel Oickle Unattached 5:10.00 5:22.02 28 Caitlin Malloy Brandeis U 5:10.24 5:22.60 29 Tara Sullivan Warren Stree 5:14.24 5:23.72 30 Fredyla Urena Fdu 5:10.18 5:24.97 31 Cassandra Clark Holy Cross 5:25.44 32 Liz Brown Trinity 5:21.24 5:26.12 32 Laura Trull Stonehill Co 5:18.00 5:26.12 34 Lauria Hixson Stony Brook 5:24.00 5:26.26 35 Meghan Caldwell Fordham 5:27.00 5:30.04 36 Gretchen Chick Brandeis U 5:20.24 5:30.58 37 Cassie Mc Cormick Franklin&Mar 5:30.00 5:31.35 38 Jen Klier Marist Colle 5:25.54 5:31.71 39 Angela Brown Scsu 5:25.24 5:32.47 40 Michelle Lang Gbtc 5:21.24 5:33.31 41 Mary Crossin St. Joseph 5:25.00 5:40.07 42 Jessica Romaniuk Providence C 5:25.00 5:40.35 43 Nicole Nolting Marist Colle 5:27.11 5:45.97 44 Julia Juder Boston Unive 5:30.24 5:46.51 45 Morgan Adams Wellesley Co 5:35.24 5:49.44 46 Elizabeth Desmond Holy Cross 5:35.21 5:50.17 47 Kim Pereira St. Peter's 5:19.24 5:57.21 48 Nefatari Ellis St. Francis( 5:45.00 5:57.34 49 Megan Wynne St. Joseph 5:40.00 5:57.48 50 Kathryn Lissenden St. Peter's 5:50.24 5:59.84 51 Cindy Leek CW Post 5:36.24 6:01.29 52 Laura Weldon Stonehill Co 5:50.00 6:02.36 53 Carol Geddes Providence C 5:35.00 6:05.00 54 Liz Johnson Stonehill Co 5:50.00 6:11.91 55 Deanna Philippe St. Francis( 5:58.00 6:15.68 56 Scarlett Leta Regis Colleg 6:10.10 6:16.68 57 Shanna Villanueva Emmanuel Col 6:08.00 6:31.37

Women 500 Meter Run =================================================================================== Name Year School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Novlene Williams Essex CC 1:12.09 1:13.29 1 2 Leah Grant Seton Hall 1:13.00 1:14.12 1 3 Ruby Jackson Seton Hall 1:15.49 1 4 Lauren Warman Boston Unive 1:17.25 1:16.83 2 5 Caroline Occean Boston Unive 1:18.24 1:17.08 3 6 Latoya Gordon Univ Of Toro 1:12.00 1:17.64 2 7 Corinne Leake Stony Brook 1:16.45 1:18.08 2 8 Jackie Burbank Stonehill Co 1:18.00 1:18.96 3 9 N'Kelle Anderson Long Island 1:19.00 1:19.78 3 10 Grace White Fordham 1:18.54 1:20.29 3 11 Alison Drake Bentley Coll 1:20.24 1:20.79 4 12 Sakinah Patterson Long Island 1:19.85 1:21.06 4 13 Nicole Thompson Marist Colle 1:19.75 1:22.02 4 14 Katie Brace Unattached 1:21.57 1:22.37 5 15 Annessa Melnick Cortland 1:22.01 1:22.71 5 16 Heather Bain Holy Cross 1:20.33 1:23.15 5 17 Kristin Williams Cortland 1:23.10 1:24.40 5 18 Clare Knapp Marist Colle 1:20.23 1:24.72 4 19 Beth Miczek Holy Cross 1:22.62 1:28.14 5 20 Elin Griffiths Essex CC 1:18.00 1:29.01 2

