MEMBER SIGN IN
Don't have an account? Click Here
Home of Champions - Scholar-Athlete Awards
Courtesy: Stanford Athletics  
Release: 04/30/2014

Quick Links

Rhodes Scholars ESPN The Magazine Academic All-American Hall of Fame NCAA Walter Byers Postgraduate Scholarship Award
NCAA Top VIII Award NCAA Theodore Roosevelt Award Academic All-Americans & National Scholar-Athlete Honorees
NCAA Elite 89 Award Winners NCAA Silver Anniversary Award  Pac-12 Scholar-Athlete Awards

Rhodes Scholars

YearScholar-AthleteSport
2013 Miles Unterreiner Cross Country, Track and Field
2011 Kate Niehaus Cross Country, Track and Field
1996 Olivia White Women's Water Polo
1991 Cory Booker Football
1991 Robert Sternfels Men's Water Polo
1989 Kim Grose Sailing
1988 Victoria Donaldson Rowing
1974 Scott Matheson Men's Tennis
1946 Frank D. (Sandy) Tatum Jr. Men's Golf
1938 Tom Killefer Baseball
1932 J.B. Knapp Men's Water Polo
1931 Robert M. Brown Track and Field

NCAA Top VIII Award

YearScholar-AthleteSport
2009 Dylan Carney Gymnastics
2008 Ben Wildman-Tobriner Swimming
2008 Rachel Buehler Soccer
2005 Ogonna Nnamani Volleyball
2005 Tara Kirk Swimming and Diving
2002 Misty Hyman Swimming and Diving
1999 Kristin Folkl Volleyball
1996 Jenny Thompson Swimming and Diving
1991 Ed McCaffrey Football
1987 John Moffet Swimming and Diving
1987 Jon Louis Gymnastics
1983 John Elway Football
1977 John Henchen Swimming

NCAA Elite 89 Award Winners

NCAA Elite 89 Award Winners (2009-10-present)
Stanford, 13
Alabama, 13
North Carolina, 8
Baylor, 6
Nebraska, 6
Ohio State, 5
Penn State, 5

(established in 2009-2010)
YearScholar-AthleteSport
2014 Matt Aiello
(English)
Men's Volleyball
2014 Erica Payne
(science, technology and society)
Women's Baskeball
2013 Luke Lefebure
(mathematical and computaional sciences)
Men's Indoor Track & Field
2011 Greg Hirshman
(economics/ math)
Men's Tennis
2011 Monica Coughlan
(biology)
Women's Water Polo
2011 Miles Unterreiner
(history)
Men's Indoor Track and Field
2011 Nick Amuchastegui
(mechanical engineering)
Wrestling
2010 Nick Amuchastegui
(mechanical engineering)
Wrestling
2010 Monica Coughlan
(biology)
Women's Water Polo
2010 Greg Hirshman
(economics/ math)
Men's Tennis
2010 Katherine Niehaus (engineering) Women's Cross Country
2010 Garrett Werner
(civil engineering)
Men's Volleyball

ESPN The Magazine Academic All-American Hall of Fame

YearScholar-AthleteSport
2007 Julie Foudy, '94 Women's Soccer
2007 Steve Smith, '81 Men's Water Polo
2000 Pablo Morales Men's Swimming

NCAA Theodore Roosevelt Award

YearScholar-AthleteSport
2005 Sally Ride Tennis
2002 Eunice Kennedy Shriver Swimming, Track and Field
1995 Bob Mathias Track and Field
1979 Otis Chandler Track and Field