Women 800 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Maurica Carlucci Stanford 2:07.00 2:09.41 2 Chantee Earl Nike Farm Te 2:03.00 2:09.60 3 Christine Gentile Unattached 2:05.24 2:11.83 4 Emer O'Shea Providence C 2:11.12 2:13.94 5 Meghan Gregory Columbia 2:10.12 2:14.15 6 Yasheka Taylor Reebok Bosto 2:11.24 2:14.47 7 Tamecia Brown Essex CC 2:11.19 2:14.85 8 Erin Raggio Columbia 2:10.24 2:14.86 9 Joan Bohlke Gbtc 2:13.24 2:14.88 10 Anna Kinloch Univ Of Toro 2:14.00 2:15.17 11 Charlotte Cutler Central Park 2:12.24 2:15.26 12 Niara Woods Wheaton Coll 2:15.65 2:15.66 13 Alana Jones Reebok Bosto 2:09.24 2:15.76 14 Maura Schneider Cambridge RC 2:13.00 2:15.88 15 Caitlin Murphy Reebok Bosto 2:09.24 2:15.91 16 Susan Golden Marist Colle 2:16.23 2:15.99 17 Akila Bates Xtc 2:17.70 2:17.94 18 Sarah Conway St. Joseph 2:15.00 2:18.15 19 Briana Neault Boston Unive 2:16.24 2:18.38 20 Mirriah Vitale Cortland 2:17.01 2:19.21 21 Julia Nazzer Boston Unive 2:16.24 2:19.40 22 Kate Gall Providence C 2:17.00 2:19.50 23 Emily Hampson Unattached 2:18.24 2:19.67 24 Jessica Curlew Brandeis U 2:18.24 2:21.74 25 Kelly Victory St. Joseph 2:20.00 2:22.54 26 Nicole Wilson Boston AA 2:21.24 2:22.80 27 Emily Carano Bentley Coll 2:20.24 2:22.94 28 Kelly Wallace Xtc 2:16.72 2:22.97 29 Cheryl Lyons Gbtc 2:21.24 2:24.24 30 Sakinah Patterson Long Island 2:16.50 2:24.41 31 Mary Kingston Boston Unive 2:24.44 2:24.52 32 Bridget Quinn Iona College 2:19.24 2:24.53 33 Delmara Kerr NY Tech 2:25.24 2:25.01 34 Claire Hovrman Swarthmore C 2:18.24 2:25.08 35 Sophie Melief Boston Unive 2:24.24 2:25.18 36 Kate Klein Trinity 2:24.15 2:25.21 37 Dana Mazzone CW Post 2:21.45 2:25.29 38 Christa Imperiale CW Post 2:13.66 2:25.79 39 Christine Kearney Holy Cross 2:22.01 2:26.98 40 Sam Pollinger Franklin&Mar 2:26.50 2:27.14 41 Jeannette Finster Franklin&Mar 2:32.00 2:29.04 42 Elizabeth Gardner Swarthmore C 2:24.24 2:29.48 43 Juliette Paul Providence C 2:28.00 2:30.51 44 Chrisy Anderson Usmma 2:23.60 2:30.81 45 Kim Mannen Central Park 2:26.24 2:31.11 46 Alison Walsh Holy Cross 2:27.61 2:31.42 47 Zulamis Narcisse St. Francis( 2:25.94 2:31.64 48 Katrina Julian Haverford Co 2:29.64 2:32.72 49 Megan Sullivan Haverford Co 2:33.74 2:34.38 50 Khalilah Woods St. Francis( 2:30.04 2:35.03 51 Christine Williams CW Post 2:24.74 2:35.36 52 Jessica Horne Salem St 2:30.00 2:35.63 53 Kathryn Lissenden St. Peter's 2:31.24 2:36.71 54 Lindsay Conte Usmma 2:32.45 2:37.08 55 Patsy Ordway Addidas Wood 2:40.24 2:37.17 56 Kim Pereira St. Peter's 2:28.24 2:39.12 57 Madeline Boughton Fdu 2:27.01 2:40.08 58 Nina Alcala St. Peter's 2:55.24 2:40.42 59 Kerri McNally St. Peter's 2:39.24 2:43.34 60 Chelsea Restic-Metcalf Regis Colleg 2:45.00 2:47.92 61 Sara Staid Brandeis U 2:30.24 2:52.31 62 Christin Voris Long Island 3:04.24 2:53.73 63 Jackie Twomey St. Joseph 3:04.59

Women 1000 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Deirdre Byrne Providence C 2:53.00 2:54.55 2 Tonya Dodge Syracuse Cha 2:52.24 2:55.23 3 Sasha Gollish Univ Of Toro 2:55.00 2:55.88 4 Jennifer Patruno Syracuse Cha 2:54.00 2:56.42 5 Kaneisha Campbell Seton Hall 2:49.00 2:59.11 6 Heidi Swarts Syracuse Cha 2:57.00 2:59.52 7 Jackie Berman Stony Brook 2:57.40 3:00.02 8 Vanessa Yonan Columbia 2:59.24 3:00.69 9 Val Thorson Columbia 3:00.24 3:00.97 10 Majorie Danoldson Seton Hall 2:55.00 3:01.30 11 Akila Bates Xtc 3:00.53 3:01.62 12 Marguerite Da Rosario Gbtc 3:02.24 3:03.35 13 Kelly Wallace Xtc 3:02.30 3:04.08 14 Julie Gillis Holy Cross 3:05.24 3:05.11 15 Kim Spence Wheaton Coll 3:10.00 3:06.29 16 Murphee Hayes-Falls Syracuse Cha 3:03.00 3:07.75 17 Cheryl Norris Marist Colle 3:08.93 3:09.95 18 Margaret McDermott Fordham 3:11.62 19 Courtney Paquette Holy Cross 3:07.45 3:12.08 20 Libby Covelli Scsu 3:14.09 21 Anya Forrest Boston Inter 3:14.27 22 Melissa Brown Stonehill Co 3:15.00 3:15.91

Women 3000 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Lauren Fleshman Stanford 9:15.00 9:13.47 2 Marie Davis Nike Farm Te 9:18.00 9:25.19 3 Kate O'Neill Yale 9:30.24 9:25.24 4 Laura Turner Stanford 9:29.00 9:27.72 5 Malindi Elmore Stanford 9:25.00 9:29.22 6 Sara Bei Stanford 9:25.00 9:33.20 7 Angie Morey Brown 9:40.00 9:38.54 8 Jonnifer Kehoe Boston Unive 9:36.24 9:50.66 9 Kathryn Casserly Providence C 9:32.00 9:50.74 10 Lisa Cappello Providence C 9:53.00 9:51.54 11 Mary Cullen Providence C 9:48.00 9:52.32 12 Erin Silvering URI 9:50.00 9:53.14 13 Katie Kopacz St. Peter's 9:53.48 14 Krisaten Ettensohn Dartmouth 9:55.00 10:07.95 15 Dina Mijuskovic Boston Unive 10:10.24 10:15.53 16 Emily Tallen Providence C 9:58.00 10:17.97 17 Meghann Shanahan Stonehill Co 10:40.00 10:18.55 18 Tara Johnson Boston Unive 10:10.24 10:21.19 19 Jennifer Hegarty Greater Lowe 10:30.24 10:22.82 20 Adrienne Filippazz0 Iona College 10:20.24 10:23.01 21 Shanna Nehilley Reebok Bosto 10:05.24 10:24.53 22 Julie Doherty Bentley Coll 10:40.00 10:26.43 23 Marissa Colburn Providence C 10:15.00 10:29.47 24 Fredyla Urena Fdu 10:32.85 10:30.36 25 Jenn Rosenblatt Marist Colle 10:19.00 10:30.54 26 Leeann Rheaume Trinity 10:42.84 10:32.72 27 Erin Mosley Holy Cross 10:20.24 10:35.24 28 Karen Roy Trinity 10:56.33 10:40.64 29 Jen Klier Marist Colle 10:37.00 10:44.13 30 Natalie Kotula Fordham 10:32.24 10:47.55 31 Erin O'Brien Wheaton Coll 11:10.00 10:54.85 32 Kenia Sinclair Seton Hall 11:00.00 11:00.57 33 Dianna Chivakos Stonehill Co 10:55.00 11:01.14 34 Lindsey Degan Wheaton Coll 11:50.00 11:04.36 35 Prentiss Clark Haverford Co 10:40.64 11:10.51 36 Lindsay Whalen Wheaton Coll 11:10.00 11:12.15 37 Erin Conley Stonehill Co 11:00.00 11:13.10 38 Morgan Adams Wellesley Co 11:20.00 11:19.94 39 Joanna Wapner Haverford Co 11:04.80 11:19.98 39 Carolyn Berger Holy Cross 11:22.24 11:19.98 41 Kim Nolan Stonehill Co 11:00.00 11:29.46 42 Lindsay Turk Haverford Co 11:25.70 11:35.00 43 Anesha Humes Seton Hall 11:00.00 11:36.12 44 Marisa Petrillo Salem St 11:50.00 11:37.70 45 Sarah Beckwith Brandeis U 11:45.24 11:43.29 46 Emily Doenges Wheaton Coll 12:00.00 11:55.29 47 Bonica Ashley Stonehill Co 11:45.00 11:56.26 48 Holli Quella Long Island 12:55.24 12:40.48