NCAA Silver Anniversary Award

YearScholar-AthleteSport
2013 Patrick McEnroe Tennis
1998 Sally Ride Tennis

NCAA Walter Byers Postgraduate Scholarship Award

YearScholar-AthleteSport
2008 Dylan Carney Gymnastics

Academic All-Americans & National Scholar-Athlete Honorees

Year Name Sport Award Organization
2014 Danny Diekroeger Baseball CoSIDA
2014 Maya DiRado Women's Swimming & Diving CoSIDA
2014 Chiney Ogwumike Women's Basketball CoSIDA
All-American of the Year
2014 Jordan Richards Football CoSIDA (2)
2014 Cameron Wilson Men's Golf CoSIDA (2)
2014 Shona Morgan Women's Gymnastics CoSIDA (3)
2013 Chiney Ogwumike Women's Basketball CoSIDA
2013 Kathy Kroeger Women's Track & Field/Cross Counrty CoSIDA (2)
2013 Ryan Whalen Football CoSIDA (2)
2012 Nick Amuchastegui Wrestling CoSIDA
2012 Bobby Bollier Men's Swimming CoSIDA
2012 Chris Derrick Men's Track & Field/Cross Country CoSIDA
2012 Kenny Diekroeger Baseball CoSIDA (2)
2012 Elliott Heath Men's Track & Field/Cross Country CoSIDA
2012 Kathy Kroeger Men's Track & Field/Cross Country CoSIDA
2012 Miles Unterreiner Men's Track & Field/Cross Country CoSIDA
2011 Stephanie Browne Women's Volleyball CoSIDA
2011 Andrew Luck Football CoSIDA
2011 Sarah Flynn Lacrosse CoSIDA (2)
2011 Kate Niehaus Track and Field CoSIDA
2011 Chris Derrick Track and Field CoSIDA
2011 Elliott Heath Track and Field CoSIDA
2011 Miles Unterreiner Track and Field CoSIDA
2011 Nick Amuchastegui Wrestling CoSIDA
2011 Bobby Bollier Men's Swimming CoSIDA
2011 Sage Wright Men's Water Polo CoSIDA
2010 Teresa Noyola Women's Soccer CoSIDA (2)
2010 Kira Maker Women's Soccer CoSIDA (3)
2010 Christen Press Women's Soccer CoSIDA
2010 Dominique Yahyavi Men's Soccer CoSIDA (2)
2010 Bobby Warshaw Men's Soccer CoSIDA (2)
2010 Alix Klineman Women's Volleyball CoSIDA
2010 Stephanie Browne Women's Volleyball CoSIDA (3)
2010 Teresa Noyola Women's Soccer CoSIDA (3)
2010 Cassidy Lichtman Women's Volleyball CoSIDA
2010 Owen Marecic Football CoSIDA (2)
2010 Chase Beeler Football CoSIDA
2010 Nick Amuchastegui Men's Wrestling CoSIDA (2)
2010 Alissa Haber Softball CoSIDA (3)
2010 Elaine Breeden Women's Swimming CoSIDA
2010 Julia Smit Women's Swimming CoSIDA
2010 Ryan Whalen Football CoSIDA
2009 Alix Klineman Women's Volleyball CoSIDA (2)
2009 Jason Dunford Men's Swimming CoSIDA (3)
2009 Bobby Warshaw Men's Soccer CoSIDA (2)
2009 Garrett Heath Men's Track/Cross Country CoSIDA
2009 Missy Penna Softball CoSIDA (2)
2009 Elaine Breeden Women's Swimming CoSIDA
2009 Kelley O'Hara Women's Soccer CoSIDA
2009 Alix Klineman Women's Volleyball CoSIDA
2008 Cynthia Barboza Women's Volleyball CoSIDA
2008 Dylan Carney Men's Gymnastics CoSIDA
2008 Tanner Gardner Wrestling CoSIDA
2008 Sandy Hohener Men's Water Polo CoSIDA
2008 Allison Falk Women's Soccer CoSIDA
2008 Kira Maker Women's Soccer CoSIDA
2008 Cynthia Barboza Women's Volleyball CoSIDA
2007 Cynthia Barboza Women's Volleyball CoSIDA
2007 Dylan Carney Men's Gymnastics CoSIDA
2007 Dylan Carney Men's Gymnastics CoSIDA
2007 Tanner Gardner Wrestling CoSIDA
2007 Ben Wildman-Tobriner Men's Swimming CoSIDA
2007 Russell Brown Men's Track/Cross Country CoSIDA
2007 Rachel Buehler Women's Soccer CoSIDA
2007 Arianna Lambie Women's Track/Cross Country CoSIDA
2007 Cynthia Barboza Women's Volleyball CoSIDA