Women 5000 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Sarah Dupre Boston AA 16:20.00 16:10.57 2 Maria Cicero Boston Colle 16:30.00 16:13.55 3 Caitlin Hickin Columbia 16:40.24 16:36.00 4 Laura O'Neill Yale 16:40.24 16:36.07 5 Kathryn Ireland Boston Unive 16:40.24 16:42.82 6 Caroline Annis Stanford 16:40.00 16:45.07 7 Erin Sullivan Stanford 16:20.00 16:48.47 8 Seana Carmean Greater Lowe 16:50.00 16:54.87 9 Lauren Matthews Boston Unive 16:55.24 17:00.62 10 Lara Niell Dartmouth 16:52.00 17:08.61 11 Mariko Tansey Holbrook Brandeis U 17:10.24 17:17.21 12 Heidi Westerling URI 17:00.00 17:23.67 13 Trish Nolan Columbia 17:20.00 17:23.69 14 Jenna Richardson Brown 17:00.00 17:31.32 15 Amanda Brewster Yale 17:10.00 17:33.19 16 Liza Grudzinski Marist Colle 17:40.00 17:36.12 17 Alexandra Sawicki Yale 17:30.00 17:48.82 18 Kristen Wilson Haverford Co 17:55.54 17:59.12 19 Erin Seymour Iona College 17:59.24 18:03.56 20 Emily Hogan Holy Cross 18:20.00 18:04.38 21 Kristina Depeau Trinity 18:17.70 18:05.14 22 Dagnyh Dingman Dartmouth 17:05.00 18:19.02 23 Barbara Gubbins Warren Stree 18:20.29 24 Nadia Sawicki Yale 17:45.00 18:24.87 25 Celeste Banks Seton Hall 18:00.00 18:27.68 26 Cris Johnson Boston AA 18:10.00 18:31.76 27 Karen Weber St. Joseph 18:20.00 18:31.94 28 Amanda Keyes Brandeis U 18:20.24 18:34.04 29 Amy Manwaring St. Joseph 18:50.00 18:40.18 30 Denise Fegus St. Joseph 17:58.00 18:41.21 31 Lindsay LaRose Wellesley Co 18:00.00 18:55.28 32 Margaret Nervegna Unattached 19:50.00 19:30.04 33 Rachel Ackerman Brandeis U 19:30.24 19:42.44 34 Marsha Flaherty Holy Cross 18:55.00 19:44.84 35 Samantha Miller Brandeis U 19:30.24 20:22.11

Women 55 Meter Hurdles ================================================================================ Name Year School Prelims Finals Points ================================================================================ Finals 1 Andrea Bliss Essex CC 8.14 8.08 2 Paulette Baldwin Lehman Colle 8.21 8.23 3 Camilla Harris Long Island 8.44 8.43 4 Alison Keller Marist Colle 8.61 8.46 5 Sachanna Campbell Unattached 8.58 8.57 6 Chioma Ukapai Long Island 8.53 8.65

Women 55 Meter Hurdles ============================================================================ Name Year School Seed Prelims H# ============================================================================ Preliminaries 1 Andrea Bliss Essex CC 7.91 8.14q 4 2 Paulette Baldwin Lehman Colle 8.11 8.21q 4 3 Camilla Harris Long Island 7.90 8.44q 3 4 Chioma Ukapai Long Island 8.80 8.53q 2 5 Sachanna Campbell Unattached 8.50 8.58q 3 6 Alison Keller Marist Colle 8.54 8.61q 2 7 Melaine Porterfield Fdu 8.21 8.66 3 8 Anya Forrest Boston Inter 8.25 8.70 2 9 Sarah Kinney Columbia 8.40 8.71 2 10 Lynnsey Dailey Seton Hall 7.70 8.78 1 11 Anne Jennings Unattached 8.98 9.03 4 12 Davina Mc Kenzie Seton Hall 8.50 9.08 4 13 Tierra Hicks Montclair St 8.38 9.12 1 14 Noreen Kordzeil Wheaton Coll 8.85 9.15 3 15 Karen Kelly NY Tech 8.64 9.19 1 16 Kristin Cullen Wheaton Coll 8.46 9.21 4 17 Heather O'Rourke Fordham 9.14 9.24 3 18 Erin Blaustein St. Joseph 9.24 9.45 5 19 Michelle Carrancho Gbtc 9.60 9.50 6 20 Amy Barry Trinity 9.56 9.51 6 21 Jennifer White Cortland 8.65 9.53 1 22 Shimera Daniels Wheaton Coll 9.58 1 23 Dana White Fdu 8.44 9.60 3 24 Kate Reynolds Holy Cross 9.29 9.62 5 25 Meg Flaherty Wheaton Coll 9.40 9.67 5 26 Amanda Penepent Cortland 9.40 9.69 5 27 Jennifer Witt Kean Univ 9.05 9.72 4 28 Emily Horton St. Joseph 9.30 9.74 5 29 Melonie Torres Marist Colle 9.23 9.78 1 30 Amanda Buboltz Cortland 9.22 9.82 2 31 Megan Smith Scsu 9.28 9.83 5 32 Christina Zerbini Wheaton Coll 9.50 10.31 6 33 Jessica Horne Salem St 9.50 11.20 6

Women 4x400 Meter Relay =================================================================================== School Seed Finals H# Points =================================================================================== 1 Seton Hall 'A' 3:50.00 3:40.84 1 2 Wheaton College 'A' 3:48.00 3:51.18 2 3 Univ Of Toronto 'A' 3:50.00 3:52.56 1 4 NY Tech 'A' 3:48.24 3:53.27 1 5 Long Island U 'A' 3:48.30 3:55.15 1 6 Seton Hall 'B' 3:50.24 3:58.04 3 7 Stony Brook 'A' 3:57.77 3:58.07 2 8 Cortland 'A' 3:56.20 3:58.78 2 9 Columbia 'A' 3:59.24 3:59.12 3 10 Boston University 'A' 4:04.24 4:01.32 4 11 St. Joseph 'A' 4:00.24 4:01.44 3 12 Scsu 'A' 4:01.37 4:03.21 4 13 Fdu 'A' 3:58.45 4:04.32 2 14 Lehman College 'A' 4:08.51 4:05.85 5 15 Marist College 'A' 4:09.44 4:08.53 4 16 Swarthmore College 'A' 4:10.24 4:15.42 5 17 Brandeis U 'A' 4:06.24 4:20.54 4 18 St. Francis(NY) 'A' 4:10.00 4:21.35 5

Women 4x800 Meter Relay ================================================================================ School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Syracuse Chargers 'A' 9:27.00 9:24.39 2 Univ Of Albany 'A' 9:18.00 9:25.41 3 St. Joseph 'A' 9:24.00 9:38.73 4 Bentley College 'A' 9:40.00 9:56.39 5 Marist College 'A' 9:54.00 10:08.00 6 CW Post 'A' 9:40.00 10:17.75 7 Scsu 'A' 10:25.24 11:01.00

Women Distance Medley Fast Section ================================================================================ School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Stanford 'A' 11:16.96 2 Nike Farm Team 'A' 11:39.51 3 Stanford 'B' 11:51.48 4 Seton Hall 'A' 12:00.69

Women Distance Medley Slow Section ================================================================================ School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Unh 'A' 11:45.00 11:39.29 2 Yale 'A' 11:55.00 12:03.00 3 Central Park TC 'A' 12:10.00 12:29.21 4 Wheaton College 'A' 12:15.00 12:37.13 5 Gbtc 'A' 12:55.24 12:50.67 6 Fordham 'A' 12:35.00 13:04.20 7 Scsu 'A' 12:15.24 13:35.61

Women High Jump ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Sophie Cardinal Univ Of Toro 5-10.00 1.72m 5-07.75 2 Beth Castagno Unattached 6-00.00 1.72m 5-07.75 3 Bernadette Speer St. Joseph 5-08.00 1.67m 5-05.75 4 Katherine Wallace Wheaton Coll 5-06.00 1.62m 5-03.75 5 Sarah Click St. Joseph 5-04.00 1.57m 5-01.75 5 Tessa Donoghue Wheaton Coll 5-06.00 1.57m 5-01.75 5 Anne Jennings Unattached 5-05.00 1.57m 5-01.75 8 Erin Pearce Providence C 5-03.00 1.57m 5-01.75 9 Pamela Pierre Boston Unive 5-04.00 1.52m 4-11.75 10 Margaret Von Der Osten St. Francis( 5-03.00 1.52m 4-11.75 11 Sara Joki Suny New Pal 5-03.00 1.52m 4-11.75 12 Kerry Teamey Wheaton Coll 5-04.00 1.52m 4-11.75 12 Kate Getz Wheaton Coll 5-04.00 1.52m 4-11.75 12 LaTasha Keene Kean Univ 5-02.00 1.52m 4-11.75 15 Taneesha Harris Long Island 5-04.00 1.52m 4-11.75 16 Kristina Sawicki Providence C 5-01.00 1.47m 4-09.75 -- Alison Keller Marist Colle 5-02.00 NH -- Hannah Zaitlin Brandeis U 5-02.00 NH -- Aoifa Keane Columbia 5-08.00 NH -- Karen Kelly NY Tech 5-00.00 NH -- Alex Yaji Montclair St 5-05.00 NH -- Bridgette Ingram Seton Hall NH -- Olivia Peters Seton Hall NH -- Angela Carcia Unattached 5-05.00 NH -- Melonie Torres Marist Colle 5-00.00 NH -- Heidi Dippel Suny New Pal 5-02.00 NH