Pac-12 Scholar-Athlete Award

Pac-12 Scholar-Athletes of the Year (2007-08-present)
Stanford, 45
Arizona State, 25
Arizona, 14
Oregon, 13
California, 13

YEAR-BY-YEAR BREAKDOWN OF PAC-12 SCHOLAR-ATHLETE OF THE YEAR WINNERS
2013-14: Stanford 6,
Arizona 6, California 2, UCLA 2, USC 2, ASU 1, Oregon 1, Cal State Bakersfield 1, WSU 1
2012-13: Stanford 5, ASU 5, California 3, Oregon 3, Arizona 1, OSU 1, UCLA 1, USC 1, Washington 1, WSU 1
2011-12: Stanford 8, ASU 3, California 3, Oregon 2, OSU 1, Utah 1, Washington 3, WSU 1
2010-11: Stanford 9, ASU 3, California 3, Oregon 2, USC 2, Boise State 1, Oregon State 1, Washington 1
2009-10: Stanford 7, ASU 5, Washington 3, Arizona 2, Oregon 2, UCLA 1, USC 1, WSU 1
2008-09: ASU 5, Stanford 4, Oregon 3, UCLA 2, WSU 2, Arizona 1, California 1, Cal State Bakersfield 1, OSU 1, USC 1, Washington 1
2007-08: Stanford 6, Arizona 4, ASU 3, UCLA 3, OSU 2, WSU 2, California 1, Washington 1

YearScholar-AthleteSport
2013-14 Dwight Powell M. Basketball
2013-14

Chiney Ogwumike W. Basketball
2013-14 Tyler Stutzman M. Cross Country
2013-14 Ben Rhyne Football
2013-14 Austin Hack M. Rowing
2013-14 Ali Fauci W. Rowing
2012-13 Mark Appel Baseball
2012-13 Andrew Yun M. Golf
2012-13 Sally Watson W. Golf
2012-13 Mariah Nogueira W. Soccer
2012-13 Dennis Lin M. Tennis
2011-12 Chris Derrick M. Cross Country
2011-12 Marielle Higgins W. Rowing
2011-12 Teresa Noyola W. Soccer
2011-12 Bobby Bollier M. Swimming & Diving
2011-12 Ryan Thacher M. Tennis
2011-12 Chris Derrick M. Track & Field
2011-12 Nick Amuchastegui Wrestling
2010-11 Kayla Pederson W. Basketball
2010-11 Elliott Heath M. Cross Country
2010-11 Alex Syverson M. Rowing
2010-11 Erika Roddy W. Rowing
2010-11 Bobby Warshaw M. Soccer
2010-11 Christen Press W. Soccer
2010-11 Kelsey Ditto W. Swimming & Diving
2010-11 Elliott Heath M. Track & Field
2010-11 Kate Niehaus W. Track & Field
2009-10 Landry Fields M. Basketball
2009-10 Jayne Appel W. Basketball
2009-10 Carly Janiga Gymnastics
2009-10 Ali Riley W. Soccer
2009-10 David Dunford M. Swimming & Diving
2009-10 Lindsay Burdette W. Tennis
2009-10 Jake Johnson Wrestling
2008-09 Mark Murphy M. Rowing
2008-09 Jason Dunford M. Swimming & Diving
2008-09 Andrea Axtell W. Swimming & Diving
2008-09 Cynthia Barboza W. Volleyball
2007-08 Neftalem Araia M. Cross Country
2007-08 Arianna Lambrie W. Cross Country
2007-08 Rob Grube M. Golf
2007-08 Rachel Buehler W. Soccer
2007-08 Russell Brown M. Track & Field
2007-08 Tanner Gardner Wrestling

#gostanford



advertisement

Cardinal AXEcess

Cardinal AXEcess
FRESH FROM THE FARM
#GoStanford Student-Athlete of the Week
#gostanfod