Women Pole Vault ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Molly Lederman Air Time Ath 13-00.00 3.81m 12-06.00 1 Smantha Shepard Air Time Ath 13-00.00 3.81m 12-06.00 3 Andrea Stuermer Boston Unive 12-00.00 3.51m 11-06.25 4 Anna Mc Farlane Air Time Ath 12-00.00 3.36m 11-00.25 5 Ashley Nolet Air Time Ath 10-06.00 3.21m 10-06.25 6 Jennifer Li Air Time Ath 10-00.00 3.06m 10-00.50 7 Jessica Martin Wheaton Coll 10-00.00 3.06m 10-00.50 8 Laura Golitko Air Time Ath 10-00.00 3.06m 10-00.50 9 Kerry Teamey Wheaton Coll 11-07.00 3.06m 10-00.50 10 Kristin Cullen Wheaton Coll 10-00.00 2.91m 9-06.50 11 Taylor Robinson Air Time Ath 10-00.00 2.91m 9-06.50 12 Jennifer Sutyak Wheaton Coll 10-00.00 2.91m 9-06.50 13 Audrey Springer Scsu 10-06.00 2.76m 9-00.50 14 Jennifer Fisher Wheaton Coll 10-00.00 2.76m 9-00.50 15 Elizabeth Bohan Scsu 10-00.00 2.76m 9-00.50 15 Hiro Takahashi Haverford Co 9-06.00 2.76m 9-00.50 15 Jessica Curlew Brandeis U 8-09.00 2.76m 9-00.50 15 Laura Borrelli Boston Unive 9-06.00 2.76m 9-00.50 15 Jennifer Hart Cortland 9-06.00 2.76m 9-00.50 20 Melissa Purswell Brandeis U 9-06.00 2.61m 8-06.75 21 Natasha Dudar Suny New Pal 9-06.00 2.46m 8-00.75 21 Sarah Colombo Cortland 7-06.00 2.46m 8-00.75 21 Heather O'Rourke Fordham 8-06.00 2.46m 8-00.75 21 Elisa Miller Boston Unive 9-06.00 2.46m 8-00.75 21 Caitlin Malloy Brandeis U 9-00.00 2.46m 8-00.75 -- Jennifer O'Neal Boston Unive 9-00.00 NH -- Erin Mc Nay Salem St 8-06.00 NH -- Laura Duncan Unattached 11-06.00 NH -- Justine Trybendis Suny New Pal 8-06.00 NH

Women Long Jump ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Nolle Graham Seton Hall 6.09m 19-11.75 2 Jocelyn Adu-Gyumfi Univ Of Toro 20-05.50 6.05m 19-10.25 3 Althea Williams Univ Of Toro 19-11.25 5.78m 18-11.75 4 Shelanda Irish Boston Inter 18-00.00 5.63m 18-05.75 5 Roseann Hamilton Essex CC 19-01.75 5.58m 18-03.75 6 Sachanna Campbell Unattached 18-02.00 5.46m 17-11.00 6 Kemelia Campbell Long Island 18-00.00 5.46m 17-11.00 8 Maisha Tyler St. Joseph 18-06.00 5.41m 17-09.00 9 Keisha Riley NY Tech 18-00.00 5.33m 17-06.00 10 Shimera Daniels Wheaton Coll 18-06.00 5.31m 17-05.25 11 Imo Akpan Swarthmore C 5.25 5.25m 17-02.75 12 Aisha James Essex CC 19-10.25 5.16m 16-11.25 13 Yolisa Lawrence Univ Of Toro 18-04.50 5.12m 16-09.75 14 Sophie Cardinal Univ Of Toro 18-08.25 5.09m 16-08.50 15 Pamela Pierre Boston Unive 17-10.00 5.01m 16-05.25 16 Olivia Peters Seton Hall 19-00.00 4.87m 15-11.75 16 Bridgette Ingram Seton Hall 19-00.00 4.87m 15-11.75 18 Erin Blaustein St. Joseph 16-06.00 4.78m 15-08.25 19 Andrea Chapploe Seton Hall 19-00.00 4.74m 15-06.75 20 Nakia Serrant Long Island 17-05.00 4.73m 15-06.25 21 Destiny Morris Fdu 17-05.00 4.71m 15-05.50 22 Jen Stewart Marist Colle 16-10.00 4.70m 15-05.00 23 Nicole Brooks Cortland 4.64m 15-02.75 24 Amoi Leavene NY Tech 18-00.00 4.52m 14-10.00 24 Emily Horton St. Joseph 17-00.00 4.52m 14-10.00 26 Amanda Penepent Cortland 4.50m 14-09.25 27 Diana Kosolowski Scsu 4.43m 14-06.50 28 Karen Kelly NY Tech 17-00.00 4.41m 14-05.75 29 Joanna Bakowska St. Peter's 14-06.00 4.21m 13-09.75 29 Stephanie Ramsey Suny New Pal 16-04.00 4.21m 13-09.75 31 Carolyn Abatemarco St. Peter's 14-00.00 4.19m 13-09.00 32 Taneesha Harris Long Island 16-08.00 4.11m 13-06.00 -- N'Kelle Anderson Long Island ND -- Carolyn Peters Scsu 17-06.00 ND -- Hannah Zaitlin Brandeis U 17-00.00 ND -- Patricia Pancerella Long Island 16-05.00 ND -- Abigail Nathanial Stony Brook 17-04.00 ND -- Calicia Burke Fdu 19-01.00 ND -- Tia Wright Fdu ND

Women Triple Jump ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Althea Williams Univ Of Toro 45-00.00 13.00m 42-08.00 2 Yolisa Lawrence Univ Of Toro 40-04.25 12.33m 40-05.50 3 Shimera Daniels Wheaton Coll 41-00.00 11.59m 38-00.25 4 Keisha Riley NY Tech 39-00.00 11.23m 36-10.25 5 Tessa Donoghue Wheaton Coll 38-06.00 11.18m 36-08.25 6 Mary Ellen Bingham Boston Unive 36-06.00 10.98m 36-00.25 7 Amoi Leavene NY Tech 38-00.00 10.85m 35-07.25 8 Andrea Chapploe Seton Hall 40-00.00 10.83m 35-06.50 9 Lynnsey Dailey Seton Hall 10.74m 35-03.00 10 Deborah Wood Unattached 36-00.00 10.71m 35-01.75 11 Kate Getz Wheaton Coll 35-00.00 10.64m 34-11.00 12 Jen Stewart Marist Colle 35-07.00 10.50m 34-05.50 13 Ebony Ramos Fdu 37-10.00 10.47m 34-04.25 13 N'Kelle Anderson Long Island 38-00.00 10.47m 34-04.25 15 Destiny Morris Fdu 36-05.00 10.45m 34-03.50 16 Heather O'Rourke Fordham 35-06.00 10.44m 34-03.00 17 Chioma Ukapai Long Island 36-08.00 10.36m 34-00.00 18 Georgette Lewis Long Island 35-11.00 10.15m 33-03.75 19 Liz Liotta Holy Cross 34-00.00 10.01m 32-10.25 20 Tracy Tabacco Stonehill Co 32-09.00 9.99m 32-09.50 20 Chantal Bowen Scsu 33-00.00 9.99m 32-09.50 22 Bryn Benford Franklin&Mar 31-06.00 9.97m 32-08.50 23 Amy Barry Trinity 33-10.00 9.94m 32-07.50 24 Kathleen Forbes Trinity 33-10.00 9.87m 32-04.75 25 Shelby Nikitin Holy Cross 34-00.00 9.81m 32-02.25 25 Sara Joki Suny New Pal 33-00.00 9.81m 32-02.25 27 Amanda Buboltz Cortland 9.80m 32-02.00 27 Natasha Dudar Suny New Pal 33-09.00 9.80m 32-02.00 29 Stephanie Cotsifas Cortland 9.55m 31-04.00 30 Xenia Razinski Boston Unive 34-00.00 9.39m 30-09.75 31 Michelle Carrancho Gbtc 32-00.00 9.08m 29-09.50 -- Patricia Pancerella Long Island 36-00.00 ND -- Alecia Watson Lehman Colle ND -- Emily Horton St. Joseph 34-00.00 ND -- Jocelyn Adu-Gyumfi Univ Of Toro 40-02.25 DNF

Women Shot Put ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Jana Burton Seton Hall 14.07m 46-02.00 2 Nacole Moore Montclair St 47-08.50 13.72m 45-00.25 3 Dana White Fdu 43-06.00 13.16m 43-02.25 4 Kateema Riettie Scsu 44-11.00 12.75m 41-10.00 5 Jana Bromell Wheaton Coll 42-00.00 12.73m 41-09.25 6 Kerri Trendowicz Cortland 12.42m 40-09.00 7 Joy Williams Scsu 42-01.00 11.98m 39-03.75 8 Nicole Uzelac Seton Hall 11.73m 38-06.00 9 Sonrisa Garcia Long Island 43-00.00 11.35m 37-03.00 9 Andrea Madden Holy Cross 39-00.00 11.35m 37-03.00 11 Andrea Drayss Suny New Pal 40-06.00 11.32m 37-01.75 12 Claudeen Williams Unattached 11.18m 36-08.25 13 Cherise Quimby Bentley Coll 37-10.00 10.93m 35-10.50 14 Kathleen Chen Boston Unive 37-00.00 10.89m 35-08.75 15 Stacey Snow Unattached 37-09.50 10.50m 34-05.50 16 Ashley Yanyac Trinity 35-01.00 10.38m 34-00.75 17 Morgan Paprocki Wheaton Coll 35-00.00 10.03m 32-11.00 18 Chrissy Barsouian Seton Hall 10.75 9.91m 32-06.25 18 Leigh Warren Brandeis U 35-00.00 9.91m 32-06.25 20 Theresa Difabio Cortland 9.44m 30-11.75 21 Ebone Bishop Brandeis U 32-00.00 9.12m 29-11.25 22 Emma Foster Providence C 36-09.00 9.10m 29-10.25 23 Katie Celmer St. Peter's 28-00.00 8.63m 28-03.75 24 Elisa Benjamin Fdu 33-01.00 7.54m 24-09.00 25 Debbie Ehrlich Brandeis U 32-00.00 7.48m 24-06.50 26 Daria Trivisonna Kean Univ 28-00.00 6.76m 22-02.25 -- Jennifer Holme Boston Unive 35-00.00 DNF -- Danielle Howard Lehman Colle DNF -- Michele Wilson Brandeis U 35-00.00 DNF

Women Weight Throw ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Alexandria Givan Scsu 59-11.00 19.54m 64-01.25 2 Katherine Mason Scsu 55-08.00 18.04m 59-02.25 3 Joy Williams Scsu 48-08.00 14.09m 46-02.75 4 Jana Burton Seton Hall 13.23m 43-05.00 5 Jennalee Williams Unattached 45-00.00 13.15m 43-01.75 6 Christina Lafex Scsu 43-10.00 13.07m 42-10.75 7 Andrea Madden Holy Cross 40-00.00 12.49m 40-11.75 8 Lauren Young Trinity 37-02.00 11.71m 38-05.00 9 Stacey Snow Unattached 36-01.00 11.55m 37-10.75 10 Danielle Howard Lehman Colle 11.41m 37-05.25 11 Jennifer Holme Boston Unive 39-00.00 11.15m 36-07.00 12 Kelly Pereira Holy Cross 36-00.00 10.84m 35-06.75 13 Patty Allen Trinity 36-00.00 10.52m 34-06.25 14 Jennifer Jones Scsu 36-00.00 10.46m 34-04.00 15 Debbie Ehrlich Brandeis U 35-00.00 10.18m 33-04.75 16 Cathrine Yin Holy Cross 32-00.00 9.61m 31-06.50 17 Diana Burnell Wheaton Coll 36-00.00 9.58m 31-05.25 18 Emma Foster Providence C 42-07.75 9.02m 29-07.25 -- Morgan Paprocki Wheaton Coll 36-00.00 ND -- Nyaca Carr Lehman Colle ND -- Michele Wilson Brandeis U 49-00.00 XND

Women Indoor Pentathlon ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Olivia Peters Seton Hall 3164 2 Julie Heyde Boston Colle 3022 3009 3 Liz Hassan Boston Colle 3071 2989 4 Jackie Tanzella Boston Colle 2805 2828 5 Bridgette Ingram Seton Hall 2811 6 Sonrisa Garcia Long Island 1755


#gostanford



advertisement

THE WEEKLY AXE
Weekly Axe Ad Space
FRESH FROM THE FARM
2014 Cardinal & White Spring Game
Muscle Milk Student Athletes